top of page

Samsara: Multidisipliner bir sanat deneyimi


Yapı Kredi Bomontiada 22 Şubat- 1 Mart 2020 tarihleri arasında sanatçı Ebru Ceylan’ın Samsara Multidisipliner Resim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. Bilimsel bir sanat deneyimi yaşatmak üzere tasarlanan sergide, ziyaretçilerin tepkileri ve ilgileri ölçümlenecek


Sanatçı Ebru Ceylan'ın Türkiye'de bu alanda yapılmış ilk bilimsel-sanatsal çalışma olduğunu ifade ettiği Samsara sergisinde, Doç. Dr. Yener Girişken’in geliştirdiği bir yöntemle ziyaretçilerin sergide sanat eserlerine ilgileri ve tepkilerini ölçümlenebilecek. Bu bağlamda Ceylan'ın asıl amaçlarının "sanatın etkilerini bilimsel olarak da kanıtlamak, sanatın insan üzerindeki izdüşümlerini kaydetmek, anlık değişimleri görmek ve bu değişimleri raporlamak." olduğunu belirttiği sergi kapsamında izleyicilere takılacak olan görsel ve zihinsel teknolojik ölçümleme sistemleriyle, ziyaretçilerin gördükleri, izledikleri ya da takip ettikleri sanat eserlerine dair beğenileri, tepkileri ve ilgileri kayıt altına alınabilecek.


Sanat eserlerinin ziyaretçiler üzerinde yaratacağı etkileri ölçümleyecek Dr. Yener Girişken'in "Samsara’da katılımcılar sanatı deneyimlerken beyin verilerini ve göz takiplerini ölçen cihazlar sayesinde katılımcıların bu deneyimde nelere odaklandığını görebileceğiz. Fakat daha da önemlisi, bu odaklanma sırasındaki bilinçdışı tepkilerini de aynı anda ölçümleyeceğiz. Bu sayede duyguların saniye saniye değişimlerini kaydedebilecek, tepkileri ve ilgilerini anlayabilecek, sanatın duygulara nasıl süzüldüğü ölçümleyebileceğiz." sözleriyle bu konudaki yöntemini ve görüşlerini aktardığı sergi kapsamındaki bu çalışmanın sanat ve insan arasındaki etkileşim ile ilgili güçlü veriler sunması bekleniyor.


Ebru Ceylan ve Yalkın Yel’in Reklamania çatısı altındaki proje ortaklığı ve Ekin Ses Işık Görüntü Sistemleri’nin teknik altyapı desteğiyle 22 Şubat tarihinde Yapı Kredi Bomontiada 4. katta açılacak olan Samsara Multidisipliner Resim Sergisi 1 Mart tarihine kadar devam edecek.

Comments


bottom of page