top of page

One More Thing

Çağdaş dans alanındaki en ilginç bağımsız İsrailli koreograflardan biri olan Adi Boutrous, Théâtre de la Ville için yarattığı One More Thing eseriyle Theatre des Abbesses’de izleyiciyle buluştu


Yazı: Zeynep Gülçur


Adi Boutrous, Fotoğraf: Tamar Lamm


Saplantı haline getirdiği erkeklik temasını ortaya koyan Boutrous, üç erkek dansçıyla, fetih ve tahakküm kültürüne, alan mücadelesine ve acı karşısında kayıtsızlık pınarlarına sıra dışı bir bakışla dans ediyor. Belki de erkeklere savunmasızlıklarını üstlenmenin yolunu gösterene kadar.


Modern ve çağdaş dans eğitimi için Tel Aviv'deki Maslool Dans Akademisine katılmadan önce jimnastik ve breakdance eğitimi alan Boutrous, ardından Iris Erez, Hillel Kogan, Dana Ruttenberg, Noa Shadur, Rachel Ardos ve Bosmat Nossan gibi İsrailli koreograflarla çalıştı. 2013'te What Really Makes Me Mad adlı eseriyle, genç koreografları öne çıkaran Shades of Dance Festivalinde birinci oldu. 2016 yılında dansçı Avshalom Latucha ile It’s always here eserini yarattı. İkili, cinsiyet klişelerinin ötesinde yeni, rahat ve barışçıl bir erkeklik temasını sorgulamaya başladı.


Adi Boutrous'un One More Thing eserinde, şiirsel ve dokunaklı bir koreografiyle erkekliği sorguluyor. Büyük bir keskinlik ve derin bir içtenlikle, İsrailli koreograf cinsiyet klişelerini vücudu bir araç olarak kullanarak yok ediyor. Cinsiyet normlarının yarattığı maskeler düşüyor ve dans ruhların derinliklerini ortaya çıkarıyor.

Adi Boutrous, One More Thing, 2022

Fotoğraf: Ariel Tagar


“Bu ilişkileri sürekli olarak besleyen ana etki kaynaklarından biri siyasi durumumuz. Bedenlerimiz mücadelenin yankılarını özümseyerek bizi temas kurmaya, sınırları tanımlamaya, onları bulanıklaştırmaya ve adım adım birleşmeye davet ediyor." Adi Boutrous

Gerilim dolu, yine de çatışma ve karşılıklı desteğin yokluğunu çağrıştıran eser, bedenlerin terk ile geri tepme arasında gidip geldiği, kırılganlıklarını varsayarak dansta ve aynı zamanda hayatta yeni olasılıklar yarattığı yere dönüşüyor.


Ötekiyle temas halindeyken ortak olanı nasıl bulur veya yaratırız? Bilinmeyeni evcilleştirmek, birlikte bir alan inşa etmek için içgüdüsel bir yeteneğimiz var mı?


Adi Boutrous, bir bütün olmak, değiş tokuş yapmak, başkalarını keşfetmekten zevk almak, bireyselliği bulmak ve ruhu serbest bırakmak için farklı kodlar kullanıyor. Dört dansçı; birbirine dokunma, bir nezaket okyanusunda köprüler kurma, bir jest ya da dikkat zarafetinde başkalarına açılma arzusuna tanıklık ediyor.


Koşulsuz sevgiyi hissettiğimiz 60 dakika. Hassasiyet ve kırılganlığın, nezaket ve karşılıklı anlayışın, cinsiyet akışkanlığının, jest ve kalbe yakınlığın var olduğunun kanıtlayan 60 dakika.

Comments


bottom of page