top of page

İBB Şehir Tiyatroları'ndan çevrimiçi atölyeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları; 11 Mayıs'tan itibaren çevrimiçi olarak, Youtube hesabı üzerinden diksiyon, oyunculuk, yazarlık, beden dili ve ses nefes teknikleri atölye programlarına başlıyor


Tigran Petrosian, Life is a Theater Set, 2011


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Koronavirüs günlerinde evlerde geçirilen zamanı daha kaliteli ve keyifli hale getirmek için "Sen Evde Kal Biz Sana Geliriz" sloganıyla çevrimiçi olarak başlattığı kültürel etkinlikler devam ediyor. Sahnelendiği dönemin beğenilen oyunlarını İBB Şehir Tiyatroları ve İBB Kültür Sanat Youtube adresleri üzerinden gösterime sunmayı sürdüren İBB, 11 Mayıs’tan itibaren de dijital platformlar üzerinden atölye ve söyleşilere başlıyor.

İBB Şehir Tiyatroları ve İBB Kültür Sanat Youtube adreslerinde gösterilecek atölye, söyleşi ve oyunlar şunlar:


11 Mayıs Pazartesi günü saat 15:00'te Oyunculuk Atölyesi, Burak Davutoğlu ile Diksiyon atölyesiyle başlıyor. Davutoğlu'nun konuşma ve diksiyon üzerine her hafta yeni bir video sunacağı atölye kapsamında Türkçenin ses yapısı, doğru, güzel ve etkin konuşma teknikleri ve oyunculuk mesleğiyle konuşma, tonlama gibi çalışmalar paylaşılacak.


12 Mayıs Salı günü saat 21:00'de, Çağdaş Gösteri Sanatları Atölyesi, Emre Koyuncuoğlu moderatörlüğünde, ilk hafta Yiğit Sertdemir, Dilek Altuntaş ve Murat Mahmutyazıcıoğlu’nu konuk ediyor. Etkinlik kapsamında Dijital ve Tiyatro başlığı altında bir söyleşi de gerçekleştirilecek.


13 Mayıs Çarşamba günü saat 15:00'te, Oyunculuk Atölyesi’nde, Çağrı Hün, ses ve nefes teknikleri üzerinde duracak. Doğru nefes alma ve konuşmanın temel özelliklerini anlatırken, ekran karşısındakilerle egzersizler yapılacak.


14 Mayıs Perşembe günü saat 21:00'de, Canlı Söyleşiler’de, çevirmen ve dramaturg Yıldırım Türker, oyuncu ve yönetmen Engin Alkan ile bir söyleşi gerçekleştirirken, 15 Mayıs Cuma günü saat 15:00'te ise Oyunculuk Atölyesi’nde, Süeda Çil ile beden dili atölyesi gerçekleştirilecek.


16 Mayıs Cumartesi günü saat 15:00'te, Oyunculuk Atölyesi’nde, Murat Garipağaoğlu’yla role hazırlık atölyesi gerçekleştirirken, atölye kapsamında oyunculuk mesleğinde, bir oyuncunun role hazırlanma teknikleri, nelere dikkat etmesi gerektiği, karakter okuma ve değerlendirme gibi belirli çalışmalar bu atölye çerçevesinde katılımcılarla paylaşılacak. Aynı gün saat 21:00’de ise İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen moderatörlüğünde Yazarlık Atölyesi’nin ilk konuğu yazar Özen Yula olacak. Buluşmada, Özen Yula’nın bir sanatçı olarak duyarlıkları, onu yazmaya teşvik eden olaylar, duygular ve yazarlık serüveni konuşulacak.


17 Mayıs Pazar günü 15:00’te ise İBB Şehir Tiyatroları'nın Yedi Kocalı Hürmüz isimli oyunu Youtube üzerinden gösterime sunulacak. Sadık Şendil'in 1967 yılında yazdığı, İBB Şehir Tiyatroları’nda 2005 yılında sahnelenen oyun, kadın-erkek ilişkilerine aşk ve para ekseninde komik unsurları da ön plana çıkararak bakıyor. Kemal Kocatürk’ün yönettiği oyun, ekonomik sıkıntılar nedeniyle ihtiyaçlarını beş kocaya paylaştıran Hürmüz'ün yaşantısını sahneye taşırken, oyunda Oya Başar, Nilgün Kasapbaşoğlu, Atacan Arseven, Rauf Altıntak, Mustafa Arslan, Ali Karagöz, İskender Bağcılar, Selçuk Soğukçay, Nejat Birecik, Murat Bavli, Perihan Savaş, Vildan Gürelman, Derya Kurtuluş, Tanju Tuncel, Tuğrul Arsever, Oğuzboy Vedat Şahin, Yalçın Avşar, Çağlar Yiğitoğulları, Öner Erkan, Kubilay Penbeklioğlu, Murat Bavli, Yasemin Gezgin, Banu Aydın, Reyhan Karasu, Deniz Dikmen, Demet Coşkun, Özge Tarhan, Volkan Kandemir, Kaan Yoldaş, Volkan Ayhan, Serkan Bacak, Murat Üzen, Murat Güreç rol alıyor.


bottom of page