top of page

Cengiz Bektaş arşivi

Cengiz Bektaş'ın 60 yıllık mesleki üretimlerinin yanı sıra kişisel hayatından yazılı ve görsel belgelerin yer aldığı arşivini Salt Araştırma'nın dijital arşiv koleksiyonu üzerinden inceleyebilirsiniz


Ankara'daki Türk Dil Kurumu binasının iç mekânı, 1974, SALT Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

Kendisini bazen "ozan-mimar-yazar", bazen de "yüksek mühendis-mimar" olarak tanımlayan ve 20 Mart'ta aramızdan ayrılan Cengiz Bektaş'ın 2016 yılından bu yana kataloglanma ve sayısallaştırılma süreci devam eden arşivi mimarın 60 yıllık profesyonel üretiminden ve kişisel hayatından materyalleri bir araya getiriyor. Koleksiyon, projelerinin çizimlerine ve çizimlerine ek olarak araştırma belgeleri, yazışmalar, sözleşmeler ve “Mavi Yolculuk” haritalarını da içeriyor.

Ayrıca içlerinde Bektaş'ın yaptığı seyahatler kapsamında edindiği New York, Boston, Berlin, Viyana gibi şehirlere dair broşür ve haritaların da yer aldığı arşivin büyük bir bölümünü Bektaş'ın Türkiye içi ve yurt dışı seyahatleri sırasında çektiği fotoğraflar oluşturuyor.

Cengiz Bektaş'ın mesleki üretimlerini ve kişisel hayatına dair yazılı, görsel belgeleri içeren arşivine Salt Araştırma'nın dijital arşiv koleksiyonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Comments


bottom of page