top of page

Mamut Art Project 19 Ekim’de Başlıyor


Dokuz senedir devam eden güncel sanat etkinliği Mamut Art Project, 19 Ekim Salı günü Yapı Kredi bomontiada’da ve çevrimiçi platformunda eş zamanlı olarak başlıyor. Bu sene bomontiada’nın üç mekânına yayılan sergi, 43 sanatçının 300’e yakın eserinin yanı sıra, Dreamscapes adı altında özel bir seçkiye ve Mamut Limited (Artists’ Editions) başlıklı yeni bir projeye ev sahipliği yapıyorZeynep Özkanca, Celebration, Fine Art Baskı, 2020


Türkiye genelinde bağımsız yetenekleri sanat profesyonelleriyle buluşturan ve süresiz danışmanlık sağlayan Mamut Art Project, bu sene yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Eserler, kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’nın bahçesi dahil olmak üzere üç farklı mekânında sergilenirken, 43 sanatçının 300’e yakın eserinden oluşan daha kapsamlı bir seçki ise eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresi üzerinden ziyarete açılıyor.


Solda: Serçin Çabuk, Menage A Trois, Conditional Love, Dreamscapes serisinden

Ortada: Merve Atılgan, White Rabbit, Dreamscapes sergisinden, 50x70 cm

Sağda: Yiğit Yerlikaya, Sordid Affair, Dreamscapes sergisinden, 40x56 cm


Dreamscapes seçkisi


Mamut’un sosyal medya kanalları üzerinden proje süresince yayınlanacak röportaj videolarıyla sanatçılar ve eserleri hakkında bilgi edinilebilirken, sergi, 2021 edisyonunda, illüstrasyon sanatçılarının, müzikle olan kişisel bağlarından yola çıkan hayali konser afişi projesi Dream Gigs Illustrated’i yürüten HOOD Base ekibinin iş birliğiyle hayata geçen Dreamscapes adı altında özel bir sergiyi de izleyicilerle buluşturuyor.


+1 katkılarıyla, Hood Base küratörlüğünde gerçekleşecek sergide yaklaşık 28 illüstratörün, müziğin görsel dünyasını yansıttıkları eserleri yer alırken, çalışmaların limitli edisyonları ise satışa sunuluyor. Sergide sanatçılar, Burak Beceren, Burak Tozkoparan, Bülent Gültek, Can Dağlı, Cins, Cosmicnutz (Selin Türkü Birben), Dilara Akbal, Doğa Can Ertürk, Ece Haskan, Efe Akarca, Erdem Yıldız, Hande Koçhan, Hürkan Alcan, Kübra Su Yıldırım, Mert Tugen, Merve Atılgan, Merve Yiğit, Murat Kalkavan, Ozan Atalay, Selin Çınar, Serçin Çabuk, Somonzi, Tolga Tarhan, Tuğçe Türksoy, Ufuk Barış Mutlu, Uğur Acil, Yiğit Yerlikaya ve Vardal Caniş’in işleri sunuluyor

Mamut Art Project kapsamında, ayrı bir alanda sergilenecek Dreamscapes sergisine, Yapı Kredi bomontiada’da ve eş zamanlı olarak mamutartproject.com adresinden ulaşılabiliyor.


Dilara Akbal, TSU!, My Home Is Where My Heart Beats, Dreamscapes sergisinden


Mamut Limited projesi


Mamut Art Project ekibi, etkinlik kapsamında ayrıca Mamut Limited (Artists’ Editions) adı altında, sanatçıların sınırlı sayıda üretilmiş, edisyonlu çalışmalarına yer verecek yeni bir projenin açılışına hazırlanıyor. İlk olarak kendi alanlarında önemli işlere imza atmış fotoğraf sanatçılarının çalışmalarına İnternet sitesi üzerinden erişim sağlayacak olan projenin, önümüzdeki aylarda fotoğrafın yanı sıra baskılar ile üç boyutlu çalışmaları da kapsaması planlanıyor. Farklı alanlarda ve farklı tekniklerle edisyonlu eser üreten sanatçılarla çalışmayı planlayan Mamut Limited ayrıca fiziksel etkinlikler düzenlemeye, farklı iş birlikleri kurmaya ve danışmanlık hizmeti vermeye açık bir yapı olarak tasarlanıyor.


Solda: Oğulcan Arslan, Cenevre Zırhı serisinden, Kuğunun Kahkahası, Alüminyum Karkas

Sağda: İbrahim Sefa Tuna, Fault Tolerant Beauty seriesinden, 90x90 cm


Her yıl alanında uzman isimlerden oluşan jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project’in bu yılki jürisinde; İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölüm Başkanı Can Altay; küratör, sanat tarihçisi ve yazar Necmi Sönmez; sanatçı Hale Tenger; sanat danışmanı Melis Terzioğlu ve Pilot Galeri kurucusu ve direktörü Azra Tüzünoğlu yer alıyordu.


Solda: Çağla Çağlar, Ziyaret serisinden, Fine Art Baskı, 2021

Sağda: Enes Alba, Afternoon Delight, Fine Art Baskı, 35x47cm


Bu sene Türkiye’den yurt dışına göç etmiş bir çok sayıda genç sanatçının başvurduğu, proje destekçiliğini Paribu’nun üstlendiği Mamut 2021’de sergilenecek işler arasında video başta olmak üzere dokuma ve yerleştirmeler dikkat çekerken; seramik, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor. Mamut Art Project 2021 ile ilgili duyuruları takip etmek ve randevu almak için mamutartproject.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

bottom of page