top of page

Hepimize "Yer Var!"

Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçıları, düşünürleri ve gece hayatı çalışanlarını çevrimiçi ortamda buluşturan dayanışma, iş birliği ve sanat ağı Through The Window (TTW) yeni alanlar ve yeni imkânlarla üçüncü defa aramıza döndü!Görsel: Zekican SarısoyTürkiye ve Hollanda ve ötesinden kuir sanatçıları çevrimiçi ortamda buluşturan dayanışma, iş birliği ve sanat ağı Through The Window’un üçüncü turu bu sene de sosyal medya ağı Instagram üzerinden @throughthewindow_project hesabı aracılığıyla izlenebiliyor.

Performans sanatçısı, söz yazarı, şarkıcı, prodüktör, DJ ve LBGTQIA+ hakları aktivisti Kübra Uzun, sanatçı, yönetmen ve küratör Ömer Tevfik Erten ve Hollandalı yazar ve felsefeci Simon(e) van Saarloos’un 2020’de birlikte başlattıkları proje, küresel pandemi sürecinde işini ve projesini kaybeden kuir sanatçı, aktivist ve gece hayatı çalışanlarına destek olmayı, nefes alanları açmayı ve kuirler arasındaki trans*nasyonel ağı genişletmeyi amaçlıyor.


Sanatçıların bu zorlu süreci kendi pencerelerinden nasıl gördüklerinin ve hayal ettiklerinin peşine düşen TTW, Türkiye, Hollanda ve ötesinden davet edilen 31 kuir sanatçının pandemi sürecinde ürettikleri özgün işleri ilk kez sanatseverlerle buluşturuyor.


TTW kabına sığmıyor

TTW’nin koordinatörü Kübra Uzun, Türkiye, Hollanda ve ötesinden kuir sanatçı ve aktivistler arasında kültürel işbirliği ve dayanışma sağlamanın yanı sıra, sanatçıların birlikte hareket etme pratiklerini geliştirmelerine yönelik de çalıştıklarını söylüyor: “Pandemi süreci hepimiz için zorlu ve yeni bir deneyim oldu, olmaya da devam ediyor. Kuir sanatçılar, gece çalışanları, DJ'ler aniden işsiz kaldık; ya sergilerimiz ertelendi, ya projelerimiz iptal oldu ya da sahneler kapandı. Üretimini var ettikçe ve paylaştıkça mutlu olan bizler için nefes alanlarımızın da kapanması demekti bu. TTW tam da bu noktada, kapanan yerden yeni bir alana doğru yol alıyor, yeni kaplara taşıyor ve doğası gereği var olan formları yeniden biçimlendiriyor. Biz kuir sanatçılar pandemi sürecini nasıl geçiriyoruz? Ya da nasıl hayal ediyoruz? Bu soruların peşine düşüp, hem bunun bir parçası olan herkes için yeni bir alan yaratmak hem de bu dönemde yaratılan özgün işleri bir araya getirerek kuir hafızadaki yerini tutmak istedik.”


“Burada hepimize yer var”

TTW’nin küratörlüğünü yapan Ömer Tevfik Erten ise bu seneki sanatçı seçimlerini yaparken farklı disiplinlerden kuir sanatçıları bir araya getirmeye özen gösterdiklerini belirtiyor ve “TTW, kuirlerin hayatta kalma, direnme ve çözüm üretme pratikleriyle ortaya çıkan bir platform. Bizler, sürdürülebilir barışçıl geleceği birlikte düşünüyor ve harekete geçiyoruz. Bazı sanatçılar kendi alanını başka bir sanatçı ile paylaşıyor, işbirliği yapıyor. Bu duruşu önemsiyoruz çünkü tek başına bir çıkışın olmadığını çok iyi biliyoruz. TTW kocaman bir dans pisti ve burada hepimize yer var” diyor.


Sergide yer alacak 31 sanatçı:


Ada M. Patterson (@ada_m_patterson)

Ajša Vera Dorothy Zdravković (@ajsaajsaajsa)

Andru Suarez Rojas (@andruvdm)

Angel-Ho (@miss_angie_miss)

Anto López Espinosa (@somos_anto)

Ardıl Yalınkılıç (@ardil.bebek)

Aroth Unknown (@arotharotharoth)

Berat Bebek / BB (@beratbbk)

Bongiwe Phakathi (@bongiwe_phakathi__)

Burçak Tekin (@burcak_tekinn)

ceytengri (@ceytengri)

Dewi Hartono (@dewosaurusart)

Dirty Projector (@dirty_projector)

el1fkk (@el1fkk)

Eloy Cruz del Prado (@cruzdelprado)

Elyla (@_el.y.la_)

Emir Erkaya (@emirerkaya_)

Jacquie Davis (@slaapkameractivist)

Jayda Reeberg (@jaydareeberg)

Kabi Kimari (@kabikimari999)

Kins of Spade (@kinsofspade)

Kofi Maqhawe Dotsey (@pyramidkofi)

Manuel Gabriel Tzoc Bucup (@tzocbucup)

Metehan Törer (@torermetehan)

Moenirah Daniels (@moenirah.daniels)

NeuroElfje (@neuro.elfje)

Rubén Barrios Rodríguez (@ben_artist_studio)

SPNDEX (@spn.dexf)

Syntia (@_synt.ia)

Üzüm Derin Solak (@uzumphoto)

Yasemin (@yaseminalayci)

Comments


bottom of page