Seramik koleksiyonu yapmak için 5 ipucu

New York merkezli sanat yazarı Jillian Billard, seramik sanatına olan ilginin artmasıyla birlikte, bu yeni ve gittikçe genişleyip büyüyen piyasada koleksiyon yapmanın inceliklerini ve ipuçlarını beş maddede okuyucularıyla paylaşıyor *

Yazı: Jillian Billard Çeviri: Yasemin Erten


The Planter Show yerleştirmesinden bir kare, 2020, Fort Makers'ın izniyle


Öyle ki bugünlerde seramik her yerde karşımıza çıkıyor. Küçük, bağımsız galeriler ve konsept butiklerden büyük sanat kurumlarına, müzayede evlerinden ve fuarlara kadar. Ancak, durum her zaman böyle değildi. Dünyanın en eski malzemelerinden biri olmasına rağmen —en azından Paleolitik Çağa kadar uzanan— seramik uzun zamandır neredeyse güzel sanatlar statüsünün dışında tutulmuş, Batı sanat piyasasında genellikle zanaat veya tasarım olarak bir kenara atılmıştı. Ancak son birkaç yılda seramik ana akımın şaşırtıcı bir ilgi ve beğenisini topladı ve böylelikle güzel sanatlar sözlüğünde resim, heykel ve fotoğrafçılığın yanında hak ettiği yeri kazanmaya başladı. Bu değişimin birkaç sebebi var. Phillips'in tasarım departmanında kıdemli uluslararası uzman olan Meaghan Roddy, “Geleneksel olarak tasarım veya dekoratif sanat müzayedelerinde satılan sanatçılar artık çağdaş sanat satışlarında satılıyor ve çağdaş sanat fuarlarında sergileniyor, bu da profillerini ve piyasa değerlerini güçlendirmeye yardımcı oluyor.” diye açıklıyor. Geçenlerde David Gilhooly’nin Frieze Masters’taki çalışmalarını fark ettiğine dikkat çekerek: “Kalbime şarkı söyletti,” (It made my heart sing) diyor.

Solda: David Gilhooly, Chicago art critic forced to swallow a frog, 1977 Ferrin Contemporary

Sağda: Magdalena Suarez Frimkess & Michael Frimkiss, Disney Vase , 1960'lar, Jeffrey Spahn Gallery

Buna ek olarak, seramik sanatının bir bütün olarak piyasa değeri hızla artarken, aynı zamanda yeni koleksiyonerler için benzersiz bir şekilde erişilebilir bir kazanım haline geliyor. Kaliforniya, Berkeley merkezli ikinci el piyasa seramik ve heykel satıcısı, danışman ve galerici Jeffrey Spahn, hem tecrübeli hem de yeni koleksiyonerler için malzemenin cazibesini açıklayarak “Seramik sanatının daha fazla dikkat çekmesinin nedenlerinden biri, koleksiyonerlerin çoğunun duvarlarının zaten dolu olmasıdır.” diyor. “Seramikler, renk, doku ve fikirleri üç boyuta aktarıyor, hem de çok çeşitli fiyatlarda... 500 dolarlık bir giriş seviyesinden 500.000 dolara kadar.” Seramiğe olan ilginin artmasında bir başka faktör de, oldukça basit bir şekilde, eğlenceli olmaları. Günlük yaşamın büyük ölçüde çevrimiçi yürütüldüğü bir dönemde, seramiğin dokunsallığı, Spahn'ın açıkladığı gibi, “hayatınıza ve koleksiyonunuza bolca keyif getirebilecek” canlandırıcı bir hız değişikliğidir. Seramiklerin estetik, kavramsal, fiziksel ve dokusal olasılıkları neredeyse sonsuzdur ve malzemenin çeşitli uygulamaları sürekli olarak gelişmektedir. Bu yeni, çiçek açan piyasada gezinmenize yardımcı olmak için, seramik sanatı koleksiyonu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları topladık.


Kalıpları kıran sanatçıları arayın

Steven Young Lee, Yellow Asian Baluster Vases, 2019, Duane Reed Gallery

Günümüzde pek çok çağdaş sanatçı seramiğe yeni, acayip, biçimleri büken ve hatta incelikli bir şekilde saygısız yollarla yaklaşıyor— Bruce Sherman’ın gerçeküstü sırlı seramik heykelleri, Rubi Neri’nin büyük ölçekli figüratif tasları veya Pansy Ass Ceramics’in sırlı porselen BDSM kitsch objeleri gibi.

Missouri, St. Louis'deki Duane Reed Galerisi'nin sahibi Duane Reed, koleksiyonerlerin kendilerine basit bir soru sormalarını tavsiye ediyor: “Eser bir hikaye anlatıyor mu, sihir yayıyor mu, ya da boşluğu veya formu sorgulamanızı sağlıyor mu?” Reed, Steven Young Lee gibi seramiğin geleneklerini yıkan ve kurallarını çiğneyen yenilikçilerine işaret ediyor. Lee’nin çalışmaları, seramik sanatının zengin tarihine kinayede bulunan, titizlikle işlenmiş vazo formları ile çoğu zaman delinmiş ve kendi üzerlerine çöken ya da pop kültür referansları ile üst üste bindirilmiş objelerden oluşuyor.

Çağdaş seramik alanı, malzemenin keşfine dair çeşitli yaklaşımlarının ölçülemeyecek yayılma alanını içerir. Reed, “Potansiyel veya mevcut bir seramik sanatı koleksiyoneri olarak, çalışma size yabancı görünse bile her şeyi keşfetmek iyidir.” diyor. “Araştırma yolculuğunun tadını çıkarın.”

Yeniyi ve yeniden keşfedileni kucaklayınSolda: Viola Frey, Untitled (U) Mask of Tragedy, 1995, Nancy Hoffman Gallery

Sağda: Peter Voulkos, Untitled Plate, 1958, Cerbera Gallery


Reed, çağdaş sanatçılar sürekli olarak yeni, çığır açan seramik eserler yaratırken, zemini/temeli hazırlayan birçok sanatçının da olduğunu belirtiyor. Peter Voulkos, Betty Woodman, Ken Price, Toshiko Takaezu, Viola Frey, John Mason, Marilyn Levine ve daha birçok eski sanatçı, seramik hakkında nasıl düşündüğümüzü yeniden tasarlarken muazzam adımlar attılar. Katkılar