top of page

Sanat ajandanız burada!

20 milyonluk bir megapol olan İstanbul -neredeyse- pandemi sonrası diyebileceğimiz bu dönemde bienal, fuar, dönüş sergileri, etkinlikler, davetler, performanslar ne varsa her şeye tek bir ay içerisinde ev sahipliği yapmayı başardı. Devam eden sergileri mekân isimlerine göre derledik5533


Kıvılcım Güngörün’ün Kelimedenim başlıklı kişisel sergisi 5533’te ziyarete açıldı. Kurgusal bir anlatının kelimeler, fotoğraflar ve nesneler ile şekillendiği sergi 8 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Sergi, geçmişte fotoğrafçı olan ve farklı ülkelerde yaşayan iki bilim insanının birer ayna aracılığıyla gerçekleşen zihinsel zaman yolculuğu ve bu yolculukta kişilerden birinin artık mevsimlerin olmadığı uzak geleceğe gitmesi anlatısı etrafında kurgulanıyor.


https://www.instagram.com/imc5533/
Alexandre Vallaury Binası


Agah Uğur koleksiyonundan bir seçkiyle Halil Altındere küratörlüğünde Bedenin Mücadele Alanındır başlıklı sergi, Tepebaşı’ndaki Alexandre Vallaury binasında ziyarete açıldı. Türkiye’den ve dünyadan enstalasyon, çizim, neon ve NFT gibi kırktan fazla eserin bir araya geldiği sergi, 31 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


İsmini Barbara Kruger’in 1989 tarihli eserinden esinlenerek alan sergi, izleyiciyi gösteri, gözetleme, direniş, cinsiyet politikaları, sınır, hafıza gibi konular ekseninde görmek ile hakikat arasındaki bağı sorgulamaya davet ediyor.


Meşrutiyet Cad. No: 99 Kat: 2-3 Beyoğlu


Anna Laudel İstanbul


Mehmet Sinan Kuran’ın Hiçbir Yer başlıklı kişisel sergisi Anna Laudel’de açıldı. Sanatçının 2020 yılında gerçekleştirdiği Posthumous sergisinin devamı niteliğinde olan Hiçbir Yer ile birlikte faniliğin değeri, hayatın sonu ve ölümlü olmak üzerine düşünüyoruz. Yer, Gök, Deniz olmak üzere üç evreden oluşan ve çizim, heykel, resim, seramik, ışıklı kutular, camlar, buluntu nesneler ve yerleştirmeler gibi farklı teknik ve malzemeler kullanarak üretilen eserlerin yer aldığı sergi, 4 Aralık 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Yaşam ve ölüm arasındaki gerçeklik ve bilinmezliğin hayattaki ihtimaller ile birlikte sorgulandığı sergide bilim kurgu , mit ve ritüelistik inanç iç içe geçiyor. Çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlanma gibi insan hayatına dair dönemleri tersine çeviren sergi, Benjamin Button misali yaşlılıktan çocukluğa giden ve çocuklaştıkça huzura eren anlatısı ile ölüm kavramını beklenmedik bir noktadan ele alıyor.


https://annalaudel.gallery/exhibitions/mehmet-sinan-kuran-nowhere-now-here-september-8-december-4-2022-istanbul/Art On


İlayda Abdik’in küratörlüğündeki Damla Sari’nin kişisel sergisi Son 10 Yılın Çıkmış Soruları Art On Pera’da ziyarete açıldı. “Nesnenin bakışı” ve “nesne olarak bakış” kavramlarının ele alındığı fotoğraf, video yerleştirme ve kinetik yerleştirmelerden oluşan seçki 11 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Nesnelerin, kendi öykülerini anlatma kabiliyetine kavuştuğu ve gözden kurtulmuş bakışın gövdesi haline dönüştüğü işler nesnelerin bedenlerine yerleşmiş ruh formlarının izini sürüyor. Dışa dönük karakterler üzerinde yaptığı gözlemler üzerinden hareket ile nesne algılanımlarının psikanalitik çözümlemeleri üzerinden gerçekliğe yaklaşımı hicivli bir dille ele alıyor.


http://www.artonistanbul.com
Arter

Arter, Bill Fontana’nın Sessiz Yankılar: Notre Dame adlı 10 kanallı ses yerleştirmesine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının Arter tarafından sipariş edilen ve aynı kurumda sergilenmekte olan İo’nun Yeni Sesi başlıklı yapıtı ile eş zamanlı olarak 4 Aralık 2022 tarihine kadar deneyimlenebilir.


