top of page

Yarıyıl tatilinde çocuklarla neler yapabilirsiniz?


Bu yarıyıl tatilinde İstanbul'da çocuklarınızı götürebileceğiniz bütün sanatsal etkinlik ve aktiviteleri bir araya toplamaya çalıştık. Tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkinlik düzenlendiğini görünce siz de bizim gibi şaşırabilirsiniz! İçlerinden bir ya da birkaçını seçmek size kalmış...

Modern Sanat Müzesi (MoMA), New York, illüstrasyon © 2017 Ellen Weinstein, Yayoi Kusama çocuk kitabından © 2017 Yayoi Kusama

İstanbul’da çocuklarınızı götürebileceğiniz/çocuklarınızla gidebileceğiniz bu kadar fazla aktivite olduğunu öğrendiğimiz zaman bunun haberini muhakkak yapmalıyız diye düşündük. Çocukların küçük yaşlardan itibaren sanatın özgür ve geliştirici dünyasını tanımalarını çok önemli buluyoruz. Çocuklarla beraber gezerken onları sınırlamadan, keşfetmelerine izin vererek gezdirdiğimiz zaman birlikte harcanan zamanın sadece küçük bir gezintiden ibaret olmadığını fark edebiliriz. Onun dünyasında girecek her imge şimdiden bilincine yerleşen ve hayata bakışının bir parçası olacak kalacak anıları oluşturacak.

13 aylık bebekten (İstanbul Oyuncak Müzesi), 16 yaşında çocuklara (Açık Diyalog İstanbul) kadar geniş bir yelpazede derlediğimiz etkinliklerin hepsi çocukların yaratıcılığını desteklemek adına gerçekleştiriliyor. Çocuğunuzun Tuğçe Tuna ile beden koordinasyonu (Pera Müzesi) ya da Arno Garabetyan ile satranç (Açık Diyalog İstanbul) öğreneceğini düşünsenize, ne büyük şans! Biz radarımıza takılan 65 etkinliği derledik, siz yine de Şehir ve Devlet Tiyatrolarıyla Kültür Merkezleri’nin programlarına da bakmayı ihmal etmeyin! Etkinliklerin çoğu ücretsiz, ücretli olanlar da var ancak hepsi için geçerli en önemli şey önceden yerinizi ayırtmak. Sizin için hazırladığımız listede bütün detayları bulacaksınız.

Şimdiden iyi tatiller!

1. Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan (4-11 yaş)

2. İstanbul Modern, Karaköy (7-12 yaş)

3. Borusan Contemporary, Rumeli Hisarı (5-9 yaş)

4. Akbank Sanat, Taksim (5-14 yaş)

5. İş Sanat Kültür Merkezi, Levent (Her yaş için uygun)

6. Zorlu PSM, Levazım (Her yaş için uygun)

7. Rahmi M. Koç Müzesi, Hasköy (4-13 yaş)

8. Moda Sahnesi, Moda (Her yaş için uygun)

9. Pera Müzesi, Odakule (4-12 yaş)

10. Açık Diyalog İstanbul, Nişantaşı (7-16 yaş)

11. Füreya Koral Retrospektif Sergisi, Akaretler (4-10 yaş)

12. İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe (13 ay-15 yaş)

1. Sakıp Sabancı Müzesi

Form, Yeniden Form (7 yaş ve üzeri)

Bu atölye çalışmasında çocuklar, “form nedir” sorusunun yanıtını arayacak, seramik kilinden özgün formlar ortaya çıkaracaklar. Çalışma kapsamında formun işlevi, görsel boyutu ve varolan formun dönüştürülmesi üzerine düşünecekler. Ai Weiwei’in objelerin formunu bozarak yarattığı işlerinden ilham alarak form verme ve bozma deneyimi yaşayacaklar.

Tarih: 20 Ocak Cumartesi, 11:00

Süre: 2 saat

Ücret: Ücretsiz

Şimdi Zamanı mı? Meyvelerden Enstalasyon! (4-7 yaş)

Çocuklar, renkli sanat killerinden yaptıkları meyvelerle bir grup enstalasyonu oluşturacaklar. Yaz ve kış meyvelerinden iki farklı enstalasyonun yapılacağı çalışmada çocukların mevsim, coğrafya, beslenme ve doğadan nesnelerin taklidi üzerine düşünmeleri hedefleniyor. Çalışma sonunda enstalasyonların fotoğrafı çekilip bir duvar panosu oluşturulacak.

