top of page

Picasso İstanbul’da sergisi çevrimiçi erişimde

Sakıp Sabancı Müzesi, Pablo Picasso’nun tüm dönemlerini kapsayan Picasso İstanbul’da sergisinin, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan çevrimiçi versiyonunu web sitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı aracılığıyla erişime açıyor


İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları sebebiyle geçici bir süre ziyarete kapalı olan ve bu nedenle geçmiş sergilerinden zengin içerik seçkilerini, dijital kanalları üzerinden paylaşmaya hazırlanan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), bu kapsamda ilk olarak, 24 Kasım 2005 - 26 Mart 2006 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Ailesi’nin ve Sabancı Holding’in destekleri ile gerçekleştirilen Picasso İstanbul’da sergisini çevrimiçi olarak sunuyor.

Açık kaldığı süre içinde her yaş grubundan çok sayıda ziyaretçiye ulaşan ve şimdi digitalSSM arşiv kaynaklarıyla zenginleştirilmiş bir içerikle yayına alınan çevrimiçi Picasso İstanbul’da sergisi; sanatçının torunu Bernard-Ruiz Picasso, Maria-Volga de Minteguiga-Guezala ile Marilyn McCully’nin küratörü olduğu Picasso İstanbul’da paralelinde, eserlerin dönemlerine göre ayrıldığı kronolojik bir kurguyla sunuluyor.

Sergide, döneminde Paris ve Barselona’daki Picasso müzelerinden, Musée d’art moderne Lille Métropole’den, FABA’dan (Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte) ve aile koleksiyonlarından ödünç alınmış 135 eser, sanatçının her dönemini temsil edecek bir seçkiyle, sergi kataloğundan metinler eşliğinde çevrimiçi olarak yer alıyor.

Picasso’nun dönemlerine göre ayrılmış eserleri ve onlara dair bilgilendirici metinlerin yanı sıra, Picasso İstanbul’da sergi kataloğundan sanatçının hayatı ile çağına dair ayrıntılı bir kronoloji ve Abidin Dino’nun onunla geçirdiği günlerden sonra kaleme aldığı Picasso ile Vallauris’te İki Gün başlıklı yazısının da ziyaretçilerle paylaşıldığı çevrimiçi sergide, sanatseverler; aynı zamanda, sergideki eserleri Ferit Edgü’nün Picasso İstanbul’da için yazdığı ve sanatçının eserlerinin arkasındaki hikâyeleri ve sanat tarihsel analizlerini içeren sesli rehberle Müşfik Kenter’in sesinden dinleyebiliyor.

Sergi süresince gerçekleştirilen ve Picasso’yla ilgili, dünyanın en önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı konferans serisi de çevrimiçi olarak sunuluyor. Picasso’ya dair zengin birer kaynak niteliği taşıyan konuşmalar, sanatçının hem çağdaşları hem de ilerleyen dönemlerin sanatı üzerindeki yoğun etkisine ışık tutuyor. Picasso’nun öncüllerinin ve edebiyat gibi farklı alanlardan ilham kaynaklarının da ele alındığı programda aynı zamanda sanatçının yolunun sahne sanatları ve şiir gibi disiplinlerle kesiştiği örnekler de işlenirken, kübizmin Türkiye sanatına etkisi, Picasso’nun yaşamında ve sanatında siyaset, Paris deneyimleri gibi konuların da yer aldığı program SSM web sayfasından izlenebiliyor.

Çevrimiçi sergiyle bağlantılı olarak SSM’nin sosyal medya hesapları üzerinden bir çocuk atölyesinin de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sanatçının bir kaynak olarak Afrika maskelerine ilgisinin temel alındığı Kes Yapıştır - Çılgın Maskeler adlı atölyede katılımcılar, evlerindeki malzemelerle kendi maskelerini tasarlayıp yaparken, ayrıca Picasso İstanbul’da için hazırlanan resimli çocuk kitabı Ben, Picasso da sergi kapsamında paylaşılıyor. Müzenin web sitesi üzerinden indirilebilen kitabın, aynı zamanda sesli versiyonuna da erişilebiliyor.

Picasso İstanbul’da sergisinin hazırlık sürecinden videoların da yer aldığı, digitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan Picasso İstanbul’da çevrimiçi sergisine SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube kanalı üzerinden erişilebiliyor.

Comentários


bottom of page