Sanatçının, Paris’teki Notre-Dame Katedrali’nin 2019’da yaşanan bir yangında hasar görmesi sonucu sessizliğe bürünen 10 adet çanın her birine yerleştirdiği ivmeölçerler sayesinde kaydetmiş olduğu Paris’in ortam seslerine karşılık veren titreşimler, 8 Haziran-2 Temmuz 2022 tarihleri arasında Centre Pompidou’nun terasından canlı olarak yayınlanmış ve sanatçı bir süredir susmuş olan çanların sesini kendi yorumuyla yeniden duyulur kılmıştı. Paris’ten canlı bir bağlantıyla İstanbul’a taşınan bu ses heykeli, İo’nun Yeni Sesi adlı yapıtla beraber izleyicinin zaman ve mekan algısını kuşatarak yeni bir deneyim vadediyor.


https://www.arter.org.tr/sergiler/bill-fontana-sessiz-yankilar-notre-dame
Arter'de, Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinde yer alan yapıtlar Eda Berkmen'in küratörlüğünde uyku temasıyla bağlantılı mahremiyet ve paylaşım, birey ve topluluk, kucaklanma ve kısıtlanma, direniş ve teslimiyet, ilerleme ve tekrar gibi kavramlar etrafında toplanıyor. Ahu Akgün, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Ann Antidote, Yüksel Arslan, Volkan Aslan, Ece Bal, Başak Bugay, Gökhan Deniz, Şükriye Dikmen, Marlene Dumas, Emine Ekinci, Annika Eriksson, İnci Furni, Nazmi Ziya Gü- ran, İhsan Cemal Karaburçak, Gizem Karakaş, Evrim Kavcar, Merve Kılı- çer, Eva Kotátková, Jarosław Kozłowski, Can Küçük, Nevhiz, Lara Ögel, Aslı Özdoyuran, İz Öztat, Necla Rüzgar, Pierrick Sorin, Mladen Stilinović, Etem Şahin, Ali Emir Tapan, Defne Tesal ve Begüm Yamanlar'ın çağdaş sanat yapıtları uykunun geçmişle ve bilinçdışıyla bağı kurarken daha erken tarihli temsiller ve arkeolojik nesneler yoluyla sergiye dahil ediliyor.  
artSümer


Duygu Demir’in küratörlüğünde Gözde İlkin’in kişisel sergisi Emanet Zemin artSümer’de açıldı. Hava, su, toprak ve havaya göndermelerle düzenlenen sergi mekanı Aslı Öztürk’ün koreografisi ve Berke Can Özcan’ın ses tasarımı ile belirli aralıklarda gerçekleşecek performanslara da ev sahipliği yapacak. Emanet Zemin 12 Kasım 2022 tarihine kadar devam ediyor.


İzleyiciyi, Yunan mitolojisinde yeryüzünün kişileştirilmiş varlığı olan Gaia ile bütünleşerek bir rüyaya dalmak, kulak misafiri olmak ya da köklenmeye davet eden sergide üç boyutlu, esnetilmiş bir manzara resmi, aynı zamanda ses ve hareket için bir sahne hayat buluyor.


http://www.artsumer.com/gallery/exhibitiondetail/125
Bilsart


Video sanatı odaklı çağdaş sanat mekanı Bilsart, Güneş Terkol, Güçlü Öztekin, Oğuz Erdin’den oluşan performatif kolektif GuGuOu’nun FEZ GEZ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Kendin yap (DIY) yaklaşımı ve popüler formların yanı sıra sesin ve vokallerin elektronik araçlarla manipüle edildiği, yüksek ritmik müzik ile denemeler ve esneme ile karakterize edilen çalışmalar 1 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Kolektif, sanatsal ifade tarzları Dada, durumsal estetik ve performatif jest aracılığıyla oluşan ve müziğin başrol oynadığı çalışmalarında şenlikli ilişkiler kurdukları müzisyenler, sanatçılar ve filozoflarla sahneyi paylaşarak sanat alanını enerji ve bağlantı ile canlandırıyor.


