top of page

Fulya Çetin'in defterleri British Museum'da

Fulya Çetin’in Dağların Taşların Ağladığı Gün ve İz başlıklı iki adet defteri British Museum'un koleksiyonuna dahil edildi ve Venetia Porter küratörlüğünde devam eden Poetry to politics- Artists making book adlı sergide gösteriliyorFulya Çetin, İz, marker, Hint mürekkebi, alkol, su Manifold kağıdı 28,8 x 21,5 cm, 41 sayfa, 2018
20. yüzyılın başlarından beri sanatçılar tarafından farklı biçimlerde tasarlanan defterler yeni ifade aracı olarak üretildiği bilgisinden yola çıkarak Venetia Porter küratörlüğünde gerçekleştirilen Poetry to politics- Artists making books isimli sergi 17 Eylül 2023 tarihine dek British Museum'da Room 43a'da sergileniyor.
Kitaplar aracılığıyla sanatçıların tarihini keşfeden sergi 20. yüzyılın başlarında, Paris'te, ortaya çıkışından bu yana, sanatçılar ve şairlerin ellerindeki defterlerin kökten farklı bir biçim alarak nasıl sanatçı defterlerine dönüştüğünü inceliyor. Tek seferlik veya küçük baskılar olarak çeşitli şekil ve boyutlarda görünen defterler, sanatçılara ve şairlere yeni bir ifade biçimi sunuyor. Hintli sanatçı Nalini Malani'nin sözleriyle kitap, "dünyayı kapsüllere sokabilen bir deneyim taşıyıcısıdır."


Lübnanlı sanatçı Abed Al Kadiri, aile geçmişini keşfetmek için pandeminin ilk ayında kitabını tasarlarken, Iraklı sanatçı Kareem Risan'ın gözünden 2005'te Bağdat sokaklarında meydana gelen ölümcül patlamanın şok edici sonuçlarını görüyoruz.


Klasik şiir ve edebiyat da sanatçılara ilham kaynağı oluyor: Ortaçağ İranlı şairleri Celaleddin Rumi ve Hafız'ın mistik şiirleri ve Binbir Gece Masalları sergideki eserlerde ifade buluyor.Fulya Çetin, İz, marker, Hint mürekkebi, alkol, su Manifold kağıdı 28,8 x 21,5 cm, 41 sayfa, 2018

Fulya Çetin, İz, marker, Hint mürekkebi, alkol, su Manifold kağıdı 28,8 x 21,5 cm, 41 sayfa, 2018

Comentarios


bottom of page