top of page

Sakıp Sabancı Müzesi’nin çevrimiçi sergileri Monet ile devam ediyor


Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), kuruluşunun 10. yılında gerçekleştirilen Monet’in Bahçesi-Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar sergisini çevrimiçine taşıyor. Çiçek ve doğa temalı tabloların ağırlıkta olduğu bir seçki sunan sergi, müzenin web sitesi, sosyal medya hesapları ve Youtube kanalı üzerinden görülebiliyor


Claude Monet, Argenteuil Yakınlarında Yürüyüş, 1875


9 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nin ev sahipliğinde sanatçının dünyadaki en geniş koleksiyonuna sahip olan Musée Marmottan Monet’yle (Paris) iş birliğiyle açılan sergi, empresyonizm akımına adını veren Claude Monet’nin olgunluk döneminin ana teması olan Giverny Bahçesi odağında gerçekleştirdiği çiçek ve doğa temalı çalışmalarına yer veriyordu.


DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar çevrimiçi sergisi ise, bu seçkiden örneklerle, sanat tarihinde bir dönüm noktası teşkil eden Monet’nin üretimine ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor. "Ressam olmayı belki de çiçeklere borçluyum" diyen sanatçının bahçe tutkusu ve büyük önem verdiği aile yaşamı, sergi kapsamında yer alan geç dönem bahçe manzaraları, nilüferleri ve Japon köprüsü tablolarıyla yansıtılıyor. Monet, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan sanat yaşamında sergilediği yenilikçi yaklaşımlarla, sonraki nesillerin sanatçılarına ilham veren kimliğiyle tanıtılıyor.

Comentarios


bottom of page