top of page

İzmir sergiler ajandası / Mayıs & Haziran

İzmir kültür-sanat ortamının aktörleri; inisiyatifler, kolektifler, kamu ve özel sanat kurumları, bağımsız ve değişken mekânlar şehrin merkezinden ve periferilerinden takip edilesi bir sanat programı sunuyor. Alanın yeni nesil galerileri Commune Art Space ve Hayy Open Space, Unlimited okuyucuları için aylık sunulan İzmir Ajandası'nda güncel sanatı odağına alan sergi ve etkinlikleri sanatseverler ile buluşturuyor


Arkas Sanat Merkezi


Nejad Devrim & Mübin Orhon: İki İmge Yolcusu

22 Eylül 2023 - 02 Haziran 2024


Sergi, sanat pratiklerinde giriştikleri sıra dışı deneylerle, sahip oldukları özgünlük, farklılık ve cesaretle Modern Türk sanatında yeni bir dönem açmış olan Nejad Devrim ve Mübin Orhon’un yapıtlarını bir araya getirerek, onların sıra dışı hayat ve sanat yolculuklarını ele alıyor. Her ikisi de İstanbul’da doğan, 1945 sonrasında Paris’te çalışarak birçok önemli başarıya imza atan Nejad ve Mübin, resimlerinde özgün yorumlar geliştirerek Türk Sanatı ile Avrupa Sanatı arasında köprüler kurdular. Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in üstlendiği sergi, onların Türkiye’den, Türk sanatından çıkışla geliştirmiş oldukları renkler, formlar, imgeler üzerine eğilerek “kültürlerarası etkileşim” olgusunu ilk kez tartışmaya açarak onların resimlerinin arkasındaki cesur kararlar üzerine yoğunlaşıyor.


Ziyaret: Pazartesi hariç her gün, 10:00-18:00


 

BAYETAV Sanat


Mahsul Vakaları

26 Nisan - 29 Eylül 2024


Dünya ile kurulan ilişkilere dair tarifleri yeniden ele alan Mahsul Vakaları, iş birlikleri ve bir aradalıklara dayalı bir sergi ve kamu programı olarak BAYETAV Sanat’ta gerçekleştiriliyor. Mahsul Vakaları, Çukurova’da başlayan ve İzmir’de devam eden, Anadolu’nun Akdeniz kıyılarındaki kırsal modernleşme sürecinin çevresel, kültürel ve toplumsal mahsullerini araştıran Dilşad Aladağ’ın Mahsul Projesi’nin bir mahsulü. 2022 yazından bu yana süren, coğrafya gezileri, arşiv ziyaretleri, görüşmeler ve kayıtlarla beslenen araştırma, eş zamanlı olarak genişleyen çevrim içi bir arşiv denemesi de sunuyor. Adana ayağı CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, İzmir ayağı BAYETAV Bir Arada Yaşarız Destek Programı kapsamında desteklenen Mahsul Projesi, ekolojiyi türler arası ilişkilerle kenetlenen çok katmanlı ve devingen bir ağ olarak ele alıyor. Mahsul Vakaları sergisi, bugünün devinimlerini coğrafyadan hikâyelerle hatırlayarak, yeniden seslendirerek ve türler arası birliktelikler hayal ederek düşünmeyi öneriyor.


Sanatçılar: ANATOPIA, Ali Cindoruk, Aslıhan Demirtaş, Aslı Özdoyuran, Dilşad Aladağ, Eylül Şenses, Fatma Belkıs & İz Öztat, Yasemin Ülgen


Ziyaret: Pazartesi hariç her gün, 11:00-19:00


 

BE Contemporary


Ve bedenimin içinde bir başka beden

4 Nisan - 25 Mayıs 2024


BE Contemporary’de 25 Mayıs’a kadar ziyarete açık olan Ve bedenimin içinde bir başka beden sergisi; doğa, tarih ve benlik ile kurulan tüketim odaklı ilişkinin ötesinde bir etkileşimin olasılığını araştırıyor. Fatma Çiftçi, Merey Şenocak ve Tuğçe Gizem Ertürk’ün işleri şimdiki zamanın içindeki gizli geçmişin ve kayıp anlatıların peşinde bir araya geliyor.


