top of page

Faruk Sade Sanat Fonu başvuları devam ediyor

Galeri Siyah Beyaz tarafından oluşturulan Faruk Sade Sanat Fonu başvuruları devam ediyor


Çağrı afişi


Faruk Sade Sanat Fonu kültür ve çağdaş sanatı destekleyen; sanatçıları, sanat yazarlarını ve farklı disiplinlerden gelen bireylerin yetenek ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine fırsat veren bir sanat fonudur. Yeni üretim süreçleri, atölye çalışmaları ve yaratıcı projelerin gerçekleştirilmesi için olanaklar sunar. Fon, bireylerin teorik edinimlerinin öteye taşınmasını amaçlar. Ayrıca; yeni kültürlerle etkileşime geçmenin, şehirleri deneyimlemenin; paylaşmanın, tartışmanın, yetenek ve ilgi alanlarını geliştirdiğini düşünür. Yeni dünyaları tanımanın önemini vurgular.


Faruk Sade Sanat Fonu; Faruk Sade’nin ODTÜ’deki Mimarlık eğitiminin ardından Paris’te edindiği sanatsal izlenimleri, 1984’te Türkiye’ye dönerek Galeri Siyah Beyaz’ı kurmasından ilhamla oluşturulmuştur. Sade, Galeri Siyah Beyaz’ın kurulmasıyla Türk çağdaş sanatına yeni bakış açıları kazandırmış ve 1994 yılında dönemin ilk misafir sanatçı programı sayılabilecek RES-Artist ile 14 kurucu temsilciden biri olarak ev/atölye mimarlığına imzasını atmıştır. Siyah Beyaz, bu örgütlenmenin devlet desteği almayan ilk özel galerisidir.


Sade’nin misyonunu devam ettiren FSSF, sanat (sanatçı, sanat eleştirmeni, sanat yazarı) ve mimarlıktan gelen adaylara etkileşim alanları yaratmayı, bu etkileşimlerden yeni diyaloglar kurulmasını hedefler.

 

FSSF;35 yaş altı, orta seviyede İngilizce bilen; özellikle yurtdışında olmak üzere sanatçı stüdyoları, asistanlık, atölye çalışmaları veya sanatsal her türlü etkinliğe katılmak isteyen adayların önerilerine açıktır. Özellikle araştırma ve sanat/sanatçı programları desteklenir. Yalnızca lisansüstü mezunlar desteklenir. Aynı proje için başka bir fondan destek alanlar, ,sergi prodüksiyonu ve eser üretimi desteklenmez. Ek görüşme gerekli görüldüğü takdirde gerçekleştirilebilir ve ek belge talep edilebilir.


Başvurularınızı;

·       Hangi disiplinde çalıştığınızı

·       Portfolyonuzu

·       Motivasyon alanlarınızı

·       Katılmayı önereceğiniz etkinliğin sizde ne tür bir değişim yaratacağına inandığınızı

·       Hangi etkinliğe katılmak istediğinizi veya

·       Projenizin içeriğini

bütçe, süreyle detaylandırarak iletmelisiniz.

 

Başvurular her yılın Mart ayında açılır ve başvuru süresi sekiz haftadır. Fona hak kazananlar Mayıs ayı sonunda resmi internet sitesinde açıklanır. FSSF, adayların başvurularında tüm sürecin sorumluluklarını üstlenmesini bekler. Değerlendirmeler, verdiğiniz bilgilerin geçerliliği, detayı ve motivasyonun yüksekliğine göre gerçekleştirilir. Değerlendirmeyi, Sade ailesi yapar.


Başvurular için;

faruksadesanatfonu@gmail.com

Comments


bottom of page