top of page

Kapalıçarşı geleneğini sürdüren zanaatkârlar Google Arts & Culture’da


Rezan Has Müzesi’nin üç yıl önce düzenlediği, yaklaşık 500 yıllık bir geleneğin izini süren Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergisi Google Arts & Culture platformunda çevrimiçi olarak erişime sunuldu


Rafi&Levon Şadıyan, 2017, Selim Süme-Esra Özdoğan, Rezan Has Müzesi Koleksiyonu'ndan


Daha önce Neolitik’ten Selçuklu’ya Sessiz Tanıklar, dünyanın restore edilmiş en geniş Urartu Takı Koleksiyonu sergisi ile Hasankeyf’i Bilir misin? sergisinin ardından Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası: Emeğin Mekânı sergisini Google Arts & Culture iş birliği ile ziyaretçilerin erişimine açan Rezan Has Müzesi, bu birlikteliği Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergisi ile devam ettiriyor.

Yaklaşık 500 yıllık bir geleneğin izini süren sergide İstanbul’un ve hatta ülkenin en önemli kültürel ve finansal kilit noktalarından Kapalıçarşı ekseninde yaşamaya devam eden kuyumculuk geleneğinin geçmişi, günümüzdeki durumu ve etrafında oluşan kültürel birikim ve hayat biçimleri inceleniyor.


Elde mücevher işleyen mesleğin muhtemel son temsilcileri kuyum ustaları ve onların nadide işlerinin odağında zanaat-usta-çırak geleneği, 2013-15 yılları arasında TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projesinin bulguları üzerinden ve serginin küratörlüğünü üstlenen Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlileri Doç. Dr. Ayşe Coşkun ve Prof. Dr. Yonca Kösebay’ın bilgileri ile aktarılıyor. Mıhlayıcı, mineci, kalemkâr gibi zanaat kollarının icracısı, sergiye konuk olan 21 zanaatkârın çoğunluğu, Kapalıçarşı’nın yüzlerce yıllık hanlarında yer alan atölyelerinde sanatlarını bugün de yaşatıyorlar. Bu ustaların el emeği göz nuru eserleri, geleneğin 500 yıllık öyküsü ve ayrıntılı teknikleri Google Arts & Culture platformunda incelenebiliyor.


Rezan Has Müzesi ve Google Arts & Culture iş birliğiyle dijital olarak sunulan Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergisini artsandculture.google.com adresi üzerinden ziyaret edebilirsiniz.


Comments


bottom of page