top of page

Yapı Kredi Kültür Sanat’tan iki önemli sergi


Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 21 Kasım’da iki önemli sergi açtı: İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında sergisi 20 Ocak 2019'a kadar ve Osmanlı’nın unutulmuş sanat dallarından birini konu alan Tombak: Altından Süzülen Zarafet sergisi 28 Nisan 2019'a kadar görülebilecek

Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında sergi görüntüsü

Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında sergisi

Modern Türk şiirinin öncülerinden İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan, 20 Ocak 2019'a dek gezilebilecek olan Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşındasergisi, İlhan Berk’in üretim sürecine odaklanmış altı bölümden oluşuyor: Omurga/25 Şiir Kitabı, Evren/Resimler, Yörünge/Kitaplık, Kılavuz/Defterler, Kabuk/Eşyalar ve Harfler/Formlandırma Çabaları.İlhan Berk, Fotoğraf: Ara Güler

İlhan Berk, Türkiye Şarkısı, Birinci basım 1953, Kaynak Yayınları, Kapak Tasarımı: Fethi Karakaş

Şairin 25 şiir kitabının omurgayı oluşturduğu sergide daha önce görülmemiş resim ve desenleri, 1955’lerden itibaren el yazısıyla tutmuş olduğu ve kapaklarını kendi hazırladığı defterleri ve bu defterlerin kapaklarıyla yayımladığı şiir kitaplarının sayfaları, her kitap için günümüzün önde gelen şair ve yazarlarının güncel görüşleri, videolar ve şairin kişisel eşyaları yer alıyor.

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in, tasarımını ise Yeşim Demir’in yaptığı sergide İlhan Berk’in Bodrum’da yaşamaya başladığı 1970 yılından itibaren bizzat kullandığı kendi kitaplığı da bulunuyor. Şairin dünyaya açılan penceresi olarak da yorumlanabilecek olan bu kitaplık, izleyiciler tarafından interaktif olarak incelenebilecek.

Tombak: Altından Süzülen Zarafet sergi görüntüsü

Tombak: Altından Süzülen Zarafet sergisi

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın birinci katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, kendi koleksiyonundaki tombaklardan yola çıkarak hazırladığı ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’nın ortaklığında açtığı Tombak: Altından Süzülen Zarafet sergisiyle, Osmanlıların unutulmuş bir sanat dalını ve gizli kalmış bir hazineyi tarih ve sanat meraklılarıyla buluşturuyor.

Sergide, başta Yapı Kredi Koleksiyonu olmak üzere, Topkapı Sarayı Müzesi, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, Semahat ve Nusret Arsel Koleksiyonu, Çiğdem Simavi Koleksiyonu, Gökhan Turhan ve Göksel Turhan Koleksiyonu, A. Naim Arnas Koleksiyonu, Ercan Topçu Koleksiyonu ve Adell Ab-ı Hayat Koleksiyonu gibi Türkiye’nin önemli müze ve koleksiyonlarından ödünç alınan 138 adet Osmanlı tombağı ilk kez bir arada sergileniyor.

Tombak üzengi, A. Naim Arnas Koleksiyonu

28 Nisan 2019'a dek gezilebilecek sergi, Osmanlı Dönemi’nde eşyalara altın görünümü vermek için altınla kaplanan ve tombak olarak adlandırılan yemek kapları, fincan zarfları, leğen-ibrikler, buhurdanlar, gülabdanlar ve şamdanlar ile ziyaretçilere Osmanlı saray hayatının zarafetini sunarken; Osmanlı ordusu için üretilen; tombak miğfer, kalkan, at alınlığı ve koşum takımları ile askeri törenlerin ihtişamını gözler önüne seriyor. Osmanlı’ya özgü bu altın kaplama sanatının en nadide örneklerinin yer aldığı sergi, estetik ve kalite açısından Osmanlı zanaatkârlarının eriştiği seviyeyi de görmeye imkan tanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda, 16. yüzyılda altın çağına ulaşmış ancak günümüzde artık icra edilmeyen Tombak sanatının müzeler ve özel koleksiyonlardan seçilen en nadide örneklerin yer aldığı sergi; Sofra ve Yemek Sunumu, Su, Temizlik ve Güzel Koku, Giyim Kuşamda Tombak, Osmanlı’nın Altın Ordusu ve Işığın Kaynağı başlıkları altında toplamda beş bölümden oluşuyor ve tombakları kullanım alanlarına göre sanatseverlere tanıtmayı amaçlıyor. Serginin küratörlüğünü Nihat Tekdemir, danışmanlığını Prof. Dr. Sümer Atasoy ve Güner Liman, tasarımını ise Yeşim Demir yaptı.

Tombak: Altından Süzülen Zarafet sergi görüntüsü

#artunlimited #unlimitedrag #YapıKrediKültürSanat #YapıKrediKültürSanatYayıncılık #İlhanBerk #DrNecmiSönmez #YeşimDemir #YapıKrediMüzesi #TCKültürveTurizmBakanlığı #KültürVarlıklarıveMüzelerGenelMüdürlüğü #HarbiyeAskeriMüzeveKültürSitesiKomutanlığı #TopkapıSarayıMüzesi #VehbiKoçVakfıSadberkHanımMüzesi #SemahatveNusretArselKoleksiyonu #ÇiğdemSimaviKoleksiyonu #GökhanTurhanveGökselTurhanKoleksiyonu #ANaimArnasKoleksiyonu #ErcanTopçuKoleksiyonu #AdellAbıHayatKoleksiyonu #Osmanlıİmparatorluğu #Tombak #Tombaksanatı #NihatTekdemir #ProfDrSümerAtasoy #GünerLiman

bottom of page