top of page

Piyanist Jean-Marc Luisada Gümüşlük’te


Bosfor Turizm ana sponsorluğunda geçtiğimiz haftalarda açılış konserini gerçekleştiren 17.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Tunus doğumlu Fransız piyanist Jean-Marc Luisada’yı 25 Ağustos Salı günü saat 21.00’de festival mekanlarından Antik Taş Ocağı’nda konuk ediyor

Jean Marc Luisada


Rus piyanist Nikita Magaloff ve Avusturyalı piyanist Paul Badura-Skoda’nın da öğrencisi olan, 1985 yılında Varşova’da düzenlenen Uluslararası Chopin Piyano Yarışması’nda (International Chopin Piano Competition) beşincilik ödülüne layık görülen ve henüz 29 yaşındayken Avrupa, Amerika ve Asya’da sahne almış sanatçı “göze çarpan deha” sanatçı sıfatıyla tanınan Jean-Marc Luisada Ağustos ayının son haftasında Gümüşlük Müzik Festivali’nin ev sahipliğinde Bodrum’a konuk oluyor.


Dünyanın önde gelen festivallerinde yer almış ve aynı zamanda Ecole Normale de Musique de Paris’de müzik profesörü olan Fransız piyanist, konserine Joseph Haydn’ın Sonate n°13 in G major eseri ile başlıyor. Programın devamında Bodrumlu sanatseverler Bach’ın French Suite n°5 eseri, Chopin'in başyapıtlarından Grande Valse Brillante in E flat major, op.18, Valse in A minor, op. 34 n°2 ve Scherzo n°2 in B flat minor, op. 31 eserleri ile buluşurken, gecenin kapanışı 20. yüzyılın en iyi bestecilerinden Amerikalı Gershwin’in Rhapsody in Blue eseriyle gerçekleşiyor. Piyanist Luisada için Amerikan sineması ile eş değer olan bu eser New York, gece ve tutkuyu ifade ediyor. Sadece piyano için yazılan ve nadiren çalınan bu orijinal versiyonunu piyanist Luisada, Bodrumlu sanatseverlerle 2500 yıllık Antik Taş Ocağı’nda buluşturuyor.


Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali, 2019


17 Eylül 2020 tarihine kadar devam edecek olan festivalin konser programı, 25 Ağustos'ta Jean-Marc Luisada'yı ağırlarken; aynı gün Kumda Piyano'yu, 31 Ağustos'ta Deniz Şensoy, Can Çakmur, Jamal Aliyev'i, 6 Eylül'de Yuri Honing Acoustic Quartet'i, 8 Eylül'de Daniel Zamir'i, 12 Eylül'de Abate Berihun & ADDIS KEN Project'i, 15 Eylül'de ise Erkin Onay, Çağ Erçağ, Gülsin Onay'ı konuk ediyor.


Festivalin tüm enerjisi Hollandalı enerji firması Volta Energy’nin güneş panelleri vasıtasıyla sağlanırken, festival ekibi, tüm etkinliklerini Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ve Volta Energy sponsorluğunda, dünyada az sayıda örneğine rastlanan ve Türkiye’de ilk defa yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil enerji ile gerçekleştiriyor.


Festivalin ana mekanı olan 25 asırlık Antik Taş Ocağı, Toprak Ev ve Gümüşlük sahilindeki festival alanında gerçekleşecek konser ve film programlarının detaylarına gumuslukfestival.org adresinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir, biletleri Biletix internet sitesinden temin edilebilirsiniz.Comments


bottom of page