top of page

I ME CE, LÜTFÜ’nün MIZIKÇISIN SEN sergisini sunar


I ME CE direktörlüğünde gerçekleşen seramik sanatçısı LÜTFÜ’nün, "plastik ördek" ve "sarı mutfak bezi"ni merkezine aldığı MIZIKÇISIN SEN sergisi, 27 Haziran’a kadar Meşrutiyet Caddesi NO: 67’deki Passage Petit-Champs’ta devam ediyor2019 yılında “bir olay ve bir deney” olarak tanımlanan I ME CE 1.0 sergisinden bu yana LÜTFÜ’nün tasarladığı işlerin üretimine geniş bir zaman ayıran ve seramikte “hata payı”na yer veren MIZIKÇISIN SEN sergisi, insanlığın ortak hafızasında yer etmiş plastik ördek ve sarı mutfak bezini odağına alıyor.


Nesnelere atadığımız sınıfsal özellikler tartışılırken kimlik, tanımlamanın dışına çıkma isteği ve bu istekle baş etme çabası, çalışmalarında sınıf, nesne ve hafıza kavramlarını merkezine alan ve nesneleri oyuncu bir algıyla sunan sanatçının doğduğu ve büyüdüğü ev bağlamında hikâyeleşiyor.Sergiye giriş anından itibaren başlayan hikâye; patavatsız, plastikten seramiğe dönüşmüş bir ördeğin oyun bozanlığını gözler önüne seriyor. Bu anlatıya tanıklık etmek ve onu anlamaya çalışmak rolü de izleyicinin. Sergileme tasarımı izleyiciyi bu oyunun bir parçası haline getirmeye hizmet ediyor.


Materyaller arasında geçiş yapmaktan çekinmeyen LÜTFÜ, plastik ördek ve sarı mutfak bezine yüklenen karakteristik özellikleri yeniden tanımlayarak izleyiciye alternatif bir bakış açısı sunuyor. Seramik, sarı mutfak bezi ve Amerikan bezi gibi malzemelerin bir arada kullanıldığı MIZIKÇISIN SEN’de yer alan on iki sanat eseri bir oda bütünlüğünde yerleşimle izleyiciye sunuluyor.


Sergi metnini AICA üyesi Ecem Arslanay’ın kaleme aldığı, seramik sanatçısı LÜTFÜ’nün MIZIKÇISIN SEN sergisini 27 Haziran’a kadar Meşrutiyet Caddesi NO: 67’deki Passage Petit-Champs’ta ziyaret edebilirsiniz.


Comments


bottom of page