top of page

ENKA Sanat’tan Işıl Kasapoğlu belgeseli

ENKA Sanat, tiyatro yönetmeni Işıl Kasapoğlu'nun tiyatro sanatına katkılarını ve hikâye anlatıcılığını vurgulayan Işıl Kasapoğlu belgeseline imza atıyor


Işıl Kasapoğlu


Enka Sanat, daha önce yapımını üstlendiği Genco (Genco Erkal) ve Caniko (Yıldız Kenter) belgesellerinin ardından şimdi de Işıl Kasapoğlu belgeseline imza atıyor. ENKA Sanat’ın yapım sponsorluğundaki belgeselin, yapımcılığını Porte Film, yönetmenliğini Selçuk Metin üstleniyor. Bu çalışma, aynı zamanda iki kurumun birlikte ürettiği üçüncü yapım olma özelliğini taşıyor. Belgeselin proje danışmanlığını Serkan Keskin, görüntü yönetmenliğini Emre Okur üstleniyor. Belgeselin prömiyeri temmuz ayında ENKA Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

 

Belgesel, tiyatro yönetmeni Işıl Kasapoğlu’nun hayatını biyografik bir eser olarak sunmaktan ziyade, “Işıl Hoca”nın tiyatro sanatına katkılarını, onun aslında iflah olmaz bir hikâye anlatıcısı olduğunu vurgulamayı ve Kasapoğlu’nun tiyatroyla tanıştığı ilk günden bugüne dek dopdolu geçen sanat hayatından ve yer yer özel hayatından kesitleri de seyirciyle buluşturan bir yapım olmayı hedefliyor. İzleyiciler belgeselde, usta yönetmenin tiyatroyla ilgili görüşlerini kendi ağzından dinleyip, sahneye koyduğu oyunların nasıl doğduğuna şahit olacaklar ve tiyatroda “Işıl Hoca” ile çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu görüp tüm bunlar tiyatronun o büyülü potasında eridiğinde neler yaratılabildiğini izleyecekler.  

 

Işıl Kasapoğlu


Yönetmen Selçuk Metin belgeselle ilgili “Çalışmalarımıza, sanatçının en büyük iki tutkusunu harmanlayarak başladık: Tiyatro ve deniz… Işıl Kasapoğlu’nun Mordoğan’daki evinde ve Turgut Köyü’ndeki teknesinde yaptığımız çekimler, sanatçının 90’lı yıllarda Shakespeare’in büyüsünü Anadolu’ya taşıdığı yılları değerlendirmek üzere, o dönemde oyun koyduğu şehirlerde devam edecek. Anadolu’da ziyaret edeceğimiz çeşitli şehirlerde yapılacak çekimlerle Devlet Tiyatrosu’nda yaptığı benzersiz işleri, öncü kimliği ile “olmaz” denileni oldurduğu günleri hatırlayacağız. Sanatçının kurucusu olduğu Semaver Kumpanya’da tiyatro oyuncularıyla birlikte yapacağımız çekimler de filmimizin önemli yapı taşlarından biri olacak.” diyor.


Işıl Kasapoğlu belgeseli fragmanı

Comments


bottom of page