top of page

Kıpırdayan Resimler


Bilsart, 4 Aralık - 29 Aralık tarihleri arasında, küratörlüğünü Fatih Özgüven’in üstlendiği Kıpırdayan Resimler adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. İlki Furkan Akhan’ın Çayır Palas isimli iki kanallı video çalışması, 4 Aralık Salı günü Furkan Akhan ve Fatih Özgüven’in konuşmasıyla beraber açılıyor

Furkan Akhan, Çayır Palas, Sanatçı izniyle

Sinemaya Kıpırdayan Resimler demek adettendir. Sinemada görüntünün ‘kıpırdayan’ kısmı büyüleyicidir ama beni işin ‘resim’ kısmı da her zaman çok ilgilendirdi. Çerçevenin ya da kameranın hareketinin içerdiği formların ressamca düzenlenmesi; simetri-asimetri, denge- dengesizlik, ağırlık duygusu- hafiflik duygusu; ressam gibi davranmanın sinemasal ve sinema öncesi yolları, imkanları… Bilsart’ın daveti üzerine hazırladığım, 2018 Aralık ayı boyunca sürecek üç sanatçılı program bunu tersten yapıyor ama aynı kapıya çıkıyor aslında. Burada, sevdiğim ve video ile de uğraşmayı seven ressamlar kendi resimsel dünyalarının imgelerini kıpırdatmaya davet ediliyorlar.

Çayır Palas

Furkan Akhan, işlerinde eşyanın, daha özelde giysilerin, çamaşırların ya da ayakkabıların tekbaşlarına duruşları ya da yanyana, bir arada, üstüste dizilişleri yolu ile bir toplumsal aidiyet duygusu uyandırıyor. İmgelerini kıpırdatınca ortaya bir çeşit cinema verite çıktı. Muhtemel bir video işi için fikirlerinden birisi ailesi ile birlikte oturmakta olduğu Bayrampaşa, Cevatpaşa Mahallesi’nin otoyola bakan kısmındaki yamaçta arkadaşlarıyla içki içip konuştukları akşamlardan birini filme çekmekti. Onun Çayır Palas adlı video işinde Pasolini’nin ilk filmlerinden Demirkubuz’a uzanan bir tat bulabilirsiniz.

Comments


bottom of page