top of page

Kader Genç’in yeni sergisi Muamma Evin Sanat Galerisi'nde

Kader Genç’in yedinci kişisel sergisi Muamma, 27 Nisan-14 Haziran 2024 tarihleri arasında 2022 yılından beri sanatçının temsiliyetini üstlenen Evin Sanat Galerisi'nde gerçekleşiyor


Kader Genç, Muamma, 2024, Kağıt üzerine karışık teknik, 131x128 cm


Kader Genç, karanlık ve kasvete estetik bir bilinçle yaklaşarak izleyiciyi kendisiyle ve gerçekliğin yaralarıyla yüzleştirir. Günümüz toplumunu ve sistemin insanlık üzerindeki tahakkümünü eleştirel bir yaklaşımla resmeden sanatçı, cesur, sansürsüz ve güzellemeden uzak bir üslubu benimser. Tıpkı yaşamın kendisi gibi karanlıkla aydınlığın iç içe geçtiği dinamik bir renk paleti kullanır. Hikâyeye saplanmadan, resmin yapısal çözümlemelerini başat bir problem olarak gündeminde tutan Genç, çok figürlü yapıtlarında ustaca katmanlı kompozisyonlar kurarken aynı zamanda bütünü parçalara ayırdığı, deformasyonun sınırlarını zorlayan soyutlamalar da yapar.


Muamma ile belirsiz, tekinsiz ve kaotik bir ortamda birbirine temas eden, denk gelen figürlerin ve diğer resimsel elemanların buluştuğu gizil alanı işaret eden Genç, yapıtlarıyla "yaşadığı çağın kahredici gerçekliğine bir göz, bir kulak, bir ağız olma istemi" taşıdığını ifade ediyor.


Kader Genç, İsimsiz-Otoportre, 2023, Tuval üzerine yağlıboya, 150x130 cm

Sergiye eşlik eden yayında, Genç'in üretimlerini en başından beri takip eden Feyyaz Yaman’ın kapsamlı bir değerlendirmesi ile Gündüz Vassaf’ın sergideki yapıtlardan ilhamla yazdığı şiirsel metin yer alıyor. Kader Genç'in teknik ve eğilim itibariyle çeşitli yapıtlarının bir araya geldiği kapsamlı sergi, sanatçıyı yakından tanımak isteyen izleyicilere bir vesile oluyor.


 

Her koşulda

Her yerde

Korkusuz

Çıplaklığımızda

Biz.


Kader Gençle

Renklerimle cesur,

Dokunduklarımla varım.

Canlıların sessizliğinde

Suskunluğumun aynası,

Kadersizliğin muamması.


Gündüz Vassaf


 

Kader Genç, 2023'e Gayriresmi Anıt, 2023, Tuval üzerine yağlıboya, 115 x 135 cm


Muamma, 27 Nisan - 14 Haziran 2024 tarihleri arasında Bebek'te yer alan Evin Sanat Galerisi'nde görülebilir.

Комментарии


Комментарии отключены.
bottom of page