top of page

Delta sergisi Evin Sanat Galerisi’nde

Sanatçı Emin Turan’ın Delta isimli dokuzuncu kişisel sergisi 20 Nisan Salı günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sanatçı, resimlerinde izleyicinin de kendi ruhunu keşfe çıkabileceği bir açık dizge ve her seferinde değişen, içe ve dışa doğru bakış rotaları öneriyor


Emin Turan, İsimsiz, Tuval üzerine yağlı boya, 150 x 130cm, 2020


Resimlerini ifadeci resmin çok aşamalı yapısını görünür kılmak üzerine kuran Emin Turan, bunu yaparken hem yerçekimi etkisiyle belirlenen boyanın akışından yararlanıyor hem de resmin çok aşamalı yapısı içinde, ışığın piramidal yapısını ters yüz ederek yapıtlarını kurguluyor. Sanatçının resimlerinde kullandığı figürler, su ve karanın belirsizce ayrıldığı bir hat üzerinde karşımıza çıkarken, kuşlar, balıklar ve meyveler insan figürlerine eşlik ediyor.


İnsan zihnini şekillendiren milyonlarca yıllık evrimin de habitatı olduğu gibi, Delta kavramı, coğrafi tanımının ötesinde bilinç dışına açılan bir kapıyı da ifade ediyor. Emin Turan’ın Delta’sı tuvale hafıza kazandıran bir hareketle oluşurken, sanatçı “Önce kuzeye döndü başını, tam 20 saniye sonra birden batıya çevirdi kendini. Ve bir anda ters yüz oluverdi bir başka seferinde doğuya doğru…” şeklindeki betimlemesiyle resmin üzerindeki başlangıç dokusunun tuvalin hareketinin bir kaydı olarak düşünmemizi sağlıyor. Bu hareketten doğan tekrar edilemez ama hesaplanabilir patern üzerine sanatçının kompozisyonları şekilleniyor… Bütün bu zamanlar, deltanın olanak sağladığı pasajlar aracılığıyla geçişken bir yapıya kavuşuyor. Böylece sanatçı resimlerinde izleyicinin de kendi ruhunu keşfe çıkabileceği bir açık dizge ve her seferinde değişen, içe ve dışa doğru bakış rotaları öneriyor.


Emin Turan ‘ın Delta isimli kişisel sergisi 20 Mayıs 2021 tarihine kadar Evin Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Comments


bottom of page