top of page

Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması

Resim Yarışması'nda dereceye giren 20 eser için halk oylaması başladı! Türkiye'nin dört bir yanından başvuruların alındığı Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması'nda ilk 20'ye giren eserler, Taksim Sanat'ta sergilenmeye başladı. Sergiyle eş zamanlı olarak başlayan halk oylaması da 30 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Halk Ödülü'nün sahibi ise Radar İstanbul üzerinden gerçekleştirilecek oylama sonucunda belirlenecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ’nin genç yetenekleri özgür bir ortamda sanat pratiklerini sergilemeye ve hikâyelerini anlatmaya teşvik etmek amacıyla düzenlediği Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması'nda dereceye giren ilk 20 eser belli oldu. Hangikredi’nin ana destekçisi olduğu yarışmanın ilk ayağı olan Bellek ve An temalı resim yarışmasına 700’ün üzerinde lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi/mezunu başvurdu.


Başvuruların 2 Haziran’da sona ermesinin ardından Çelenk Bafra, Eda Kehale Argün, İnci Eviner, Osman Erden ve Oya Delahaye’den oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirme süreci gerçekleştirildi. Çalışmalar arasından seçilen 20 eser, 30 Temmuz'a dek Taksim Sanat’ta sergilenerek halk oylamasına sunulacak.


Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek halk oylamasında en fazla oy alan eserin sahibi, 10.000 TL'lik Halk Ödülü'nü kazanacak. Sergi sonrasında ise Seçici Kurul tarafından belirlenecek birinciye 50.000 TL, ikinciye 25.000 TL, üçüncüye 10.000 TL ödül verilecek.


Genç sanatçılara alan yaratıp onları motive etmeyi hedeflediğimiz yarışma kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından 700'ü aşkın başvuru aldık. Seçici Kurul'un titiz ve özverili değerlendirme sürecinin ardından ilk 20'ye giren eserler belirlendi. Şimdi de, özgün ve etkileyici çalışmalar arasından seçilen bu eserleri 11 Temmuz itibarıyla Taksim Sanat'ta sergilemeye başlıyoruz. Halk Ödülü'nün belirlenmesi içinse, Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden bir oylama başlatıyoruz. Tüm eserler birbirinden kıymetli, hem finalistler hem de başvuru sahibi tüm eser sahiplerini tek tek tebrik ediyorum. - Murat Abbas, İBB Kültür AŞ Genel Müdürü


Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması’nda dereceye giren 20 eser sahibi:

Aliye Akman, Ayça Selcen Korgun, Ayşe Uluçay, Bahar Ata, Batuhan Daşdemir, Burak Baş, Emincan Kale, Eren Bayezit, Gülcenur Özdemir, Havva Nur Büyükdikmen, Lena Demirhan, Mahmut Başkurt, Mutlu Aksu, Nuray Çiçek, Özge Akdeniz, Raife Tokyürek, Sefer Tan, Sema Nur Karadeniz, Yasin Canlı, Zeynep Sude Can (*Alfabetik sıraya göre dizilmiştir.)


Genç sanatçılara kendilerini daha özgür hissettikleri bir alan yaratarak sanat pratiklerini göstermeleri ve hikâyelerini anlatmaları için teşvik edebilir miyiz?” sorusu ile başladığını belirterek “İzleyiciyi genç sanatçılarla bir araya getirme niyetleri ile yola çıkan yarışmamızda; 11-30 Temmuz tarihleri arasında Taksim Sanat’ta gösterilmek ve halk oylamasına sunulmak üzere seçici kurulumuz tarafından finalist 20 eser seçildi. 11-30 Temmuz tarihlerinde gelen izleyicilerin sanat eserleri ile daha ayrıntılı bir ilişki kurması, daha aktif bir rol üstlenmesi adına sergilenecek 20 finalist eseri oylayabiliyor olacaklar ve "Halk Özel Ödülü" kazananı gelen ziyaretçilerin oylaması sonucunda belirleniyor olacak. - Banu Seyhan, Proje KoordinatörüRadar İstanbul mobil uygulaması indirme linki: http://onelink.to/radaristanbul

Comments


bottom of page