top of page

Fatih Portresi İstanbul'a geliyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haziran ayında satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresi bu hafta İstanbul’a geliyor. İBB bünyesinde ışık geçirmez olarak tasarlanan özel bir depoda muhafaza edildikten sonra Ağustos ayının üçüncü haftasında kamuoyuyla paylaşılacak olan tablonun Eylül ayı sonu veya Ekim başında halka açık olarak sergilenmesi planlanıyor


Gentile Bellini, 33.4 cm x 45.4 cm, 25 Kasım 1480


İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih'in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olarak bilinen, geçtiğimiz aylarda ise Londra'da Christie's salonundaki müzayedede İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınarak şehre kazandırılan 540 yıllık Fatih Sultan Mehmet portresinin İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat tarafından, gerekli kondisyon incelemeleri yapıldıktan sonra, hafta içi İBB Saraçhane Yerleşkesi’ne getirilmesi hedefleniyor. Burada bilimsel ölçütlere göre ışık ve nem gibi yapıta zarar verecek etmenlere karşı korumalı olarak tasarlanan özel bir depoda bir süre muhafaza edilecek portrenin korunması için yoğun güvenlik önlemleri de alınıyor.


Sonraki süreçte portrenin Ağustos ayının üçüncü haftasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla kamuoyuyla paylaşılması planlanırken, programın pandemi koşullarının getirdiği kısıtlardan dolayı, sınırlı sayıda davetli ve medya mensubu ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor.


Ülkemize ait bilinen en eski portre olan yapıtın, pandemi önlemlerine bağlı olarak, Eylül ayı sonu veya Ekim ayı başından itibaren halka açık sergilenmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede, geçici olarak hazırlanan sergi alanı pandemi koşulları göz önüne alınarak düzenleniyor. Fatih Sultan Mehmet’in ressam Bellini'ye verdiği son pozlardan biri olduğu düşünülen 25 Kasım 1481 tarihli portrenin daha sonra uzmanların belirleyeceği bir yol haritası ve çalışmayla inşa edilecek olan müzedeki sergilenmesi planlanıyor.

Comentarios


bottom of page