2021'in en çok okunan yazıları

Unlimited Publications olarak pandemi gündemiyle geçirdiğimiz 2021 yılı boyunca birçok yazıyı okuyucularımızla paylaşmaya devam ettik. Bu kapsamda geçtiğimiz yılın en çok okunan yirmi yazısını, yılın son günlerinde sizler için bir araya getirdik♦1. Ritm işte böyle başlıyor, görüyor musunuz?*

Yazı: Bihter SabanoğluKüratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği, Cevdet Erek’in hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı yeniden yorumlayan ve 2020 yılı boyunca Arter’de ziyarete açık alan Bergama Stereotip için bir analiz öneriyoruz.

♦2. Göçmenliğin coğrafyasında yer çekimine kapılmak

Röportaj: Eda Yiğit


Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Gravity of You isimli ilk fotoğraf kitabı vesilesiyle Suzan Pektaş ile göçmenlikten toplumsal cinsiyete, varoluşsal kaygılardan coğrafyaya, belgesel fotoğraftan çağdaş fotoğrafa, görsel hikâye anlatımının inceliklerine ve diyalog dinamiklerinin derinliklerine uzanan bir söyleşi gerçekleştirdik.


♦3. Daha kapsayıcı ve adil bir gelecek: EK BİÇ YE İÇ

Röportaj: Merve Akar AkgünBeton alanları geri kazanmanın, bizimle beraber yaşayabilmeleri için başka canlılara yanı başımızda habitat yaratmanın, tüketim odaklı ortamları üretken bostanlara döndürmenin yollarını aramak üzere kurulan EK BİÇ YE İÇ’ten Haro Cümbüşyan’a merak ettiklerimizi sorduk.

♦4. Mimarlık üretim mahalli ve sessiz sâkinleri

Röportaj: Selin ÇiftçiTürkiye’de Mimari Maket araştırma projesi kapsamında hazırlananDüşünme ve Görselleştirme Aracı Olarak Türkiye’de Mimari Maket | 20. Yüzyıldan Bir Kesit başlıklı kitap geçtiğimiz aylarda, Mimarlar Derneği 1927’nin iş birliğiyle Pelin Derviş Yayın Projesi’nin ilk yayını olarak okuyucusuyla buluştu. Derviş’le kitap üzerinden, Türkiye’de Mimari Maket’i, Pelin Derviş Yayın Projesi’ni ve mimarlık üretiminin göz önünde olmayan müştereklerini konuştuk.

♦5. Flâneur çıkmazı

Yazı: M. Wenda Koyuncu


Oğuz Yalım’ın eserlerinden oluşan Flâneur sergisi, 10 Şubat’ta Summart Sanat Merkezi’nde izleyicisiyle buluştu. 10 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek olan sergiyi, Yalım’ın eserleri arasında flanörce bir gezintiye çıkan küratör ve sanat eleştirmeni M.Wenda Koyuncu değerlendirdi.

♦6. Fatoş İrwen: Tanıklık ve Eylem

Yazı: Ahmet Ergenç