Tarih: 20 Ocak Cumartesi, 14:00

Süre: 2 saat

Ücret: Ücretsiz

Kış Atölyesi (7-11 yaş)

Haftalık programlar olarak hazırlanan bu atölye, katılımcıların hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Kış Atölyesi’nde katılımcılar internet ve televizyon erişiminin bulunmadığı yerlerde etraflarındaki nesnelerle oyuncaklar yapacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 22-26 Ocak, 11:00-13:00 / 29 Ocak-3 Şubat, 14:00-16:00

Süre: 5 gün

Ücret: 500 TL

Resim-Heykel Atölyesi (7-11 yaş)

Haftalık programlar olarak hazırlanan bu atölye, katılımcıların hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Resim-Heykel Atölyesi’nde sanat tarihinden ilham alarak eserler yaratacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 22-26 Ocak, 14:00-16:00 / 29 Ocak-3 Şubat, 11:00-13:00

Süre: 5 gün

Ücret: 550 TL

Ahşap Oyuncak Atölyesi (7-11 yaş)

Haftalık programlar olarak hazırlanan bu atölye, katılımcıların hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Ahşap Oyuncak Atölyesi’nde ise ahşap malzemeler ile kendi oyuncaklarını tasarlayacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 22-26 Ocak, 11:00-13:00 / 29 Ocak-3 Şubat, 14:00-16:00

Süre: 5 gün

Ücret: 500 TL

2. İstanbul Modern

Resimler ve Kostümler Atölyesi (7-12 yaş)

Sanat tarihinin anlatıldığı ve resimlerin gösterildiği sunumların artından katılımcılar, resimlerde tarif edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyor. Atölyenin sonunda katılımcılar, prova mankenleri üzerinde bir kostüm tasarlayıp, bu kostümü giyen bir figür resim çalışması yapacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 22 Ocak Pazartesi, 10.00 / 29 Ocak 2018 Pazartesi 13.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Duvar Ressamları (7-12 yaş)

Tarihten duvar resimlerini örnekleyerek bir sunumla başlayan atölye, katılımcıların kendi hikayelerini oluşturacakları imgeleri hayal etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Atölyenin sonunda katılımcılar, duvar üzerinde kendilerine ayrılmış bölümlere hikayelerini aktararak resimlerini yapacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 22 Ocak Pazartesi, 13.00 / 29 Ocak Pazartesi, 10.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Geleceğin Mimarları (7-12 yaş)

Katılımcılar için özel hazırlanacak olan geometrik biçimlerin bir araya getirilip boyanacağı atölyenin sonunda yeşil bir kent yaratılacak. Katılımcılarda kent kavramını geliştirmek ve çevre bilincini güçlendirmek amaçlanıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 23 Ocak Salı, 10.00 / 30 Ocak Salı, 13.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Akımlar ve Resimler (7-12 yaş)

Katılımcıların kendilerine özgü üretim süreçlerini içeren sanatsal pratiklerin deneyimleneceği bu atölye, modern sanat tarihinin izlenimcilik, kübizm, soyut dışavurumculuk gibi akımlarını keşfetmelerini amaçlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 23 Ocak Salı, 13.00 / 30 Ocak Salı, 10.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Mikroskoptan Resimler (7-12 yaş)

Bilimin araştırma teknikleri ile plastik sanatları buluşturan atölye, katılımcıların soğan kabuğu, kum, yaprak gibi malzemelerin mikroskop ile nasıl göründüklerinin incelenmesi ile başlıyor. Atölyenin sonunda katılımcılar, gördükleri görüntülerden yola çıkarak bu mikro dünyanın resimlerini su bazlı boyalar kullanarak üretecekler. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 24 Ocak Çarşamba, 10.00 / 31 Ocak Çarşamba, 13.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Doğanın Ressamları (7-12 yaş)

Katılımcıların doğayı sadece görüntüleriyle değil, onu oluşturan parçalarla, yapraklar, bitki gövdeleri vb. organik malzemelerle resmetmenin yollarını arayacakları bu atölye, hayal gücünü geliştirip yeni kompozisyonlar ve resimlerin üretilmesini amaçlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 24 Ocak Çarşamba, 13.00 / 31 Ocak Çarşamba, 10.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Çamurdan Heykeller (7-12 yaş)

Katılımcıların doğal bir malzemeyle çalışarak imgelem dünyalarını geliştirmesini amaçlayan bu atölye, onların alışkanlıklarını, korkularını yani kendilerine dair özgünlüklerini, çamura form vererek somutlaştırmalarını sağlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 25 Ocak Perşembe, 10.00 / 01 Şubat Perşembe, 13.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Sıradan Nesnelerle Heykeller (7-12 yaş)

Bardak, tabak gibi her gün kullanılan nesnelerin işlevlerinin değiştirildiği atölye, hayaller ve fikirlerin yansıtılarak heykeller üretilmesini amaçlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 25 Ocak Perşembe, 13.00 / 01 Şubat Perşembe, 10.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Pixilation Kısa Film Atölyesi (7-12 yaş)

