top of page

Vasıf Kortun’un yeni kitabı 20 SALT’tan e-yayın olarak çıktı


Sanat ve kent, kültür politikaları ve kurum pratikleri üzerine son 15 yıldan çok yönlü eleştiri ve söyleşi metinlerini içeren Vasıf Kortun'un 20 isimli kitabı, PDF ve EPUB formatlarında erişime açıldı

Küratör, eğitmen ve yazar Vasıf Kortun’un SALT e-yayını olarak çıkan kitabı 20, İstanbul’da görsel sanatlar sektörünün tarihi, 1990’lardan bugüne güncel sanat, sanatçı üretimleri, kültür politikaları, kurum yapılanmaları ile İstanbul Bienali ve uluslararası sergilere katılımları inceliyor. 10 ve Ofsayt Ama Gol! e-yayınlarını içeren dizinin bu son kitabı, 2003 ile 2017 yılları arasına tarihlenen 26 yazıdan oluşuyor.

İstanbul sanat ortamının Taksim-Galata hattına konuşlanması ve tarihî yarımadayla bütünleşmenin meydana getirdiği “gerdanlık modeli”ni tanımlayan Kortun, kentte endüstri yapıları ile kültür kurumlarının ilişkisini Londra ve Bilbao’dan örneklerle ayrıntılandırıyor. 1992’de 3. İstanbul Bienali’nin yöneticisi, 2005’te Charles Esche ile 9. İstanbul Bienali’nin eş küratörü olarak bienal projesinin kırılma noktalarına bakarken Türkiye’de güncel sanatın yayılmaya başladığı dönemde ABD’den Polonya’ya, Brezilya’dan Ürdün’e farklı coğrafyalardaki süreçleri yorumluyor.

Can Elgiz, Can Altay, Erden Kosova, Seçil Yersel, Cevdet Erek, Hüseyin Bahri Alptekin ve Rumeysa Kiger’le kapsamlı söyleşilere Hale Tenger, Gülsün Karamustafa, Nevin Aladağ, Sibel Horada ve Banu Cennetoğlu başta olmak üzere pek çok sanatçının üretimine dair etraflı değerlendirmeler eşlik ediyor. Kitapta aynı zamanda, Bard College bünyesindeki Museum of the Center for Curatorial Studies ile Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Proje4L İstanbul Güncel Sanat Müzesi ve SALT Araştırma ve Programlar’ın direktörlüğünü yapmış olan Kortun’un kurum pratiklerini tarihsel ve güncel bağlamlarda irdelediği eleştiriler yer alıyor.


20'ye ulaşmak için linkler:

Comments


bottom of page