top of page

Unlimited Kitap Kulübü #1

Düşündüren, soru soran, yeni bir söz söyleyen, irdeleyen, merak ettiren, ilham veren yayınlardan editörlerimiz tarafından oluşturulan bir seçkiyi Unlimited Kitap Kulübü'nde sizinle paylaşıyoruzThe Art Institution of Tomorrow: Reinventing the Model


Fatoş Üstek


Yayınevi: Lund Humphries

Ortak Yayıncı: Sotheby's Institute of Art

Yayın dili: İngilizce

Yayın yılı: 2024


Bağımsız küratör ve yazar Fatoş Üstek'in The Art Institution of Tomorrow: Reinventing the Model isimli yayını, sanat kurumlarının standardını yükseltmeye yönelik bir manifesto. Mevcut sanat kurumlarının yaşadığımız radikal sosyal, ekonomik ve çevresel değişimle baş edebilecek ve sanatta ilerleme sağlayacak donanıma sahip olmadıklarını ve asıl amaçlarına odaklanmadıkları ileri süren yayın, kâr amacı gütmeyen sanat organizasyonlarına ve genel olarak yaratıcı endüstrilere dair kapsamlı bir çalışma sunuyor; bu kurumların varlıklarını sürdürmek için geçirmeleri gereken değişimin taslağını çiziyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;


Nietzsche ile Kendini Kanıtla


Balthasar Thomass


Çeviren: Sinan Eren Erk

Yayınevi: İlksatır

Yayın dili: Türkçe

Yayın yılı: 2024


Nietzsche ile Kendini Kanıtla; Spinoza ile Mutlu Ol, Heidegger ile Kendin Ol ve Schopenhauer ile Oluruna Bırak’tan sonra İlksatır'ın Hayat Felsefenin İçinde serisinin dördüncü ve son kitabı. Balthasar Thomass tarafından Nietzsche'nin felsefesi üzerine yazılmış kitap, insanın kendi gerçekliğinden kaçmadan doğasını olumlamasının önemini vurguluyor. Fransızca aslından Türkçeye çevirisi küratör ve sanat yazarı Sinan Eren Erk tarafından yapılan kitap, yaşanılan trajedileri doğruluk ve iyilik kisvesi altında saklamayı reddediliyor ve aldatıcı mutluluğun kısır döngüsünde kaybolmadan acıyla yüzleşmek gerektiğine değiniyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;


Global Protests Through Art – collaboration, co-creation, interconnectedness


Işıl Eğrikavuk


Yayınevi: Books People Places

Ortak yayıncı: Berlin Sanat Üniversitesi

Yayın dili: İngilizce

Yayın yılı: 2024


Sanatçılar, sanatsal katkılarından vazgeçmeden bilimsel araştırmalar yaparak akademik literatüre nasıl katkıda bulunabilirler? Işıl Eğrikavuk'un kitabı sanatsal ve akademik dünyaların nasıl bir araya gelebileceğiyle üzerine düşünüyor. Sanatçının 2021 yılındaki doktora tezinin yeniden ele alınmış hali olan kitap, Gezi Protestoları üzerinden sanatçının devam eden topluluk sanatları araştırma projesi ile protestolar arasındaki kesişmelere işaret ediyor. Kitap okuyucuya bu kesişimleri ve Eğrikavuk'un Türkiye'den altı farklı sanat ve ekoloji kolektifiyle çalışarak gerçekleştirdiği uygulamalı ortak sanat projesini inceleme fırsatı sunuyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;


ENDLESSNESS


Melek Mazıcı


Çeviren: Richard Powell

Tasarım: Ali Emre Doğramacı

Yayınevi: Galeri Nev

Yayın dili: İngilizce

Yayın yılı: 2024


Melek Mazıcı’nın 5 Nisan- 25 Mayıs 2024 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleşen ENDLESSNESS isimli kişisel sergisine paralel olarak okuyucuyla buluşan yayında, Harri Saukkomaa’nın Melek Mazıcı’yla gerçekleştirdiği bir röportaj ve Seda Yörüker’in sanatçının eserleri ve pratiğine dair kaleme aldığı bir metin yer alıyor. Bu röportaja ve metne Mazıcı’nın atölyesinden fotoğraflar ve eser görselleri eşlik ediyor.


