top of page

39. Grafik Tasarım Sergisi için başvurular devam ediyor


Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından, Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen 39. Grafik Tasarım Sergisi için başvurular devam ediyor. Bu yıl ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleşecek sergiye erken katılım için son gün 7 Ağustos; son katılım tarihi ise 4 Eylül 2020Türkiye’nin köklü ve önemli tasarım etkinliklerinden biri olarak, iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmek, farklı kuşaktan ve farklı tasarım anlayışlarına sahip meslektaşlar arasında bir kültürel alışveriş ve etkileşim platformu yaratmak amacıyla 1981 yılından bu yana düzenlenen Grafik Tasarım Sergisi, Türkiye’de grafik tasarıma ilişkin önemli bir bellek çalışması olma özelliği taşıyor. Bu yıl 39’uncusu düzenlenecek olan sergide Grafik Tasarım Ödülleri’nin yanı sıra pek çok özel ödülün de Kasım ayında düzenlenecek çevrimiçi yayınla sahibini bulması planlanıyor.


Eylül 2019 itibarıyla üretilmiş işlerden oluşacak sergiye, bu yıl yeni eklenen kategori Yönlendirme Tasarımı dahil 24 kategoride başvuru yapılabiliyor. Kasım ayında başlayacak çevrimiçi sergiyle Türkiye çapında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflemekle birlikte, yeni normal sürecindeki gelişmelere bağlı olarak, farklı şehirleri kapsayan gezici sergi ve etkinlikler de Grafik Tasarım Sergisi’nin programında yer alıyor.Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yılki yarışmada Kurumsal Kimlik, Hareketli Görüntü, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım olmak üzere üç kategoride En İyi Ödülü, pek çok kategoride de başarı ödülü kazanan Önder Sakıp Dündar tarafından gerçekleştirilirken, 39. Grafik Tasarım Yarışması’nın seçici kurulunda bu yıl Başar Bellisan, Can Dağlı, Emrah Yücel, Esen Karol, Ozan Akkoyun, Ömer Durmaz ve Zeynep Orbay; Öğrenci Projeleri seçici kurulu Handan Tepe, Selin Estroti ve Turgut Erentürk yer alıyor. GMK Özel Ödülleri seçici kurulu ise Ayşe Barın Arıbaş ve Cahit Çetinsu’dan oluşuyor. GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü ve TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü, bu yıl yine ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.


GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcıların Eylül 2019 itibarıyla ürettikleri işleriyle 24 kategoride başvurabileceği 39. Grafik Tasarım Sergisi'ne ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru için 39.gmk.org.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Comments


bottom of page