top of page

Zamansız sergisi, GALERİ77’nin yeni mekânında


GALERİ77’nin Karaköy’deki yeni mekânı, 24 Mayıs’tan itibaren Kirkor Sahakoğlu’nun Zamansız başlıklı sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 11 Haziran’a kadar devam edecek olan sergi, eşzamanlı olarak galerinin Youtube sayfası üzerinden de çevrimiçi izlenebilecek


Kirkor Sahakoğlu, Zamansız sergisinden, Tuval üzerine karışık teknik, 100x150 cm, GALERİ77, Karaköy


Kirkor Sahakoğlu’nun zaman ve mekân ilişkisini sorguladığı son dönem çalışmaları arasında yer alan 35’i aşkın yapıtını biraraya getiren Zamansız, tıpkı sergi mekânının kendisi gibi, geçmişle geleceğin tam ortasında bir yerde duruyor.


“Zaman, insan zihninden bağımsız bir gerçekliğe sahip midir?” sorusuna cevap arayan sergi, mekânın insanın aidiyet kavramını pekiştiren temel bir olgu olup olmadığı konusunu da sergilendiği mekân üzerinden tartışmaya açıyor. Karaköy’de, Kemeraltı Caddesi, Şarap İskelesi Sokak. No. 7’de yer alan söz konusu bu mekân, Karaköy’de çok yakında restorasyon inşaatına girmeye hazırlanan 200 yıllık yıkık dökük bir yapı… Yaklaşık 200 yıl önce Rum denizcilerin, taşıdıkları şarapların muhafaza edildiği depolardan biri olan, sonraki süreçte Rum bir aile işletmesini ağırlayan ve senelerce pastane olarak hizmet veren, zaman içinde ise yeniden el değişirerek, bu kez Tariş Şarabı’na mekân olan, ve son olarak 2019 yılında galeri tarafından satın alınan yapının, Kirkor Sahakoğlu’nun sergisinden sonra kapsamlı bir restorasyonla yenilenip, çalışma tamamlandıktan sonra GALERİ77’nin yeni sergi mekânı olarak kapılarını açması planlanıyor.


Kirkor Sahakoğlu, Zamansız sergisinden, Tuval üzerine karışık teknik, 200x200 cm


Kirkor Sahakoğlu, sergi alanında birden fazla zaman ve uzam ile bağ kurarken, “Kuşaklar boyunca bildiğimiz tek doğru, gördüğümüz tüm yüzeyler içinde en az tanıdığımız kendi yüzümüzdür” mottosuyla izleyenleri farklı sorgulamalara götürmeyi hedefliyor. Mekânın geçmişinin, hatıralarının ve tınılarının yapıtlarla harmanlandığı bu özel sergi ortamında sanatçı heterotopyalar içinde bireyin yaşama dinamiklerine odaklanıyor.


Kirkor Sahakoğlu’nun Zamansız başlıklı sergisini 24 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında GALERİ77’nin Karaköy’deki yeni sergi mekânında ve eşzamanlı olarak Youtube sayfası üzerinden ziyaret edebilirsiniz.Comments


bottom of page