Fatma Çiftçi, topladığı toprak ve kaya parçalarını cama dönüştürüyor ve yeryüzünün en sert minerallerini işlerken ortak hafızayı çalışıyor. Merey Şenocak doğanın ve maddenin içinde saklı anlatıları keşfe çıkıyor. Tuğçe Gizem Ertürk benliğin karanlık koridorlarında unutulmaya mahkum edilmiş anılar ve anlatıların peşinden gidiyor.


Hirshfield’in şiirinin son dizelerinde ifade ettiği “bundan başka bir beden yok / bundan başka bir

dünya yok” düsturu ile sergi; insanlığın benliği, tarihi ve çevresi ile kopan bağlarını onarmak için

bir soruşturma ortaya koyuyor.


Ziyaret: Çarşamba - Perşembe - Cuma - Cumartesi, 12.00-18.00

Adres: Yenice Mah. Park Sokak No:8/2, Urla, İzmir 35430

Detaylı Bilgi:  www.be-contemporary.com

 

Commune Art Space


Duvarların Dili Olsa

10 Mayıs - 14 Haziran 2024


Commune Art Space, Yağmur Yörük Yılmaz’ın Duvarların Dili Olsa isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Sanatın çağlar boyunca evrensel kalabilme gücü ve dönem resimlerinin zaman ötesine taşabiliyor oluşuna dikkat çeken Duvarların Dili Olsa adlı sergi,  geleneksel natürmort resim üslubu ile modern duvar illüstrasyonları arasında gerçekleşen bir buluşmayı temsil ediyor. Resmedilen evrende izleyiciler, geleneksel resmin inceliklerini ve güncel grafik yaklaşımın canlılığını bir arada görebilme şansı yakalıyorlar.

Sergi, Milton Glaser'ın 2000 yılında gerçekleştirdiği "Art is Work" başlıklı konuşmasından esinle ortaya çıktı. Glaser için illüstrasyon, “anlamlı ve hayret verici” ile “modaya uygun ve banal” olması arasındaki ince çizgide gezinen bir sanat formu. Bu düşünceye göre sergideki eserler de arka planda kullanılan görece “boyutsuz” illüstrasyonlar ile ön planda yer alan hacimli natürmort resimlerin arasındaki bulanık sınırlarda geziniyor.

İllüstrasyon ve resmin hem karşıtlığını hem de bütünlüğünü vurgulayan tuval ve seramik çalışmaların yer aldığı iki gösterimli sergi, 10 - 20 Mayıs tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesinin tarihi mekanlarından biri olan Tarihi Bıçakçı Han’da sanatseverler ile buluşacak.  Sergi, 24 Mayıs - 14 Haziran tarihleri arasında serginin ikinci durağı olan Commune Art Space’de ziyaret edilebilecek.


Ziyaret: Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11:00-18:00


 

Fransız Kültür Merkezi 


Sonu Olmayan Dünya

25 Mart - 30 Haziran 2024


Institut Français İzmir, ekolojik geçişe yönelik yol haritasının bir parçası olarak, ekolojik geçişle bağlantılı konularda mümkün olduğu kadar çok insanda farkındalık yaratılmasına katkıda bulunmak istiyor. Böylece IF, Jean-Marc Jancovici ve Christophe Blain’in Le Monde sans fin çizgi romanını temel alan, 2022’de 800.000’den fazla kopya satılan ve birçok dile çevrilerek Fransa’da bir numaralı kitap satışına dayanan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.


Sergi, enerji dönüşümü gibi herkesi ilgilendiren konuları eğlenceli bir şekilde inceliyor; ekonomik, ekolojik ve sosyal konulara değiniyor; karbon dışı enerjiler, gıda, ulaşım ve şehircilik alanlarında somut çözümler öneriyor.


Ziyaret: Institut Français İzmir bahçe duvarlarında, Pazar hariç her gün 10:00 - 21:00 

Detaylı Bilgi: www.ifturquie.org/izmir/ 


 

Hayy Open Space


Kulaç

17 Nisan - 5 Mayıs 2024


Kulaç, Aslı Özdoyuran’ın 1974–1979 yılları arasında İzmirli bir millî yüzücü olan annesinin yüzme pratiğini belgelemek amacıyla dedesi tarafından derlenen arşivden yola çıkıyor. Bu arşiv, genç yüzücülerin o dönemde basına yansıyan başarılarının (ve başarısızlıklarının) kaydını tutuyor. Arşivde yer alan manşetlerdeki gelecek vurgusu, “yarının yıldızları”, “altın kulaçlar”, “rekor makinaları” gibi tâbirler, “millî” kimliğin performansına dair soruları da beraberinde getiriyor. Sanatçı, Türkiye kadın voleybol takımının yakın zamandaki galibiyetleriyle ilişkili kolektif duygulanımlar ve tartışmalardan da yola çıkarak, ulus-devletlerin sporcu bedeni aracılığıyla nasıl temsil edildiği üzerine düşünüyor. “Kulaç”, sanatçının aile arşivinde karşılaştığı ve modernleşmenin temsilî bir mekânı olarak yorumladığı yüzme havuzunu da sergi mekânına taşıyor. Sergide yüzme havuzunu tarifleyen heykellerine Derin Print Studio ortaklığında ürettiği baskı resimleri eşlik ediyor.


Kulaç, gerilmiş iki kolun parmak uçları arasındaki mesafeyi tarif ediyor. Bedenden bedene değişen ve dolayısıyla evrensel olmayan bir ölçü birimi olan kulaç, Osmanlı’da kullanılıyor ve daha sonra modernleşme uğruna terk ediliyor. Bu terim; Türkiye’nin geç modernleşme döneminde, yüzme sporuyla yeniden gündeme geliyor. Kulacın moderniteyle ilişkilenen bu iki farklı anlamı, serginin ilham kaynaklarından biri oluyor. Kulaç; tempo, kulvar ve hedef gibi ölçütlerle birlikte, hayalî bir seyirci ve başarı baskısıyla şekillenen, bükülen bedenlerden oluşuyor.

 

17 Nisan-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında izleyiciye açık olacak Kulaç Aslı Özdoyuran’ın daha önce 5533’te gerçekleşen sergisini yeni bir yorumlamayla misafir ediyor.


Ziyaret: Perşembe - Cuma - Cumartesi 13.00-18.00

Detaylı bilgi: www.hayyopenspace.com


 

Kendine Ait Bir Oda


Kıyıda

22 Nisan - 29 Mayıs 2024


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı ve İZDENİZ işbirliğiyle İskele Sergileri Projesi kapsamında gerçekleştirilecek sergiler serisinden ilki Kıyıda, Karşıyaka Vapur İskelesinde izleyiciyle buluşuyor. 

İzmir’de sergiler, konuşmalar, gösterimler düzenleyen bir güncel sanat girişimi olarak Kendine Ait Bir Oda (KABO), yerelin taşıdığı potansiyele görünürlük kazandırmanın yanı sıra disiplinlerarası bağ oluşturacak buluşmaları önemsiyor. Kamusal alan niteliği taşıyan ve kendine özgü koşullara sahip vapur iskelesinde; sanatçı,  tasarımcı ve mimar işbirliğiyle kalıcı sergi alanı ve alana özgü üretilmiş sanat projelerini kapsayan bir program oluşturan KABO, şehir – yolcu – sanatçı sacayağının her biri için öncülük taşıyan ve onları bir araya getiren sanatsal sonuçlara odaklanıyor. Mimar Stephanie Gallia’nın iskelenin fiziksel özelliklerini kapatmadan yolcularla ilişki kurmayı hedefleyerek tasarladığı modüler sergi alanında gerçekleşecek beş sergiden ilki Kıyıda, kentin içinde giderek solgunlaşan doğaya göz kırpıyor.

Mentorlüğünü sanatçı Tufan Baltalar'ın yaptığı Kıyıda sergisinde genç sanatçılar Melisa Geçalp, Talha Demiral eserleriyle, Gün Baltalar ise Kiosk tasarımıyla yer alıyor.


