top of page

Yangının belleğinde: Fire Walk

Sanatçılar Burcu Yağcıoğlu ve Ülgen Semerci'nin Fire Walk isimli ortak yayınlarının lansmanı 17 Aralık Cumartesi günü saat 17:00'da Galerist'in ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Lansman kapsamında kitap üzerine düzenlenecek söyleşide sanatçılara moderatör Deniz Kırkalı eşlik ediyor olacak


Fire Walk sanatçı kitabı, Burcu Yağcıoğlu & Ülgen Semerci

Aşina Projesi tarafından ve Avrupa Birliği maddi desteği ile yayınlanan Fire Walk sanatçı kitabı, Burcu Yağcıoğlu ve Ülgen Semerci'nin ortaklaşa geliştirdikleri, halen devam etmekte olan ve yangını merkezine alan sanat projelerinin bir parçası olarak hayata geçti. Bir yangında onlarca yıla yayılan sanatını kaybetmiş bir sanatçı ile röportaj, gelecekte yapılması planlanan bir yerleştirmenin hayali deneyimi, yangının yıkıcılığı kadar yaratıcılığını da tanıyan bir yangın ekoloğu ile söyleşi kitabı oluşturan içeriklerden birkaçını oluşturuyor.


Kadınlara, bir saldırıyla karşılaştıklarında "yardım" yerine "yangın var" diye bağırmaları salık verilirmiş. Çünkü yardım çağrısına pek az kişi cevap verirken, yangına tüm mahalle gelirmiş. İklim krizinin en yıkıcı güçlerinden biri olan yangın, aynı zamanda insanları bir araya getiren ve seyirci ilgisizliğine müsaade etmeyen bir bulaşıcılığa sahiptir. Yangının belleğine göz gezdiren Fire Walk bir taraftan dünya üzerindeki ilk yangının bitkilerle olan ilişkisini ele alırken, öte yandan ekolojik bir fail olarak yangının dünyayı şekillendirme biçimlerine odaklanıyor. Fire Walk hem devasa bir tehdit hem de evrimsel bir yoldaş olan yangının izini sürerken; psikanalitik, evrimsel, mitolojik ve plastik yönleriyle öznel bir haritasını çıkarıyor. Burcu Yağcıoğlu Pratiği desen, video, kolaj ve resim gibi çeşitli disiplinleri kapsayan Burcu Yağcıoğlu (d. Istanbul), türler, doğa ve kurgu arası ilişkileri ve değişimleri araştırır. Enformasyon dolaşımı, doğa algıları ve verili kültürel hiyerarşiler çalışmalarının odak noktasını oluşturur. Üretimini gif animasyonlar, kitaplar ve ansiklopediler gibi çeşitli görsel sistemler ve ürünlerle besler. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümündeki lisans eğitiminin ardından Sabancı Üniversitesi Görsel Sanat ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Yağcıoğlu, 2008 yılında Londra Goldsmiths Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünde ikinci yüksek lisans eğitimini alır. Son dönemde 5. Mardin Bienali'nin yanısıra, Odunpazarı Modern Müze, İstanbul Modern, Amerikan Hastanesi ve Sabancı Müzesi’nde karma sergilere katılan sanatçı Ever Spring Museum (Tayvan), Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi ve son olarak Galerist’te kişisel sergiler açmıştır. Ülgen Semerci Ülgen Semerci (d. İstanbul) lisans eğitimini Montréal, Kanada’da Concordia Üniversitesi’nde resim üzerine tamamladıktan sonra, ABD'de New York Studio School'da resim ana dalında yüksek lisans yaptı. Manzara ve hafıza Ülgen’in pratiğinin merkezindedir. Sanat işlerinin benlikler gibi ilişkiler ağı içerisinde ve vesilesiyle oluşturulduğuna inanır. Çalışmalarında görecelik ve zamansallık gibi kavramları malzeme üzerinden düşünür, katmanlar halinde inşa eder. Manzaraları içsel ekolojiler, ötekiler üzerinden şekillenen açık uçlu anlatılardır.Katıldığı sergilerden bazıları şöyledir; Bag, Pedestal, Rabbit, Potato, Staffordshire St Gallery, Londra, Kendilerimle Celisiyor Muyum?, ArtOn Istanbul, In the Heart of the Heart of Another Country: Neology of Newcomers, London Lighthouse Gallery, Londra, Füg, Müze Evliyagil, Ankara.

댓글


bottom of page