https://www.bilsart.com/sergiler/guguou/

BüroSarıgedik

Display


Gülsün Karamustafa, Vahap Avşar, Meriç Algün ve Erdem Taşdelen’in birbirinden bağımsız sergileri BüroSarıgedik’in Şişhane’deki yeni mekanı BüroSarıgedik Display’in dört katına yayılıyor. Gülsün Karamustafa’nın 2016 yılında Berlin’de Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart’daki Chronographia isimli sergisinde ilk defa gösterilen 21. Yüzyıl İçin Abide, Vahap Avşar’ın mekâna özgü yerleştirmesi Yüz Yıllık Yalnızlık, Meriç Algün’ün yapıyı yapıta dönüştürdüğü işi Üvey Anne Menekşesi ve Erdem Taşdelen’in fantazyası Yaklaştıkça Uzaklaşan 20 Kasım 2022 tarihine kadar görülebilir.


http://www.sarigedik.com

Cocoon by CIF


Contemporary Istanbul’un ev sahipliğinde İdil İlkin’in Cennetsi başlıklı sergisi Fişekhane , Cocoon sanat alanında açıldı. Biyo-sanat yolu ile alternatif yenilenebilir enerji modellerini ele alan sergi 16 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Cennetsi ile ateş böceklerinde bulunan ışıma enzimini bitki yapraklarına uygulayarak parlak bir ışık yaymalarını sağlayan sanatçı, izleyicileri biyo-ışımayı alternatif bir geleceğin parçası olarak düşünmeye davet ederken genetik müdahalelere dair etik sorunlardan karbon ayak izine kadar birçok eleştiriye dikkat çekiyor.


https://www.fisekhane.com/tr/sayfa/cennetsi.html
Collect Gallery


Richard Bartle’ın son dönem çalışmalarından oluşan üç sergiyi bir araya getiren kişisel sergisi Atlama Taşları Collect Gallery’nin Tophane ve Juma’daki mekanlarında açıldı. Sanatçının dilsel, kültürel ve tarihsel araştırmalarının kavramsal alt yapısını oluşturduğu resim, heykel ve yerleştirme çalışmalarından oluşan seçki 10 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


İstanbul’un sokak dokusuna dair karşılaşmalardan esinlenen sanatçı, sokakta dolaşırken topladığı parçaların sanata dönüşme potansiyeli ile keşfetme ve belgeleme üzerinden yola çıkan çalışmalarında şehrin dokusuna, sokak sanatına ve yerel halkın anlatılarına atıfta bulunuyor.


https://collect-gallery.com/tr/ana-sayfa/

Cordova Apartmanı

2014 yılında Galeri Nev’in otuzuncu kuruluş yıldönümü vesilesi ile başlayan NEVNADİR sergilerinden biri olan Tekrar Dönelim, küre formunun etrafında dönüyor, dönüyor. Sergi, Galeri Nev’in temsil ettiği sanatçıların yanı sıra, hayranlıkla ilişkilendiği “nadir” misafirleri de ağırlıyor. Sanatçı- ların bu sergi için ayırdıkları ya da ürettikleri özel işlerle Tekrar Dönelim, yalnızca teknikleri, malzemeleri, düşünceleri ve nesilleri birbirleri ile karşılaştırma olanağı sunuyor. Zamanın ortak ruhunun izini sürüyor.

Bilim ve felsefenin kutupları arasında, ileri geri, yuvarlanıp duran küre, mekânsal olarak algıladığımızda akla tarihin sonsuz anında, sayısız farklı coğrafyada inşa edilen tapınakları, antik amfi tiyatroları, ana rahmini, hatta kafatasımızı getiriyor. İstanbul’da açılacak Tekrar Dönelim mekân olarak tarihî Cordova Apartmanı’nda yer alan Kendi Koleksiyonu’nu seçiyor.

