top of page

Damiet Jalet’den bir NDT 1 yapımı: Mist


Art Unlimited’in Eylül-Ekim 2020’de yayınlanan 59. sayısında İlker Cihan Biner’in kendisiyle yaptığı kapsamlı söyleşiyi yayınladığımız Belçikalı-Fransız koreograf, dansçı ve performans sanatçısı Damien Jalet 2020 yılında dünyanın önde gelen çağdaş dans topluluklarından Hollanda Dans Tiyatrosu NDT 1 için Mist isimli bir yapıt tasarladı. Canlı olarak sahnelenmeyecek, film versiyonu çekilmiş Mist, 6-8 Ocak 2022 tarihlerinde beş ayrı seansta çevrimiçi olarak izleyicilerle buluşuyor


Damien Jalet, Mist, Görsel sanatçı Kohei Nawa ve yönetmen Rahi Rezvani'nin iş birliğiyle, Fotoğraf: Rahi Rezvani


2013 yılında Fransız hükümeti tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi olarak ödüllendirilen, pek çok dans gösterisinin yanı sıra Gilles Delmas’ın The Ferryman’i, Luca Guadagnino’nun Suspiria’sı gibi auteur filmleri için işler üreten, Thom Yorke’un Anima videosuna, Madonna’nın son dünya turu Madame X’e ve son olarak Marina Abramović set ve Iris van Herpen kostüm tasarımları ve Sidi Larbi Cherkaoui’yle koreografik iş birliğiyle ilk operası Pelléas et Mélisande’a imza atan Belçikalı-Fransız bağımsız koreograf, dansçı ve performans sanatçısı Damien Jalet’nin son yapıtlarından biri dünyanın önde gelen çağdaş dans topluluklarından Hollanda Dans Tiyatrosu NDT 1 için tasarladığı ilk yapıt olan Mist.


Damien Jalet, Mist, Dansçılar Luca Tessarini & Donnie Duncan Jr. , Görsel sanatçı Kohei Nawa ve yönetmen Rahi Rezvani'nin iş birliğiyle, Fotoğraf: Rahi Rezvani


Mist prömiyer yapması öngörülen 2019-2020 ve daha sonra tekrar programa alınan 2020-2021 sezonlarında korona önlemleri nedeniyle iptal edildi. Bu sürecin sonucunda Mist’in filme çekilmesine karar verildi ve film yönetmeni, video sanatçısı ve NDT’nin resmi fotoğrafçısı Rahi Rezvani yapıtı sinemaya uyarlayan sanatçı oldu.


Damien Jalet Art Unlimited’in Eylül-Ekim 2020’de yayınlanan 59. sayısında İlker Cihan Biner’in kendisiyle yaptığı kapsamlı söyleşide tasarıma dair genel yaklaşımını, Mist’ten de bahsederek, şöyle anlatıyordu:


“… Gelecek çalışmalarımdan Thr(o)ugh ya da Mist’te ise neredeyse dokunulabilecek, kısmi olarak görünüp yok olan hayalete benzer bedenleri tekrar keşfediyorum. Her seferinde bedenin tahmin edilemez gücü ve değişim/dönüşüm kapasitesini fark ederken aynı zamanda ne kadar kusurlu ve kırılgan olduğunu da görüyorum. Genel olarak algının limitleriyle oynamaktan, janrları birbirine karıştırmaktan, umulmadık yerlere bedenleri yerleştirmekten, yer çekimi dışında yeni çekimler yaratmaktan ya da tıpkı bir kuşun uçması gibi genel geçer bir düzlemde insan bedenini kendisini aşan perspektiflere sokmaktan hoşlanıyorum. İlgi alanımda bedenlerin eşsizliği ve benzersizliği kadar, kolektif bir harekette üstün yasalara uyan ya da sanki her bedenden yeni bir organizma yaratmak üzere onları yok ederek bedenlerin tekilliğini ortadan kaldırabilmek var. Günün sonunda her şey yeni bir form arayışı ya da yaratımıyla ilgili… İnsanın 'şeyleri' her zaman kendinden yola çıkıyormuş gibi görmeye eğilimi var. Ben her performansımla tıpkı bedenimizin formu, yer çekimi kuvveti, nefesimiz, fiziksel varlığımız ya da zaman algımız gibi esrarengiz durumları sorgulamaya çalışıyorum.”


Damien Jalet, Mist, Dansçı Madoka Kariya, Görsel sanatçı Kohei Nawa ve yönetmen Rahi Rezvani'nin iş birliğiyle, Fotoğraf: Rahi Rezvani


Damien Jalet'in Mist’i tasarlarken ilham aldığı ana kaynaklar; rüzgar ve denizin varlığı, Hollanda'nın üçte birinin deniz seviyesinin altında olması ve genellikle Hollanda ile ilişkilendirilen sis yığını olgusuymuş. Yapıt, gerçeklik ve serap arasındaki gelip-geçici boşluğu ve buharlaşan, yoğunlaşan ve damlayan suyun dinamiklerini hatırlatan bir fizikselliği araştırıyor.


Mist, Jalet ile Japon görsel sanatçı Kohei Nawa’nın iş birliği yaptıkları üçlemenin, VESSEL ve PLANET [wanderer]’i takip eden son ayağı. Yapıtın yaratıcı ekibinde ayrıca koreograf Aimilios Arapoglou, elektronik müzik bestecisi Fennesz, ışık tasarımcısı Urs Schonebaum ve kostüm tasarımcısı Sruli Recht yer alıyor.


Mist’in dünya prömiyeri gösterimlerini izlemek için bağlantıya tıklayarak bilet alınabilirsiniz.

Comments


bottom of page