top of page

48. İstanbul Müzik Festivali dijitalde başlıyor


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül-5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleşiyor. “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası teması etrafında şekillenen festival konserlerinin çekimleri İstanbul’daki ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda yapılıyor


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali’nin yeni tarihleri ve formatı belirlendi. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanırken pandemi sebebiyle Eylül ayına ertelendiği duyurulan ve bu yıla özel olarak dijital bir programla hayata geçirilen festival kapsamında gerçekleşecek izleyicili bir konserde ise Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 19 Ağustos Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkıyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinden Kültür AŞ desteğiyle gerçekleşecek konserde sağlık önlemleri sebebiyle sınırlı sayıda izleyicinin yer alması planlanırken, festival programındaki tüm konserlerin kayıtlarının video formatında dijital ortamda yayımlanması ve fiziki konserlere oranla daha erişilebilir bilet fiyatlarıyla, Türkiye’nin her yerinden ve yurt dışından izleyicilere ulaşması hedefleniyor.


48. İstanbul Müzik Festivali konserlerinin çekimleri, aralarında Wiener Akademie, Bilkent Senfoni Orkestrası, Kheops Ensemble, Philharmonix, Beethoven Trio Berlin, Borusan Quartet, Semplice Quartet gibi topluluklar ve Thomas Hampson, Bülent Evcil, Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Gökhan Aybulus, Ezgi Karakaya gibi solistlerin de bulunduğu isimlerle, hem İstanbul’daki hem de Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda sürüyor. Kayıtlar, İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hıdiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi şehrin çokkültürlü kimliği ve tarihi kültürel hazinelerini ortaya koyan mekânlarda; Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde, Perchtoldsdorf Şatosu, Stavelot Manastırı gibi tarihi mekânlarda, profesyonel ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Festival, programındaki konserleri yüksek görüntü ve ses kalitesiyle katılımcılara ulaştırmayı hedefliyor.


Açılış Konseri


48. İstanbul Müzik Festivali, festivalin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılıyor. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik ettiği konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda gerçekleşti. Pandemi önlemleri altında, yalnızca sınırlı sayıda Lale Kart üyesinin katılımıyla gerçekleşen konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartok’tan eserler dinleyicilerle buluştu. Konserin video kaydı, sonbaharda gerçekleşecek festivalin dijital programında izlenebilecek.


Pandemi dönemindeki fiziksel mesafelenme günlerinde tüm destekçileriyle birlikte müziğin birleştirici gücüne inanmayı sürdüren İstanbul Müzik Festivali, 48. yılında bir ilki gerçekleştirerek “Festival Orkestrası”nı kuruyor. Deneyimli şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye’nin en yetenekli genç kuşak müzisyenlerinden oluşacak Festival Orkestrası, müzik yorumuna nitelikli olduğu kadar dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi planlıyor. Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası, 48. İstanbul Müzik Festivali dâhilinde gerçekleşecek ilk konserinde farklı ülkelerden bestecilerin eserlerini içeren bir programla müzikseverlere ulaşacak.


Beethoven’ın 250. doğum yılı


48. İstanbul Müzik Festivali, "Beethoven’ın Aydınlık Dünyası" temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını kutluyor. Bestecinin ikonik eserleri, ondan esinlenen yeni projeler ve yeni eser siparişleri 48. İstanbul Müzik Festivali programı kapsamında dinleyicilere sunuluyor. Festival, pek çok gösteri sponsorunun desteğiyle gerçekleştirilirken gösteri sponsorları arasında Borusan Holding, Tekfen Vakfı, Mercedes-Benz Türk A.Ş./ Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., STONELINE, Nobel İlaç, bluechip Creative Events, Berrin Erengül, Elvan Tuğsuz Güven, Eva Barlas ve Işıklar Holding yer alıyor. Tekfen Vakfı festivale 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olarak Tekfen Filarmoni Orkestrası ile destek verirken, TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) ise Eğitim Destek Fonu Sponsoru olarak festivali destekliyor.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İstanbul Valiliği, T.C. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi tarafından da desteklenen festival ayrıca Avusturya Kültür Ofisi, BTHVN2020, Beethoven Pastoral Project, Biletix, Boğaziçi Üniversitesi, Borusan Sanat, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Saint Esprit Katedrali, Süreyya Operası, Türkiye Ermeni Katolikleri Patrikliği, Wonderfeel Festivali, Hollanda Konsolosluğu ve The Performing Arts Fund NL iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.


Afiş kampanyasının tasarımının Geray Gencer; illüstrasyonun ise Müjde Polatkan tarafından tasarlandığı festivale İKSV’nin Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu, İKSV Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta ile servis sponsorları Amerikan Hastanesi, Navitas, GFK ve AGC de destek veriyor.


"Beethoven’ın Aydınlık Dünyası" teması odağında 18 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleşecek festivalin programına muzik.iksv.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kommentare


bottom of page