Sanat dünyasında dayanışma pratikleri

Gözümüzün görmediği bir şeyden kendimizi sakındığımı, yarın dahi ne olacağını bilmediğimiz bu süreçte geleceğe dair bir şeyleri sabitleme, öngörme arzusu ya da spekülasyon yaratma çabalarının nafileliğini anlayarak günün yardımlaşma ve dayanışma günü olduğunu görüyoruz.


Peki, sanat dünyasının mensupları olarak içinden geçmekte olduğumuz bu küresel salgın döneminde ne tür yardımlaşmalar yapıyoruz? Kurumlar, kolektifler, vakıflar, dernekler, bireyler ne gibi dayanışma pratikleri sergiliyorlar?


İllüstrasyon: Caner Yılmaz1. SEÇİL EREL, SANATÇI DESTEK BİRLİĞİ

Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin ilk konuğu Londra'da yaşayan sanatçı Seçil Erel.


Erel Londra'da menşeili, sanatçılar arasında işleyen bir yardımlaşma modelini Türkiye için uyarlayarak Sanatçı Destek Birliğini kurdu.


Sistemin nasıl işlediği ve diğer detaylar videomuzda.
Sanatçı Destek Birliği: https://www.instagram.com/sanatcidestekbirligi/2. FIRAT ARAPOĞLU, AICA TÜRKİYE


İkinci konuğumuz AICA Türkiye Başkanı, sanat tarihçisi, eleştirmen, küratör Fırat Arapoğlu.


Arapoğlu AICA Türkiye olarak sanatçıların ve emekçilerin hukuki anlamda arkalarında olduklarını ve örügütlenmemiş bir topluluğun ihtiyaçları ortaya koymakta zorlandığını söylüyor.


Detaylar videomuzda.3. CEREN ERDEM, DİRİMART


Üçüncü konuğumuz Dirimart galeri direktörü Ceren Erdem.


Erdem, Dirimart olarak temsil etmedikleri sanatçıları galeri takipçileriyle buluşturdukları girişimi anlatıyor.

Detaylar videomuzda.
4. BEDRİ BAYKAM, UPSD BAŞKANI


Dördüncü konuğumuz sanatçı ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam.


Baykam, UPSD başkanı olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a yazdıkları ve sanat için fon talep ettikleri mektubu anlatıyor.

Detaylar videomuzda.5. EDA YİĞİT, İZOLE PROJECT


Beşinci konuğumuz sanatçı ve İzole Project üyesi Eda Yiğit.


Yiğit, “sanatsal bir örgütlenme” olarak tanımladığı kolektif oluşum İzole Project’in işleyişini ve ritüellerini anlatıyor. 

Detaylar videomuzda.
6. ONUR FIRAT FEN, SANATA DESTEK OL


Altıncı konuğumuz sanatçı Onur Fırat Fen.


Fen, kurum temsili olmayan sanatçılara yönelik başlattıkları #sanatadestekol projesinin işleyişini ve proje kapsamında yayınlanan basın çağrısının içeriğini aktarıyor.

Detaylar videomuzda.7. İPEK ÖZBAY & ÖYKÜ ÖZGENCİL, UZUN KARANTİNA GÜNLERİNDEN KISA HİKAYELER


Yedinci bölümümüzde konuklarımız Paper Street Co. kurucu ortağı İpek Özbay ve InComplit’in kurucusu Öykü Özgencil.


İpek ve Öykü, bağımsız sanatçıların iş birliğiyle gerçekleştirdikleri kitap serisi Uzun Karantina Günlerinden Kısa Hikayeler projesini ve proje kapsamında düzenledikleri anket doğrultusunda sektörün ihtiyaçlarından bahsediyorlar.

Detaylar videomuzda.8. DORİS BENHALEGUA KARAKO, GALERİST


Sekizinci konuğumuz Galerist galeri direktörü Doris Benhalegua Karako.


Doris pandemi sürecinde sanatçılara destek olabilmek adına galeri komisyonundan feragat ederek hazırladıkları satış listesini anlatıyor.

Detaylar videomuzda.


9. ALİ GÜRELİ, CONTEMPORARY ISTANBUL VAKFI (CIF)


Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin dokuzuncu konuğu Contemporary Istanbul (CI) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli.


Güreli, sürdürülebilir bir sanat ortamı için Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı (CIF) bünyesinde sanat aktörlerine yönelik olarak başlattıkları #çağdaşsanatadestek çağrısından ve bu süreçte birlikte hareket etmenin öneminden bahsediyor.


Detaylar videomuzda.
10. SALİHA YAVUZ, OMUZ PAYLAŞIM VE DAYANIŞMA AĞI


Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin onuncu konuğu yeni kurulan Omuz Paylaşım ve Dayanışma Ağı'nın ilk dönem kolaylaştırıcılarından Saliha Yavuz.


Yavuz, pandemi döneminde etkilenen sanat dünyası mensuplarına yönelik başlattıkları destek kampanyasının detaylarını anlatıyor.

11. BURHAN KUM


Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin onbirinci konuğu sanatçı Burhan Kum.


Kum, pandemi döneminde direkt etkilenen sanatçılar olarak başlatmak için ilk tohumları attıkları yeni bir oluşumu anlatıyor. Detaylar videomuzda.
12. YEŞİM GÜRER OYMAK, İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV)


Pandemi döneminde sanat dünyasında yapılan yardımlaşmaları paylaşma niyetiyle başladığımız ilk video serimiz Sanat dünyasında dayanışma pratikleri'nin onikinci konuğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak.


Oymak, İKSV olarak çeşitli kurumlarla iş birliği sonucunda hayata geçirdikleri destek fonlarını ve kültür-sanat alanının ihtiyaçlarına dair yayınladıkları raporun detaylarını paylaşıyor.All rights reserved. Unlimited Publications.

Meşrutiyet Caddesi No: 67 Kat: 1 Beyoğlu İstanbul Turkey

Follow us

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon