top of page

Farklı bir çağ tasviri

Farklı disiplinlerden ilham alan eserleriyle dikkat çeken multidisipliner sanatçı Hayal İncedoğan’ın Almanya’da gerçekleştireceği ilk kapsamlı kişisel sergisi olan Yalnızlık Çağı Vol.I, Anna Laudel Düsseldorf’ta açıldı. Ekrem Yalçındağ'ın küratörlüğündeki sergi, sanatseverler tarafından 10 Mart 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir


Hayal İncedoğan, Recordis, Tuval üzeri yağlıboya, 100x150cm, 2022, Anna Laudel


Ekrem Yalçındağ küratörlüğünde bir araya gelen ve Hayal İncedoğan'ın tuval resimlerinden sesli videolara, neon yerleştirmelerden cam ve ayna işlere kadar farklı tekniklerden eserlerine yer verilen Yalnızlık Çağı Vol I. sergisi, motif kavramı çerçevesinde gelişen ve ağırlıklı olarak kavramsal düşüncenin izlerini taşıyan yansımalar olarak bütüncül diyaloglar ile kurgulanıyor.


İki basamaklı bir sergi serisinin ilki olarak tasarlanan Yalnızlık Çağı Vol.I sergisinde sanatçı, Türkiye'nin ve dünya tarihinin 21. yüzyıl başlangıcından bu yana geçirdiği siyasal, ekonomik, sosyolojik ve dolayısıyla insanda yarattığı etkiler itibariyle psikolojik dönüşümlerini göz önüne alarak içinde bulunduğumuz yüzyıla ait farklı bir çağ tasviri öneriyor.

Hayal İncedoğan, Yalnızlık Çağı Vol.I sergisinden, Fotoğraf: Katja Ilner, Anna Laudel Düsseldorf, 2023

Özellikle edebiyat, müzik ve sinema referanslarının yer aldığı serginin odağında motif, leitmotif ve nostalji kavramlarına dair karşılaştırmalı bir yorum ve bütüncül bir dil göze çarpıyor. Bu diyaloglar çerçevesinde gelişen sergi, ziyaretçileri; bugünden geçmişe uzanan bir pratikle romantik akım, klasisizm, barok müzik, felsefe, edebiyat, estetik ve sanat tarihinin farklı noktalarından ilham alan okumaların mümkün olacağı katmanlı bir araştırmaya davet ediyor.


Kişisel olandan kolektif olana ve politikadan psikolojiye kadar geniş bir spektrumdan beslenen sergi, bu yüzyılın ana arterleri sayılan konularının dışında kalan ve göz ardı edilen birçok meseleyi farklı bağlamlar çerçevesinde yeniden gözler önüne seriyor.

Hayal İncedoğan, Yalnızlık Çağı Vol.I sergisinden, Fotoğraf: Katja Ilner, Anna Laudel Düsseldorf, 2023

İçinde bulunduğumuz yüzyıla ait yeni bir bakış açısı öneren, görsel dil ve alt metinleriyle birlikte ziyaretçilerle disiplinlerarası diyaloglar geliştirmeyi hedefleyen Hayal İncedoğan’ın, güncel eserlerini bir araya getiren Yalnızlık Çağı Vol.I, 10 Mart 2023 tarihine kadar Anna Laudel Düsseldorf’ta görülebilir.

Comments


bottom of page