top of page

2024 Macar-Türk Kültür Yılı başlıyor

2024 Macar-Türk Kültür Yılı, 21 Ocak’ta Atatürk Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde Pannon Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle ve kültür yılı kapsamında düzenlenen sergiyle başlıyor


Pannon Filarmoni Orkestrası


Macaristan ve Türkiye arasında 1923’te imzalanan dostluk antlaşmasının 100. yılı için hazırlanan ve “Yüzyıllık Dostluk ve İş Birliği" temasıyla gerçekleşecek 2024 Macar-Türk Kültür Yılı’nın ilk etkinliği Pécs şehrinden gelecek, Macaristan'ın en ünlü orkestralarından, Pannon Filarmoni’nin konseri. Konserin açılışını Kültür Yılı’ndan sorumlu Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı Müsteşarı Péter Hoppál yapıyor.


1811'de kurulan Pannon Filarmoni Orkestrası, Mozart'ın çağdaşı Viyanalı şef Johann Georg Lickl tarafından Macaristan'ın güneyindeki Pécs şehrinde kuruldu. Topluluk, 2010 yılında inşa edilen ve olağanüstü akustiğe sahip konser salonu Kodály Centre'ın daimi orkestrası. Şef Tibor Bogányi yönetimindeki orkestra, yıllar içinde uluslararası birçok solisti ağırladı.


Levente Molnar, Atala Schöck, Gergely Kesselyák


21 Ocak Pazar günü gerçekleşecek konserde orkestra, dünyaca ünlü Macar besteciler Zoltán Kodály ve Béla Bartók'un tanınmış eserlerinin yanı sıra "Türk Kodály-Bartók" olarak tanınan Ahmet Adnan Saygun'un 5 No.’lu Senfonisi de seslendirecek. Konserde Atala Schöck mezzo-soprano ve Levente Molnár bariton olarak sahne alırken orkestrayı şef Gergely Kesselyák yönetiyor.

Konserle aynı gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında, mimariden müziğe, mühendislikten tarıma birçok alanda katkı sunan Macar uzmanları anlatan Türkiye’nin İnşasında Macarlar sergisinin açılışı gerçekleşecek. Macaristan Milli Müzesi ve Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi iş birliğiyle hayata geçen sergi, 4 Şubat tarihine kadar AKM’de ziyaret edilebilir. Serginin açılışını, müzenin direktörü Judit Hammerstein yapacak.


Konser ve sergi, dünya çapında her yıl 22 Ocak tarihinde kutlanan Macar Kültür Günü özelinde gerçekleşiyor. Orkestra, sonraki gün ise Ankara’da CSO Ada’da aynı programla sahne alacak.


Detaylı bilgi için,


Comments


bottom of page