Serginin ev sahipliğini üstlenen Kendi Koleksiyonu, böylece 17. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliklerinden birine ev sahipliği de yapmış oluyor. Kendi Koleksiyonu bir yandan, kurucuları Zeynep ve Can Kendi’nin 1920’li yıllardan başlayıp 1970’lerin sonuna kadar devam eden bir dönemi kapsayan, yerli ve yabancı yaklaşık altı bin parçalık oyuncak koleksiyon- larını meraklılar ile paylaştıkları bir nadire kabinesi. Diğer yandan, sanat koleksiyonlarını da aynı tutku ile sürdüren aile, burada oyuncaklar ile iliş- kilenecek sergiler kurmak üzere, küratörler davet etmeyi ve düzenli sergiler açmayı da planlıyor. Tekrar Dönelim bu sergilerden ilk olma özelliğini taşı- yor. Sergideki nadir misafirler arasında Kendi’lerin sanat koleksiyonundan seçilen Şemsi Arel ve Leyla Gamsız eserleri de yer alıyor.

Binlerce oyuncağın arasına yerleştiğinde, Tekrar Dönelim sergisi, akla ateşin etrafında el ele çemberleri, tırmanırken kucaklaştığımız ağaç gövdelerini, en yüksekte bir anlığına duruveren dönme dolapları, dilimizin etrafına dolanan tekerlemeleri, kar kürelerini, disko toplarını, sabun köpüklerini ve top ile oynanan bütün oyunları da getiriyor. 14 Eyül’de Kendi Koleksiyonu’nda açılacak Tekrar Dönelim avcumuzun içinde sımsıkı sakladığımız bilyeleri yan yana diziyor.


Tekrar Dönelim Melike Abasıyanık, Şemsi Arel, Erol Akyavaş, Gökhun Baltacı, Mehtap Baydu, Deniz Bilgin, Selim Cebeci, Canan Dağdelen, Esma Ekiz, Can- değer Furtun, Leyla Gamsız, Eda Gecikmez, Kutlu Gürelli, Altan Gürman, Jennifer İpekel, Fatih Kahya, İbrahim Karakütük, Pelin Kırca, Nermin Kura, Işıl Kurmuş, Kyriaki Mavrogeorgi, Yıldız Moran, Beril Or, Mübin Orhon, Cey- lan Öztrük, Necla Rüzgar, Ayşegül Turan, Elif Uras, Serpil Mavi Üstün'ün yapıtlarını 8 Ekim 2022 tarihine dek bir araya getiriyor.


https://galerinev.art/tr/tekrar-donelim-tekrar-donelim-tekrar-donelim

Depo

Nira Pereg’in Vasıf Kortun küratörlüğündeki Gene aynı senaryo başlıklı kişisel sergisi Depo’da ziyarete açıldı. Sanatçının belgesel pratiğinden hareketle sanal gerçekliği politik bir mecra olarak incelediği ve bölgesel kısıtlama mekanizmalarına dair araştırmasını çevreleyen sanatsal yöntemleri bir araya getirdiği çalışmalar 28 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Sanatçı, geleneksel zaman ve mekan algılarını bozmak adına galerinin zemin katında mekanın tam ölçülerine göre uyarlanmış bir algoritma ile sanal gerçekliğin normalde gerçeğin daha temiz bir halini sunuyor olmasının aksine izleyiciyi galerinin karanlık atmosferinde kıstırılmış pasif katılımcılar haline getirirken polis barikatlarının toplumun hareketinin kısıtlanmasının aracı olduğuna dikkat çekiyor.


