top of page

Erol Akyavaş 90 yaşında

Erol Akyavaş bugün yaşasaydı 90 yaşında olacaktı. Sanatçının kültürel belleğiyle harmanlanan görsel dilini oluşturan figürleri, soyutlamaları, fotoğrafları hakikat arayışına eşlik eder. Bu dosya aracılığıyla Akyavaş'ın ustalıkla ortaya koyduğu Doğu ile Batı sentezi gibi onu tekil kılan özelliklerini hatırlıyoruz


Dosya: Merve Akar Akgün
 

▪ Erol Akyavaş

Yazı: Jale N. Erzen


Erol Akyavaş Ocak 31’de 90 yaşında olacak. 1999’da bu dünyadan göçen Akyavaş şimdi Araf ’ta mı, cennette mi, diye sormadan edemiyorum, çünkü Erol Akyavaş yaşamı boyunca cennetler kurdu ve onları resimleri aracılığıyla bize de yaşattı. Önemli olan ruhen bu cenneti yaratıp yaşamak ve inanmak. Bunun en güzel örneği ve ispatı Akyavaş’ın bizle paylaştığı rengarenk sembolleri ve resimlerinde gerçekleşen hayalleri...devamı için»


 

▪ Mimar olmadan mimarlık

Yazı: Namık Erkal


Erol Akyavaş sanatının mimarlıkla ilişkisi üzerine çokça yazılmıştır. Burada anılacak olan onun mimarlık kariyerindeki en önemli yapıtıdır. Akyavaş 1954’te mimarlık okumak üzere Amerika’ya gider. Zamanının geçerli uluslararasıcı ve rasyonalist mimari akımının merkezi Illinois Teknoloji Enstitüsü’nde Mies van der Rohe’nin yürüttüğü programda eğitim görür. Sonrdan, yapısalcı ve dışavurumcu mimar Eero Saarinen’in ofisinde çalışır...devamı için»


 

▪ Negatifi ışığa tutmak

Yazı: Deniz Artun


Erol Akyavaş, 1954-1963 yılları arasında Chicago, Ohio ve New York’tadır. Amerika’daki sıradışı karşılaşmaları arasında, Illinois Institute of Technology’de öğrenci olduğu zamanlarda, oradaki fotoğrafçılık programını yöneten Harry Callahan’ı da sayar. Callahan, 1946-1961 yılları arasında, okulun bünyesinde yer alan Institute of Design’ın, Yeni Bauhaus ismiyle, Amerika’nın en önemli tasarım ve fotoğrafçılık okullarından biri olarak ünlenmesini sağlayacak belirleyici iki-üç kişiden biridir. Fotoğrafçı ve yazar Eric Kim, 2015 yılında blogunda yayınladığı Callahan’dan Öğrendiğim Fotoğrafçılık(ve Hayat) Dersleri yazısında, öncelikle onun kameraların ta kendisine olan tutkusundan söz eder...devamı için»


 

▪ Ferman hakkında

Yazı: Deniz Beyazıt


Ferman, Erol Akyavaş’ın isimleriyle resmi Osmanlı belgelerine atıfta bulunan büyük bir eser grubuna aittir. Modern Avrupa ve Amerikan soyut resim geleneğini Doğu kültürünün sembolleri ve sanatsal diliyle birleştiren Akyavaş özgün üslubuyla bu eserde Osmanlı mirasını, geçmişini ele alır. Dikdörtgen tuvalin uzatılmış dikey şekli ve anıtsal boyutu, saray katiplerinin klasik Osmanlı saray üslubu olan sofistike divani yazıyla yazılan ve hükümdar sultan tarafından verilen resmî emri belgeleyen büyük bir kâğıt tomarı olan Osmanlı fermanını hatırlatır...devamı için»


 

▪ Tek seferlik oyun

Yazı: Haldun Dostoğlu


Arşivimde Erol Bey ile çekilmiş sadece iki fotoğraf bulabildim. Başka var mı, bilmiyorum.

Fotoğraflardan ilki 1993 yılında çekilmiş, yani Erol Bey 61 yaşında. Diğeri ise 1997 tarihli, Akyavaş’ın 65 yaşında olduğu sene. İkimizin de bilmesine, aklından geçirmesine imkân yok ki bu fotoğrafın çekildiği tarihten iki sene sonra zor bir hastalığın ardından Erol Bey sahneyi terk edecek. İlk fotoğrafın çekildiği 1993 yılında İstanbul’da eşzamanlı olarak üç Erol Akyavaş sergisi birden açıldı. Mayıs, haziran aylarına yayılan bu üç sergi, İstanbul sahnesinde ilk kez Akyavaş eserlerini kapsamlı bir şekilde izleme imkânı yarattı...devamı için»

Comments


bottom of page