Katılımcıların gruplar halinde kısa animasyon filmlerini hazırlayacağı atölye, ortak bir hikayenin farklı yorumlanarak senaryo oluşturma, oyunculuk, fotoğrafçılık gibi becerilerin gelişmesini amaçlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 26 Ocak Cuma, 10.00 / 02 Şubat Cuma, 13.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

Fantastik Aksesuar Atölyesi (7-12 yaş)

Günlük hayatta kullandığımız gözlük, şapka ve saat gibi aksesuarların işlevlerinin dönüştürülmesi ile başlayan atölyenin sonunda, katılımcılar yetişkinler için olağandışı olduğu kadar gereksinim duyulabilinecek olan araçları düşünecek, tasarlayacak ve kartonlarla modellerini hazırlayacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 26 Ocak Cuma, 13.00 / 02 Şubat Cuma, 10.00

Süre: 2 saat

Ücret: 120 TL

3. Borusan Contemporary

Dersimiz Anatomi (7-9 yaş)

Rehberli müze turu esnasında Choe U-Ram’ın üç boyutlu çalışmalarının yakından inceleneceği atölye, katılımcıların seçtiği bir canlının anatomik yapısı irdelenerek, konstrüksiyon, heykel ve üç boyutluluk kavramlarının deneyimlenmesini amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 4 Şubat Pazar, 10:30

Ücret: 20 TL

Süre: 2 saat

Kuzeye Yolculuk (5-7 yaş)

Rehberli müze turu esnasında Axel Hütte’nin ağaçları konu alan yapıtının inceleneceği atölye, her katılımcının zamana meydan okuyan bir orman yaratacağı asamblaj çalışması yapmasını amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 4 Şubat Pazar, 14:00

Ücret: 20 TL

Süre: 2 saat

Sıkıştırılmış Zaman (5-7 yaş)

Diana Thater’ın son dönem çalışmalarının yer aldığı Diana Thater: Kaçak Dünya sergisinin görüleceği kısa bir müze turu ile başlayan atölye, katılımcıların videolardan ilham alarak kalem ve bantlarla heykel üretmelerini amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 18 Şubat Pazar, 10:30

Ücret: 20 TL

Süre: 2 saat

4. Akbank Sanat

Miniklere Baskı Resim Atölyesi (5-8 yaş)

Baskı resim tekniklerinin ve tarihinin yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde paylaşıldığı atölye, katılımcıların yaratıcılıklarını sergilemesi amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat Cuma, 11:00

Ücret: 10 TL

Süre: 1,5 saat

Oyuncak Heykel Atölyesi (7-14 yaş)

Katılımcıların hayallerindeki oyuncak heykeli yaptığı bu atölye, sonrasında katılımcıların bu heykeller ile oynamasını amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat Cuma, 13:00

Ücret: 10 TL

Süre: 1,5 saat

Mini Mozaik Atölyesi (7-12 yaş)

Katılımcıların renkli boncukları yan yana getirerek mozaik oluşturacağı atölye, katılımcıların yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat Cuma, 15:00

Ücret: 10 TL

Süre: 1 saat

İleri Dönüşüm Heykel Atölyesi (7-12 yaş)

Atıklar ve geri dönüştürülmüş malzemelerle kağıt heykellerin üretileceği atölye, katılımcıların hayal gücü ve yaratıcılıklarını kullanarak geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme yapmayı amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat Cuma, 16:30

Ücret: 10 TL

Süre: 1,5 saat

Rengarenk Kupalar (6-14 yaş)

Porselen kupaların üzerine resim çalışması ve güzel yazı teknikleri ile yazıların yazılacağı atölye, katılımcılara karbon kopyalama tekniğini öğretmeyi ve el becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Atölyenin sonunda katılımcılar, kendi ürettikleri desenlerle yeniden hayat bulan kupalara sahip olacaklar. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 1 Şubat Perşembe, 11:00 / 3 Şubat Cumartesi, 11:00

Ücret: 10 TL

Süre: 1,5 saat

Çantamı Tasarlıyorum (6-14 yaş)

Katılımcıların çanta tasarlayacakları bu atölye, katılımcıların pamuklu bez çanta üzerine desen çalışması yapmayı ve bu desenleri renklendirmeyi öğrenmelerini amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 1 Şubat Perşembe, 13:00 / 3 Şubat Cumartesi, 13:00

Ücret: 10 TL

Süre: 1,5 saat

Mozaik Heykel Atölyesi (7-14 yaş)

Minik parçaların heykele dönüşeceği bu atölye, katılımcıların hayal gücünü geliştirmeyi amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 3 Şubat Cumartesi, 15:30

Ücret: 10 TL

Süre: 1 saat

Sürrealist Oyunlar Atölyesi (6-12 yaş)