Ziyaret:

Adres: Karşıyaka Vapur İskelesi, İzmir

Detaylı Bilgi: @kendineait1oda


 

Tohum Sanat Alanı 


Temas II : Fluxus - Avangard Sanat Atölyeleri

22 Mart - 15 Haziran 2024


Tohum Sanat Alanı, sanat ve gündelik hayat arasındaki sınırları eriterek eserin ve sanatçının ne olduğuna dair tanımları ve biricik oluşlarına dair olan inanışları sorgulayan, bu bakımdan sanatçı ve izleyicinin alışılagelmiş konumunu sarsan Fluxus hareketinden yola çıkarak 22 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında atölyeler düzenliyor. Temas II başlıklı bu atölyeler dizisi izleyicinin bakış açısını ön plana koyarak birbirine çeşitli sanatsal yöntemlerle temas edilen, kolektif olarak düşünülen ve üretilen ortak bir eylem havuzuna dönüşmek adına Urla ve çevresinden katılımcılarla yürüteceği bir dizi çağdaş sanat atölyesi düzenliyor. Ziyaret: Salı-Cumartesi, 12:00-18:00 

Adres: Yenice Mah. Park Sokak No:8/5, Urla, Izmir 35430


 

URLADAM


Çıraklar

18 Nisan - 9 Mayıs 2024


Gören Bulut’un öğrencilerinden Çıraklar isimli grafik baskı resim sergisi Urladam’da izleyici ile buluşuyor.


30 yıla yayılan eğitmenlik hayatı sırasında Gören Bulut’un atölyesinde bulunma fırsatı yakalamış 11 akademisyen/tasarımcının grafik baskı resim çalışmalarından oluşan Çıraklar sergisi, tanımı gereği grafik imge üretmenin hiç bitmeyen bir öğrenme süreci olduğunu ve gönüllü bir amatörlüğün mütevazılığını taşıdığını vurgulamayı amaçlıyor.


Öğrencilikten eğitmenliğe uzanan süreçte grafik baskı resim pratiği üstüne konuşma, düşünme ve üretme geleneği ile şekillenen ve geçmişten bugüne dönük bir bakışla oluşturulan bu koleksiyon, İzmir ölçeğinde güncel grafik baskı resim üretiminde anlık bir kayıt teşkil ediyor.Ziyaret: Her gün, 09:00 - 22:00

Detaylı Bilgi: www.urladam.com.tr


 

Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi & Karantina Kolektif


Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri

29 Haziran - 27 Temmuz 2024


Kozak Yaylası’ndan doğarak Bakırçay’a dökülen, çevresinde bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Selinos Çayı; Pergamon Krallığı, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemine ait önemli kalıntılar ile Rum, Ermeni, Türk ve Yahudi mahallelerine dair zengin bir kültürel belleği barındırıyor. Karantina Kolektif ve Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi'nin yürütücülüğünde gerçekleşen Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri projesi, kentsel bellek üzerine birlikte düşünerek üretmeyi amaçlıyor. Sefa Taşkın, Fatih Kurunaz ve Bülent Türkmen'in uzman sunumları ve sanatçıların saha yürüyüşleri ile 20 Nisan'da başlayan proje, Bergamalı kent sakinlerinin katılımıyla 21 Nisan'da Bellek Atölyesini gerçekleştiriyor. Atölye çalışmalarının ardından üretilecek eserler ise Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı'nda 29 Haziran - 27 Temmuz arasında sergilenecek.


Sanatçılar: Pınar Boztepe Mutlu, Ezgi Yakın, Eren Sulamacı, Borga Kantürk, Ezgi Ceren, Sarp Keskiner, Günseli Baki, Gökçe Süvari, Metehan Kayan, Yazı Ece Köz.


Ziyaret: Cuma-Cumartesi-Pazar-Pazartesi 14.00-19.00

Adres: Odeon Pergamon Kültür Sanat Alanı, İzmir Bergama

Detaylı Bilgi:


Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page