top of page

Aynı Gökyüzüne Bakmak

Furkan Öztekin’in Bekle Beni (Aynı Gökyüzünde) sergisi 21 Ocak - 18 Şubat 2023 tarihleri arasında Ankara'nın bağımsız sergi ve paylaşım platformu NUE Galeri'de açılıyor

Furkan Öztekin, Çizgi, Kâğıt Kolaj, 2022


Furkan Öztekin, kolaj, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi birbirinden farklı mecraları

deneyimlediği Bekle Beni (Aynı Gökyüzünde), 2019 yılından beri işbirliği içinde bulunduğu,

2021 yılında vefat eden aktivist/sanatçı Ceyhan Fırat'ın arşivini yeniden yorumluyor. Öztekin, Ceyhan Fırat'ın arşivinde yer alan gökyüzü fotoğraflarını serginin merkezine konumlandırırken, "kişisel arşivler sanatsal araştırma ve üretimin bir parçası olabilir mi?" sorusunu izleyiciye yöneltiyor.

Furkan Öztekin, Bir Parsel Gökyüzüymüşüm Hepsi Bu, MDF Plaka Üzerine Kâğıt Kolaj, 35x13 cm, 2022

Bir Parsel Gökyüzüymüşüm, Hepsi Bu isimli seri, Ceyhan Fırat'ın uzun yıllar yaşadığı İsviçre Lozan'daki balkon manzarasını parçalı bir şekilde kurguluyor. Aynı gökyüzüne bakmanın kolektif yanını vurgulayan bu seri, bir arada olmasak da aynı gökyüzüne bakmak mümkün mü? sorusunu akıllara getiriyor. 2020 yılından beri bir renk araştırması olarak devam eden Yepyeni Gözler serisi, Ceyhan Fırat'ın Ülker Sokak tasvirinden yola çıkarak pejmürde bir pembenin peşine düşüyor.


Furkan Öztekin, Yepyeni Gözler, Kâğıt Üzerine Mürekkep, Kömür ve Akrilik Boya, 2020-2023

Sergiye eşlik eden kitapçık ise, Ceyhan Fırat ve Furkan Öztekin'in üç yıla yayılan işbirliklerinden referansla kişisel arşivlerinin kesiştiği noktalara odaklanıyor. Fotoğraf ve metin temelli bir arşivden yola çıkan bu sergi, geçmişi nefes alabilen bir yapıda düşünürken, queer bir arşivle çalışmanın imkân ve zorluklarını araştırıyor.

Comments


bottom of page