Salvador Dali’nin eserlerinin ve sürrealizmin tanıtılacağı bu atölye, katılımcıların sıra dışı oyunlar ile yaratıcılıklarını geliştirmelerini amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 1 Şubat Perşembe, 15:00 / 10 Şubat Cumartesi, 11:00

Ücret: 15 TL

Süre: 1 saat

Geometrik Sanat (6-12 yaş)

Matematikten sanata doğru giden eserlerin üretileceği atölye, katılımcılara resimlerinde geometriyi sıklıkla kullanan Paul Klee, Piet Mondrian, Wassily Kandinsky gibi dünyaca ünlü ressamları da tanıtmayı amaçlıyor. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 10 Şubat Cumartesi, 12:30

Ücret: 15 TL

Süre: 1 saat

5. İş Sanat Kültür Merkezi

Fantastik Hikâyeler Makinesi (Her yaş için uygun)

Can Yılmaz’ın yazdığı, Serdar Biliş’in yönettiği ve koreografisi Tuğçe Tuna’ya ait olan bu oyun, Wright Kardeşler’den Hezarfen Ahmet Çelebi’ye kadar geniş bir zaman diliminde geçiyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 4 Şubat Pazar, 15:00

Ücret: 20-15 TL

Süre: 1 saat

6. Zorlu PSM (Drama Sahnesi)

Lunapark Gezegeni (Her yaş için uygun)

Serdar Saatman’ın yazdığı ve Gaye Çankaya’nın yönettiği tiyatro, bir grup çocuğun hayallerini ter etmeleri karşılığında gittikleri Lunapark Gezegeni’nde başlarından geçenleri anlatıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 3 Şubat Cumartesi, 12.00 / 4 Şubat Pazar, 12.00 / 10 Şubat Cumartesi, 12.00 / 11 Şubat Pazar, 12.00 / 17 Şubat Cumartesi, 12.00 / 18 Şubat Pazar, 12.00 / 24 Şubat Cumartesi, 12.00 / 25 Şubat Pazar, 12.00

Ücret: Ücretsiz

7. Rahmi M. Koç Müzesi

Arım Balım Peteğim (8-11 yaş)

Sayıların renkli dünyasını oyuna dönüştüren atölye, katılımcıların matematiğin hayatlarındaki yerini ve önemini göstermeyi amaçlıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 23 Ocak Salı, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Parım Parım Parmaklarım Boyama Atölyesi (4-6 yaş)

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 24 Ocak Çarşamba, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Kuş Evi Tasarım Atölyesi (7-10 yaş)

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 25 Ocak Perşembe, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Okul Çantam Tasarım Atölyesi (8-12 yaş)

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 26 Ocak Cuma, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Konuşan Heykeller Heykel Atölyesi (4-6 yaş)

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 31 Ocak Çarşamba, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Yaratıcı Tablolar Ahşap Atölyesi (9-13 yaş)

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 1 Şubat Perşembe, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

Gel Gen Kardeş Olalım (9-13 yaş)

Vücut sistemine sanal bir yolculuğun yapılacağı atölye, katılımcıların biyolojik yapı şemasını öğrenmeyi, amaçlıyor. Atölyenin sonunda katılımcılar DNA ile ilgili öğrendikleri bir kolye yaratacaklar. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 2 Şubat Cuma, 13.00

Süre: 1,5 saat

Ücret: 40 TL

İletişim: 0212 369 66 00

8. Moda Sahnesi

Her Kafadan Bir Ses (Her yaş için uygun)

Ceren Oran’ın yönettiği tiyatro, 3 rengin birbirlerini tanımak, anlamak ve her birinin becerisini harmanlayarak ortada buluşmak üzerine orta yolu bulduğu bir hikayeyi anlatıyor. Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 21 Ocak Pazar, 13:00

Süre: 35 dakika

Ücret: 20 TL

9. Pera Müzesi

Plan, Kesit, Görünüş (4-6 yaş)

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergisinden yola çıkarak hazırlanan bu atölye, Louis Khan ve çağdaşlarının kullandığı teknik çizimin üç parçası olan plan, kesit ve görünüş kavramlarını anlatmak için üç boyutlu bir maket üreterek ve ardından keserek plan ve kesit elde etmeyi amaçlıyor. Atölyenin sonunda, ortaya çıkan parçaları boyayarak ve kağıda basarak yaratılan kolajlar oluşacak. Atölye için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tarih: 23 Ocak Salı, 11:00 / 31 Ocak Çarşamba, 11:00 / 3 Şubat Cumartesi, 11:00

Ücret: 45 TL

Süre: 2 saat

Eğitmen: Atölye Mil

İletişim: egitim@peramuzesi.org.tr