top of page

No: 7 | Huo Rf


İllüstrasyon: Caner Yılmaz

Günaydın,

Ben Huo Rf, 2011’den bu yana Unlimited Publications’ın küçük bir parçasıyım. 2011’den bu yana deyince bu süreçte birçok olağan dışı olay yaşadığımızı hatırlayalım. Benim bir solukta aklıma gelenler Gezi, 15 Temmuz, savaş, zorunlu göçü canlı yayında izlemek… Çok ağır geçen bu zamanlar istesek de istemesek de öğretici bir unsur olarak işlendi zihinlerimize. Kimimiz kazanımla çıktı, kimimiz çok sayıda duyusunu kaybederek...


Uluslararası bir aktöre, bir lidere ya da bir kuruma sesimizi duyurmak için sosyal medya en büyük aracımız oldu. Sesimiz zaman zaman duyuldu, zaman zaman duyulmadı. 


Şimdi karşımızda Covid-19 isimli yeni bir sayfa var, kayıplarımıza dair her gün başka bir grafiği takip ediyoruz. Kimseye duyurmak, sesimizi yükseltmek zorunda olmadığımız, bizim coğrafyamızın yalnız olmadığı, global olarak #evdekal’dığımız, en yakınlarımıza fiziksel olarak uzak olduğumuz, hepimizin yani tüm dünyanın tek bir virüsle mücadelesini yaşıyoruz ve izliyoruz. Sosyal medya evlerimizde kaldığımız bu günlerde hepimizin çevrimiçi müzesi, galerisi, alışveriş merkezi, irtibat kanalı, haber merkezi ve biraz da gülme sebebi olmaya devam ediyor. 


Ben bu sürecin herkes açısından kendisine dönmesi için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum -zorunlu olsa da. Ben bir sanatçı olarak bütün arşivimi ortaya çıkardım, tüm eskiz defterlerime tekrar bakıyorum, web sayfamı güncelliyorum, kitaplarıma tekrar bakıyorum, atılması gerekenleri atıyorum, verilmesi gerekenleri ayırıyorum, herkesin kaygısını anlamaya çalışıyorum, kendi kaygılarımı sorguluyorum… 


Bu süreç aynı zamanda sistemi sorgulamamız açısından da bir es, sessiz bir an yaratıyor. Bunu da hatırlamak dileğiyle…


Dün sanat yazarı ve eleştirmen Necmi Sönmez Jannis Ritsos kitaplarını önermişti. Bende Hermann Hesse’in Ağaçlar kitabını sehpanızın üzerinde veya yakınlarınızda bulundurmanızı tavsiye ediyorum. 

Sağlıklı ve verimli günler dilerim…

コメント


bottom of page