Saklı Görüşmeler IV


Saklı Görüşmeler, Mine Kaplangı'nın güncel sanat alanında aktif rol oynayan kişilerle yaptığı beklenmedik görüşmeler sırasında onlara ansızın yönelttiği tuhaf sorulara verdikleri cevapları derliyor ve her ayın son günü yayınlanıyor. Serinin dördüncü röportajında Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan'dan oluşan oddviz kolektifi'ni ağırlıyoruz

oddviz kolektif (Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan), Fotoğraf: Mine Kaplangı

Saklı Görüşmeler serisinin dördüncüsü, oddviz kolektifi’nin Moda’da bulunan atölyesinden geliyor. Çocukluklarında Ankara’da tanışıp senelerdir arkadaş olan Erdal İnci, Çağrı Taşkın ve Serkan Kaptan, geçen sene birlikte üretme, araştırma ve çekim yapma fikri ile yola çıkarak oddviz’i kurmuşlar. Kolektif özellikle “fotogrametri” tekniği üzerine araştırmalar yapıyor ve bu teknik üzerinden işler üretiyor. Haziran 2017’de ilk kişisel sergilerini Yeldeğirmeni’de bulunan TAB Galeri’de gerçekleştiren ekip, daha sonra Eylül ayında İstanbul Fotoğraf Festivali’ne katılarak, festivalin ana mekanı olan Ortaköy Yetimhanesi üzerine El Orfelinato adlı bir video üretmiş. Geçtiğimiz haftalarda ARTER ile CANAN - Kaf Dağı’nın Ardında sergisinin 3 boyutlu belgelenmesi üzerine anlaşan oddviz kolektif üyeleri bu aralar Kopuntu Ağı’nın çağrısı üzerine Macao-Milano’da katılacakları sergi üzerine çalışmalarına devam ediyor. Ekibin çalışmalarını ve son dönem projelerini sitelerinden ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

oddviz, El Orfelinato, Fotogrametri, Video, 2’12’’, 2017

Oddviz ne demek?

Serkan: ‘odd’ -tuhaf, ‘viz’ -visualization- görsel’den geliyor.

Çağrı: Oddviz, odd visualization olarak açılabilir, “tuhaf görselleștirme” diye çevirebiliriz.

Birlikte çalışmanın en zor ve en keyifli tarafları?

Serkan: İşin üretimi sırasında görev dağılımındaki dar boğazları gidermeye çalışmak çok zorlayıcı. İşler henüz hayal aşamasındayken yapılan sohbetler ise çok keyifli.

Erdal: Keyifli yanı, tek başına yapamayacağın işlerin gerçekleştiğini görmek. Zor tarafı ise motivasyonu dengelemek.

Çağrı: Kolektif olarak tek başımıza üstesinden gelemeyeceğimiz işler üretebiliyoruz ve çalışma süreci daha keyifli oluyor. Zor yanı ise ortak karar almak diyebilirim, bu bazen karmaşık bir süreç olabiliyor.

Çalışırken ne tür müzikler dinliyorsunuz?

Serkan: Deneysel, Klasik, Garaj Rock, Pop, Indie... Sevdiğimiz parçaları listemize eklemekten ve sık sık, ard arda dinlemekten sıkılmıyoruz. Mevsimlerimizin soundtrack’leri olduğunu söyleyebilirim. Fakat en çok arkadaşımız Mert Öztekin’in (aka RamboMozart) oddviz için özel olarak hazırladığı seçkileri dinliyoruz.

Çağrı: Çok karışık gerçekten de. Stüdyoda herhangi biri seçtiği bir müzik listesini açıyor ve bir başkası değiştirmek isteyene kadar o listeden devam ediyoruz.

Mert Öztekin’in (aka RamboMozart) oddviz için özel olarak hazırladığı seçkilerden, Fotoğraf: Mine Kaplangı

Özellikle kolektif olarak sizlere ilham veren bir sanat projesi var mı?

Serkan: Zaman zaman dahil de olduğum HAZAVUZU kumpanyası ortak üretim pratikleri ile bana hep ilham olmuştur. Ama en büyük ilham kaynağımın sosyal medyada sahip olduğumuz paylaşım alanlarımız olduğunu kabul etmem gerekiyor.

Erdal: Kopuntu adında bir oluşum var.

Çağrı: Elbette karşılaştığımız bir çok eserden, projeden ilham alıyoruz. Fakat özellikle bir tek bu eser/proje diyemem.

Kolektifte iş bölümü nasıl gerçekleşiyor?

Serkan: Geçmiş çalışmalarımız dolayısı ile her birimizin uzmanlıkları var. Bu uzmanlıkların hepsini tek bir potada eritmeye çalışıyoruz. Operasyon, mühendislik, lojistik, araştırma-geliştirme, sanat yönetimi, mimari ve 3 boyutlu yazılım kullanımı, fotoğrafçılık, fotogrametri ortaya koyduğumuz becerilerimizden bazıları.

Çağrı: Herkes en iyi yaptığı iși yapıyor. Genel işleri ise yoğunluğumuza göre paylaşıyoruz.

En sevdiğiniz restoran hangisi?

Serkan: Fıccın

Erdal: Özdeveli pide.

Çağrı: Moda da bir esnaf lokantası, Yıldız.

Logonuzda neler oluyor?

Serkan: ODD

Çağrı: Record ve fast forward simgeleriyle ‘odd’ yazıyor.

Çevrenizdeki en motive edici kişi kim?

Serkan: Ben olmak isterim.

Erdal: Serkan Kaptan!

Çağrı: Çevremde olan herkes motive edicidir, zaten o yüzden çevremdeler.

oddviz kolektif atölyesinden, Fotoğraf: Mine Kaplangı

Geleceğe dair en fantastik hayaliniz nedir?

Serkan: Yapay zekalı dijital bir çocuğum olsun isterim.

Erdal: Retrospektif Sergi

Çağrı: Singularity (Tekillik)

Son zamanlarda en çok ne üzerine okuyorsunuz, araştırıyorsunuz?