https://www.depoistanbul.net/event/nira-pereg-gene-ayni-senaryo/

Tanja Ostojić'in Mis(s)placed Women? başlıklı katılımcı sanat projesinin sergisi Depo’da açıldı. 2009 yılından bu yana devam eden proje ve altı farklı kıtadan 170’ten fazla kişinin katkılarıyla ortaya çıkan multimedya yerleştirme, performans fotoğrafları, videoları ve çizimleri, pankartlar, kumaş üzerine çalışmalar, objeler, performans skorları, hikâyeler ve projenin 13 yılı boyunca dünyanın farklı yerlerinden toplanan haritalardan oluşan seçki, 30 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Sergi, sanatçının pratiğinde öne çıkan göç, toplumsal cinsiyet demokrasisi, iklim değişikliği, feminizm, mutenalaştırma, kapsayıcılık, güç ilişkileri ve kırılganlık gibi konuları ele alırken ziyaretçileri keşfetmeye ve katılmaya davet ediyor.


https://www.depoistanbul.net/event/tanja-ostojic-missplaced-women-2009-2022/

Dirimart Dolapdere


Joinde Voigt’in Infinite Rhythm başlıklı kişisel sergisi Dirimart’ta açıldı. Sanatçının, üç boyutta inşa edilen renkli kâğıt ve üzerilerine çizilmiş çizgileri yeniden konumlandırmak ve katmanlar oluşturmak yoluyla yeni kurulumlar ortaya koyduğu çalışmalarından oluşan seçki 25 Eylül 2022 tarihine kadar görülebilir.
Sanatçı, felsefe ile iç içe olan pratiğinde sezgisel ve dışavurumsal bir anlayışla üretim yaparken Rhythm serisinde kağıt üzerinde zarif hareketleri belli belirsiz manzaralara, açan çiçeklere, kurdelaları anıştıran narin şekillere ve grafik görünümlere dönüştürüyor.


https://dirimart.com/exhibition/infinite-rhythm/
Dirimart Pera


Canan Tolon’un Tunnel Vision başlıklı kişisel sergisi, Dirimart’ın Pera’daki yeni mekanı Union Française binasında açıldı. Sanatçının Covid 19 sürecinde ürettiği, dünyanın kapandığı dönem ve sonrasında neden olduğu toplumsal rahatsızlığa dair işlerinin zeminde çoklu resim ve tek bir yerleştirme halinde sergilendiği Tunnel Vision 16 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Salgın nedeniyle yaşamda meydana gelen kesintileri bir film şeridi kopmuşcasına tüm hareketlerin aniden durduğu bir dünyaya işaret eden resimlerle gözler önüne seren yerleştime, algıyı altüst eden ve izleyiciyi içine hapsedecek döngüsel bir dizi olarak konumlanıyor.


https://dirimart.com/exhibition/tunnel-vision/

Evin Sanat Galerisi


Evin Sanat Galerisi, Devin Oktar Yalkın’ın Obsidyen isimli Türkiye’deki ilk kişisel sergisine 4 Ekim – 12 Kasım 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi aynı zamanda 5. 212 Photography Istanbul’un ana sergileri ve 17. İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri arasında yer alıyor. Amerika’da yaşayan Yalkın, uzun yıllardır üzerine yoğunlaştığı etkileyici siyah-beyaz fotoğrafları ile birçok ülkede sergi ve fuara katıldı, prestijli ödüller aldı. Sanatçının yapıtları aynı zamanda New York Times, Time, New Yorker, Vanity Fair, Vice ve Rolling Stone gibi birçok dergide yer aldı ve İstanbul Modern gibi önemli koleksiyonların parçası oldu. Obsidyen isimli sergide sanatçının uzun yıllardır üzerine çalıştığı serilerinden özenle bir araya getirilmiş bir seçki yer alıyor. Yalkın’ın siyah-beyaz, minimal öğelerin yoğun kontrastlı ve vurucu bir üslupla bir araya geldiği fotoğrafları izleyicileri hayal güçlerinde gizemli bir yolculuğa davet ediyor. Serginin haricinde galeri bünyesinde Yalkın’ın editöryel işlerinden bir seçkinin de görülebilecek olması, Türkiye’deki izleyicilerin sanatçıyı yakından tanımalarına vesile olacak bir fırsat sunuyor.

www.evin-art.com
Evliyagil Dolapdere


Beral Madra’nın küratörlüğünde gerçekleşen Ten ve Ruh başlıklı karma sergi Evliyagil Dolapdere’de ziyarete açıldı. Alpin Arda Bağcık, Bahar Oganer, Burak Dak, Deniz Aktaş, Eda Gecikmez, Gözde İlkin, Gülşah Bayraktar, Mustafa Karasu & Şerif Karasu, Sadık Arı, Tarık Töre, Ümmühan Yörük, Yaşam Şaşmazer, Yuşa Yalçıntaş’ın çalışmalarını bir araya getiren sergi 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Sergide, Müze Evliagil ve PAPKO koleksiyonlarından seçilen ve sanat üretiminde yapıldığı döneme ve coğrafyaya dair sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel gerçekleri anlamayı ve yorumlamayı öneren beden imgesi üzerine odaklanmış çalışmalar, günümüzdeki kimlik sorunları ekseninde ele alınıyor.


http://www.muzeevliyagil.com/tr

Ferda Art Platform


Murat Germen’in Obscura Lucida başlıklı kişisel sergisi Ferda Art Platform’da açıldı. Uzun pozlama ile çekilen ve karanlık ile aydınlığın sınırlarıyla oynayan fotoğraflar, fotoğraf tarihinin teknik ve felsefi boyutlarına gönderme yapıyor. Obscura Lucida 8 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Karanlık anlamına gelen obscura ve aydınlık anlamına gelen lucida kelimelerinden adını alan sergide geceyi gündüz haline getiren fotoğraflar, gün boyu insanın tahribatına maruz kalan şehrin ve doğanın gece vakti kimsesiz ve sessiz kalan alanlarını betimlerken insan, şehir ve doğa ilişkisini ele alıyor.


https://www.ferdaartplatform.com/_files/ugd/a366c5_89e29e6058e846c3acef9188a01a1fe9.pdf
Galeri 77


Galeri 77 İstanbul Bienali’nin Paralel Etkinlikleri kapsamında yer alan İçerisi ve Dışarısı başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Gayane Avetissian, Roman Kakoyan, Harut Mnatsakanyan ve Arthur Tonakanyan’ın işerinden oluşan seçki 23 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.


Özellikle pandemi sürecinde daha çok farkına vardığımız güvenli alan, içerisi ve dışarısı kavramlarını ele alan sergide konforlu alan tanımının değişkenliği ile içerisi ve dışarısı arasındaki akışkanlık ve geçirgenlik tekrardan sorgulanıyor.


https://www.galeri77.com/blog.asp?id=29

Galeri Bosfor


Mithat Şen’in Nefes başlıklı kişisel sergisi Galeri Bosfor’da açıldı. Sanatçının form ve malzeme dönüştürme yönteminin bir derlemesi olan ve mekan içinde mekan kuran eserinin gösterildiği sergi 28 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Doğanın tekrar ve çeşitleme ilkesi çerçevesinde zamanı ve mekanı, süreklilik ve eşzamanlılık üzerinden sunan sanatçı, beden şemasına ait parçaları yoğun bir istif ve devamlılıkla yerleştirirken nefes ve ritim üzerine odaklanır.


https://www.galeribosfor.com/nefes  Galeri Nev


Nilüfer Şaşmazer’in küratörlüğündeki Taşlaşmış Rüyalar başlıklı karma sergi Galeri Nev’de açıldı. Murat Akagündüz, Sevinç Altan, Eda Aslan, Levent Aygül, Ege Berensel, Hera Büyüktaşcıyan ve Ali Kazma’nın çalışmalarını bir araya getiren sergi 29 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


II. Dünya Savaşı’ndan bu zamana kadar olan bir zaman diliminde sergi, adını aldığı rüya ve taşın kavramsallığını karşı karşıya getirirken rüyanın kitlesel ütopyaları, milliyetçi bakışı ve türlü arzu imgelerini kapsayıcılığına, taşın ise kabusa dönüşen rüyalardan geri kalan, şiddetin kalıntısı ve yeniden inşanın temel unsuru olmasına işaret ediyor.


https://www.galerinevistanbul.com/exhibitions/294-taslasmis-ruyalar-murat-akagunduz-sevinc-altan-eda-aslan-levent-aygul/works/
Galerist

Şahin Kaygun’un Yekhan Pınarlıgil küratörlüğündeki kişisel sergisi Oblique Galerist’te ziyarete açıldı. 1992 yılında kaybettiğimiz sanatçının grafik sanatlar eğitiminin etkisindeki dramatik dilini yansıtan ve farklı dönem eserlerindeki oblique çizgilere odaklanan sergi 22 Ekim 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Sanatçının yeni estetik çözümler arayışı doğrultusunda fotoğraflarında sıkça kullandığı oblique ya da eğik çizgi, bakışı yönlendirme gücü sayesinde ufka ya da derinlere doğru özgürlük yolları açarken, sergi oblique kullanımı ve form üzerinden okumalar yapıyor.
Serkan Özkaya’nın kişisel sergisi gözegöz Galerist’te açıldı. Sanatçının mekanın her köşesini ele geçiren ve köşedeki kürenin aynalı yüzeyinden geri yansıyan anamorfik desenlerle bezeli yerleştirmesi 22 Ekim 2022 tarihine kadar görülebilir.Her şeyi gören göz ile bütünleşen izleyiciyi beden dışı bir deneyime davet eden sanatçı, zaman kavramı ve algı ile oynayarak gerçekliği yeni görme biçimlerine doğru dönüştürüyor.


https://www.galerist.com.tr/tr/ana-sayfa

İMALAT-HANE

Guido Casaretto’nun Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak ve Can Küçük ve Cem Örgen’in Girilmez başlıklı sergileri İMALAT-HANE’de açıldı. Her iki sergi de 10 Aralık 2022 tarihine kadar devam ediyor.


Casaretto’nun beton, deri, toprak ve eposki gibi farklı malzemeler bir araya getiren çalışmaları, tekrar, biriciklik, taklit ve özgünlük gibi kavramlar üzerinden üretim sürecini sorgularken elektronik bilgi, çeşitli malzemeler ve sanat tarihi referanslarını odağa alıyor. Sergi, izleyiciyi yıldızları üreten astronomik dinamikleri, yeryüzü şekillerini doğuran jeodinamik süreçleri, zanaatkârın atölyesi ve sanatçının işliğiyle bir arada düşünmeye davet ediyor.


Küçük ve Örgen’in sergisinde karşımıza çıkan “Girilmez” uyarısı, sergileme mekanın konumlandığı sanayi bölgesini de referans alarak arkasına geçildiğinde görülmesinin uygun olmadığı alanlarda iş güvenliği sınırlarının dışında kalanlara dikkat çekiyor.
https://www.imalat-hane.com
Kairos

Gallery


Kairos Gallery’nin açılış sergisi Reimage: Morning After Dark, Can Akgümüş, Can İncekara, Ecem Yüksel, Erdal Duman, Gurur Birsin, Gülnihal Yıldız, Irmak Canevi, Metehan Törer, Murat Balcı, Murat Kahya, Murat Önen, Kazım Şimşek, Robert Mapplethorpe, Sezer Arıcı, Sebahattin Yüce, ŞANT, Uğur Ulusoy, Ümmühan Yörük'ün yapıtlarını 1977 yılında Robert Mapplethorpe’un New York’ta açtığı ve zamanında büyük tepki uyandıran iki ayaklı sergisine şapka çıkaran bir konseptle bir araya getiriyor.


Bu konseptin belirlenmesi Kairos Gallery’ninkimyasına dair ipuçları taşırken galerinin temsil ettiği sanatçıların üretim pratiklerini izleyebilmek adına da sağlam bir zemin oluşturuyor. Reimage: Morning After Dark, sanatçının ve sanat üretiminin bu iki kutuplu üretim pratiğini gün yüzüne çıkararak temsil ve davet ettiği sanatçıların yüzeyde ve derinde bulunan iki zıt kutubunu bir arada göstermeye niyetleniyor. Zıtlıkların tamamlayıcı