top of page

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM’den Ortak Yapım projesi


Türkiye’nin kültür-sanat alanında önde gelen kurumlarından BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla Ortak Yapım projesini hayata geçiriyor. Türkiye tiyatrosuna on yeni yapım kazandıracak proje kapsamında her kurum seçtiği iki oyunun yapımcılığını üstlenirken, seçilecek her oyun yazarına 7.500 TL değerinde destek veriliyor. Projeye katılmak isteyenler için başvurular 1 Temmuz’da başlıyorBKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin 2020’de on yeni yapımın ülkemiz tiyatrosuna kazandırılmasını sağlamak amacıyla başlattıkları Ortak Yapım projesi kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşi, seçici kurul tarafından belirlenen oyun yazarlarına eser siparişi olarak verilirken, kalan beş metin için ise açık çağrı yapılması planlanıyor.


Açık çağrıya başvurular 1 Temmuz 2020 saat 09.00’dan itibaren, 1 Ağustos 2020 saat 18.00’e kadar kabul edilirken, başvuru formuna, 1 Temmuz 2020 saat 09.00’da ortakyapim.com adresinden ulaşılabiliyor. Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan beş oyun metninin 15 Eylül 2020 tarihinde yine aynı adres üzerinden duyurulacağı projenin seçici kurulunda Tiyatro Sanatçısı Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, Tiyatro Sanatçısı Mert Fırat, Dramaturg Beliz Güçbilmez, Tiyatro Eleştirmeni, Akademisyen, Yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, Tiyatro Sanatçısı Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz yer alıyor.


Sırasıyla: Zümrüt Arol Bekçe, Mert Fırat, Gül Mimaroğlu, Yeşim Gürer Oymak, Murat Abbas


Başvuru ve seçim sürecinin ardından projeyi yürüten beş kurumdan her birinin seçilen on oyun metninden ikisinin yapımcılığını üsteleneği projede, oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilirken, oyunun prömiyeri de yapımcılığı üstlenen kurum tarafından belirlenen bir sahnede yapılacak.


BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe’nin, DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat’ın, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu’nun, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak’ın ve Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas’ın yaptıkları açıklamalarla tiyatroya olan katkısının ve potansiyelinin altını çizdikleri projeden destek alacak olan oyunların, prodüksiyon özellikleri ve oyuncu sayısı açısından sahneye kolay uygulanabilir ve turneye uygun olması, oyunların tek perdede tamamlanması ve oyun süresinin 45 dakika ile 75 dakika arasında olması bekleniyor.


Tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen Ortak Yapım projesi için 1 Temmuz tarihinde başlayacak başvurular, 1 Ağustos’a kadar devam ediyor. Başvuru formuna, ortakyapim.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Comentários


bottom of page