Sanat dünyasında dayanışma pratikleri

Gözümüzün görmediği bir şeyden kendimizi sakındığımı, yarın dahi ne olacağını bilmediğimiz bu süreçte geleceğe dair bir şeyleri sabitleme, öngörme arzusu ya da spekülasyon yaratma çabalarının nafileliğini anlayarak günün yardımlaşma ve dayanışma günü olduğunu görüyoruz.


Peki, sanat dünyasının mensupları olarak içinden geçmekte olduğumuz bu küresel salgın döneminde ne tür yardımlaşmalar yapıyoruz? Kurumlar, kolektifler, vakıflar, dernekler, bireyler ne gibi dayanışma pratikleri sergiliyorlar?


İllüstrasyon: Caner Yılmaz1. SEÇİL EREL, SANATÇI DESTEK BİRLİĞİ

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin ilk konuğu Londra'da yaşayan sanatçı Seçil Erel.


Erel Londra'da menşeili, sanatçılar arasında işleyen bir yardımlaşma modelini Türkiye için uyarlayarak Sanatçı Destek Birliğini kurdu.


Sistemin nasıl işlediği ve diğer detaylar videomuzda.
Sanatçı Destek Birliği: https://www.instagram.com/sanatcidestekbirligi/2. FIRAT ARAPOĞLU, AICA TÜRKİYE

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin ikinci konuğu AICA Türkiye Başkanı, sanat tarihçisi, eleştirmen, küratör Fırat Arapoğlu.


Arapoğlu AICA Türkiye olarak sanatçıların ve emekçilerin hukuki anlamda arkalarında olduklarını ve örügütlenmemiş bir topluluğun ihtiyaçları ortaya koymakta zorlandığını söylüyor.


Detaylar videomuzda.3. CEREN ERDEM, DİRİMART

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin üçüncü konuğu Dirimart galeri direktörü Ceren Erdem.


Erdem, Dirimart olarak temsil etmedikleri sanatçıları galeri takipçileriyle buluşturdukları girişimi anlatıyor.

Detaylar videomuzda.
4. BEDRİ BAYKAM, UPSD BAŞKANI

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin dördüncü konuğu sanatçı ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam.


Baykam, UPSD başkanı olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a yazdıkları ve sanat için fon talep ettikleri mektubu anlatıyor.

Detaylar videomuzda.5. EDA YİĞİT, İZOLE PROJECT

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin beşinci konuğu sanatçı ve İzole Project üyesi Eda Yiğit.


Yiğit, “sanatsal bir örgütlenme” olarak tanımladığı kolektif oluşum İzole Project’in işleyişini ve ritüellerini anlatıyor. 

Detaylar videomuzda.
6. ONUR FIRAT FEN, SANATA DESTEK OL

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin altıncı konuğu sanatçı Onur Fırat Fen.


Fen, kurum temsili olmayan sanatçılara yönelik başlattıkları #sanatadestekol projesinin işleyişini ve proje kapsamında yayınlanan basın çağrısının içeriğini aktarıyor.

Detaylar videomuzda.
All rights reserved. Unlimited Publications.

Meşrutiyet Caddesi No: 67 Kat: 1 Beyoğlu İstanbul Turkey

Follow us

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon