top of page

27. İstanbul Caz Festivali başladı


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 23 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıl Eylül ayında gerçekleşiyor. Pandemi nedeniyle ertelenen 27. İstanbul Caz Festivali, 2-14 Eylül arasında açık hava mekânlarda, 4 Eylül-16 Ekim arasında ise çevrimiçi platformda izleyiciyle buluşuyor


İllüstrasyon: Onur Aşkın


Türkiye’de tanınmış isimlerden yeni keşiflere birçok sanatçıyı İstanbul’un açık hava mekânlarında ve çevrimiçi platformda bir araya getiren festivalde dileyenler konserleri iki gün arayla çevrimiçi platformdan, bilet satın alarak izleyebiliyor. Dijital yayına açılan konserlere 45 gün boyunca Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden erişilebilirken, çevrimiçi platformun adresi ve ayrıntılı bilgiler daha sonra paylaşılacak.


İstanbul Caz Festivali’ni bu yıl yaşanan zorlu şartlara rağmen gerçekleştirme kararı, müzisyen ve müzik sektörü emekçilerini desteklemek ve aynı zamanda kültürel faaliyetlerin sürekliliğini sağlayabilmek amacıyla alındı. Düzenlenecek konser ve konserlerin çevrimiçi gösterimleriyle kültür ve sanat yaşamının her koşulda vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunun altı çizilirken sanatçılar ve izleyicilerin yeniden buluşması sayesinde sanatsal üretimin de teşvik edilmesi amaçlanıyor. Festivali hayata geçirme kararı, kültür ve sanat alanındaki kurumsal sürdürülebilirlik adına da önem taşıyor. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan İKSV tarafından düzenlenen festival, bu vesileyle izleyicilerini bu zor dönemde hem sanatçıları hem de sektör emekçilerini desteklemeye davet ediyor.


Yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması etkinliğine de ev sahipliği yapan festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri ise Türkiye’de caz müziğine değerli katkıları ile tanınan iki önemli isme; müziği yaşam tarzı olarak benimseyen değerli caz müzisyenimiz Atakan Ünüvar ve dünyaca ünlü klarnet sanatçımız Barbaros Erköse’ye veriliyor.


Müzik festivali programlarında 2022 yılına kadar en az %50 oranında cinsiyet dengesini sağlama sözünü içeren Keychange programının hedeflerini bu yıl da takip eden 27. İstanbul Caz Festivali’nin biletlerini biletix.com adresi üzerinden temin edebilirsiniz.


2 Eylül’de Selen Gülün Quintet Sibel Köse & Ece Göksu ile başlayan, 3 Eylül’de Can Güngör’e, 7 Eylül’de Baba Zula ve Make Mama Proud’a, 8 Eylül’de ise Ayyuka, Pitohui ve Yasak Helva’ya yer veren festivalin devam eden programı şu şekilde:

  • Islandman | Tuğçe Şenoğul | Guguo - 9 Eylül Çarşamba, 18.30, Feriye

  • Kardeş Türküler ve konuklar Tuluğ Tırpan & Elina Duni | Andalusia Trio - 10 Eylül Perşembe, 20.00, İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme

  • Bilal Karaman's MANOUCHE A LA TURCA feat. Muhammed Yıldırır & Ramazan Sesler | Büşra Kayıkçı - 11 Eylül Cuma, 20.00, İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi Kuruçeşme

  • Jülide Özçelik | Bilge Günaydın Quintet "Daydream" - 14 Eylül Pazartesi, 20.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye, caz.iksv.org adresinden ulaşabilir, konser kayıtlarını 20 Eylül'den itibaren online.iksv.org adresi üzerinden izleyebilirsiniz.
댓글


bottom of page