top of page

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri için başvurular devam ediyor

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle bu yıl altıncısı düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’ne başvurular 19 Haziran 2021 tarihine kadar devam ediyor. Yarışma kapsamında 2020 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara ilk roman ve ilk şiir kitabı için Vakıf Özel Teşvik Ödülü veriliyor
10 Ekim 2005 yılında aramızdan ayrılan ünlü şair, romancı, düşünür, gazeteci, senarist ve eleştirmen Attilâ İlhan’ın düşüncelerini ve anısını yaşatmak amacı ile düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri'nin bu yıl altıncı edisyonu gerçekleşiyor.

İlhan ailesi tarafından 2008 yılında kurulan Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen yarışmayla Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan "ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme" misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesi hedefleniyor. Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı bu yarışmayla ayrıca, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi gençleri, kadın şair ve romancıları teşvik etmeyi de amaçlıyor. Bu çerçevede 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlarının ilk roman ve ilk şiir kitaplarına da Vakıf Özel teşvik Ödülü veriliyor.

2020 yılı içerisinde yayımlanmış eserlerin katılabileceği yarışmada, Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü’ne hak kazanan şiir kitabı ve roman sahibi 7.500 TL; Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne hak kazanan ilk şiir kitabı ve ilk roman sahibi ise 2.500 TL ile ödüllendiriliyor.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin, Onursal Başkanlığı Doğan Hızlan tarafından üstlenilen edebiyat dünyasının seçkin isimlerinden oluşan iki ayrı jürisi bulunuyor: Başkanlığını Mehmet Eroğlu’nun üstlendiği Roman Seçici Kurulu’nun üyeleri, Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aile adına Ali Cem İlhan'dan oluşurken, Metin Celal başkanlığındaki Şiir Seçici Kurulu'nda ise A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aile adına Kerem Alışık yer alıyor.

Yarışmaya katılacak şair - yazar ya da yayınevlerinin, hangi kategoriden aday olunduğunu belirten (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) imzalı bir yazı ve kısa özgeçmiş ile on nüsha kitaplarını, 19 Haziran Cumartesi günü akşamına kadar Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nın Sıraselviler Caddesi, Billurcu sokak No 26 kat 2 Taksim, Beyoğlu- 34433 İstanbul adresine teslim etmeleri gerekiyor.

Ödül kazanan eserlerin, Seçiciler Kurulların değerlendirmesinin ardından 2021 Kasım ayı içinde açıklanması planlanıyor.

Comentários


bottom of page