top of page

Erol Akyavaş’ın aramızdan ayrılışının 22. yıldönümü


Yaşamı boyunca resmin sanatsal sınırlarını aşan bir üslupla sayısız imge ve anlam üreten Erol Akyavaş'ı aramızdan ayrılışının 22. yıldönümünde sevgi ve özlemle anıyoruz


Afiş tasarımı: Selçuk Demirel


Türkiye’de doğan, Avrupa ve Amerika’da mimarlık ve sanat eğitimi alan, Doğu sanatlarına ve özellikle de İslam sanatına duyduğu ilgi ile tasavvuf geleneğini sanatının merkezine yerleştiren Erol Akyavaş, yenilikçi kişiliği ve benzersiz sanat tutkusuyla 1952'li yıllardan 1990'lı yılların sonlarına kadar uzanan olağanüstü sanat kariyeri süresince yaşadığı döneminin nabzını tutan çok yönlü bir sanatçıydı.


Erol Akyavaş'ın aramızdan ayrılışının 22. yıldönümü anısına (20 Nisan 1999), sanatçının eşi İlona Akyavaş'ın 2020 yılında Türk Eğitim Vakfı (TEV) bünyesinde kurduğu İlona/Erol Akyavaş Burs Fonu için grafiker Selçuk Demirel de bir anma afişi tasarladı. İlona Akyavaş, İlona/Erol Akyavaş Burs Fonu'nu, ülkemizde sanat tarihi, arkeoloji ve müzik dallarında yüksek lisans eğitimi almak isteyen yaratıcı ve başarılı öğrencilere, çağdaş resmin büyük ustası eşi Erol Akyavaş’ın (1932-1999) hatırasını en uygun şekilde onurlandıracak bir armağan olarak sunuyor.

Comentarios


bottom of page