Yayını incelemek ve satın almak için Galeri Nev İstanbul'u ziyaret edebilirsiniz.


İstanbul’da Mütareke Dönemi’ne Ait İki Yemek Kitabı (1919)


Hüseyin Hüsnü, Süleyman Tevfik


Çeviren: Zeynep Hazal Sevinç, Aylin Doğan

Yayınevi: Çiya Yayınları

Yayın dili: Türkçe

Yayın yılı: 2024


Hüseyin Hüsnü’nün Etsiz Yağsız Tecrübeli Yemekler ve Süleyman Tevfik’in Ev Hanımının Kolay Yemekleri adlı kitapları Çiya Yayınları tarafından İstanbul’da Mütareke Dönemi’ne Ait İki Yemek Kitabı (1919) başlığıyla bir araya getirildi. Etsiz Yağsız Tecrübeli Yemekler, adından da anlaşılacağı gibi yoksul sofraların tariflerini verirken Ev Hanımının Kolay Yemekleri, daha varsıl bir dünyada pişenleri aktarıyor. Etsiz Yağsız Tecrübeli Yemekler’i Aylin Doğan, Ev Hanımının Kolay Yemekleri’ni ise Zeynep Hazal Sevinç günümüz Türkçesine çevirdi.


Yayını incelemek ve satın almak için;


Sağ Kalan


Mutlu Parkan


Yayınevi: Dante ve Istakoz

Tasarım: E S Kibele Yarman

Yayın yılı: 2022


Sağ Kalan, Prof. Dr. Uğur Mutlu Parkan'ın 2021 yılında vefat etmeden önce yazdığı son kitap. Son gününe kadar üniversitelerde dersler vermeye devam eden Parkan, kitabı bitirmişti ancak henüz yayınlanmamıştı. Vefatının ardından, öğrencilerinin de okuyucularla buluşmasını çok istediği Sağ Kalan, Dante & Istakoz tarafından yayınlandı. Kendi deneyimleri üzerinden 68 kuşağına bir bakış sunan bu kitabı Dante & Istakoz Türkiye’nin yakın tarihini merak eden GEN Z’ler için yumuşak bir giriş, önceki nesiller için ise hızla okunabilen bir hatırlatma” olarak tanımlıyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;


Fildişi Kuyu 1 & 2


Nihan Kaya


Yayınevi: Okuyan Us

Kapak tasarımı: Burak Evlice

Yayın Dili: Türkçe

Yayın Yılı: 2024


Aile ve Toplum Tarafından Dışlanma ve Yaratıcılık, Cinsellik ve Psikanaliz başlıklarıyla iki cilt halinde yayınlanan Fildişi Kuyu, Nihan Kaya’nın son yirmi yılda uluslararası psikoloji konferanslarında sunduğu çeşitli yazıları bir araya getiriyor. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan ve ardından psikanalitik çalışmalara yönelen Kaya, çeşitli üniversitelerde dersler verdi, bağımsız atölyeler ve seminerler düzenledi. Yüksek eğitimine Londra’da devam eden Kaya, University College London'da Psikanalitik Çalışmalar bölümünde, Winnicott üzerine bir doktora tezi yazıyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;


Modernizm ve Ulusun İnşası: Erken Cumhuriyet Türkiyesi’nde Mimari Kültür


Sibel Bozdoğan


Çeviren: Tuncay Birkan

Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yayın dili: Türkçe

Yayın yılı: 2020


Sibel Bozdoğan'ın ilk kez Washington University Press'ten İngilizce olarak yayımlanan kitabı Modernizm ve Ulusun İnşası: Erken Cumhuriyet Türkiyesi’nde Mimari Kültür, Tuncay Birkan'ın çevirisiyle Türkiye'de okuyucuyla buluştu. Türkiye'nin entelektüelleri, Türkiye Cumhuriyetinin ilanıyla her yönüyle modern bir ulus-devlet yaratmaya giriştiğinde bu denemenin kamusal ifadelerinden biri de modern mimarinin ithal edilmesiydi. Modernizm ve Ulusun İnşası: Erken Cumhuriyet Türkiyesi’nde Mimari Kültür, Osmanlı canlandırmacı üslubundan Avrupa modernizminin estetik ilkelerine kadar olan dönüşümü ele alıyor.


Yayını incelemek ve satın almak için;

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page