top of page

28. İstanbul Caz Festivali’nde Gece Gezmesi konserleri ve Vitrin panelleri


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve bu yıl 1 Eylül’de izleyicisiyle buluşacak olan 28. İstanbul Caz Festivali’nin gelenekselleşen Gece Gezmesi konserleri ile Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması panelleri 18 Eylül’de Beykoz Kundura’da, Kundura Sahne iş birliğiyle gerçekleşiyor. Müzisyen Nils Frahm’ın konser filmi Tripping With Nils Frah ise, MUBI iş birliğiyle festival kapsamında 17 Eylül’de ilk kez Müze Gazhane’de izleyiciyle buluşuyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 24 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, 1 Eylül'den itibaren caz, pop, soul, funk ve dünya müziğini, tanınmış isimlerle 24 gün boyunca İstanbul’un açık hava sahnelerine taşıyor.


Festivalin en özel etkinliklerinden olan, artık gelenekselleşmiş Gece Gezmesi konserleri ise, festival kapsamında ve +1 desteğiyle bu yıl altıncı kez düzenleniyor. Daha önce Kadıköy’ün farklı mekânlarında yaşanan Gece Gezmesi konserleri bu sefer Beykoz Kundura’ya taşınıyor. “Festival içinde festival” havası yaratan Gece Gezmesi, bu yıla özel formatıyla 18 Eylül Cumartesi günü Beykoz Kundura’nın farklı sahnelerinde yer buluyor.


Soldan sağa: Çağrı Sertel, Alp Ersönmez ve Dilan Balkay


18 Eylül Cumartesi saat 19.00’da başlayacak ve aynı günde birden fazla sahnede farklı konserler arasında gezilebilecek Gece Gezmesi her biri kendi alanında özgün üretimler yapan müzisyenleri ağırlıyor. Bu denize karşı türler arası gezintinin rehberlerini Alp Ersönmez Cereyanlı, Çağrı Sertel Multiverse, Dilan Balkay, Kâzım ve Udgang oluşturuyor. Gece Gezmesi konser biletleri, passo.com.tr’den veya İKSV ana gişeden satın alınabiliyor.


Beykoz Kundura aynı günün erken saatlerinde ise Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması panellerine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan Vitrin panelleri, Kundura Sahne iş birliğiyle bu yıl beşinci kez düzenleniyor. Vitrin panelleri; film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, plak şirketleri, menajerler, yapım şirketleri, sanatçılar ve yerel sektör kurumları gibi yaratıcı endüstrinin farklı paydaşlarını bir araya getiriyor. Vitrin kapsamındaki paneller seyirciye kapalı olarak gerçekleştirilirken, oturumların İKSV YouTube kanalında yayımlanması planlanıyor. Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması panel programı şu şekilde:


1. Panel: Bu Müzik Bu Sahneye Çalışır Mı? | Dizi ve filmlerde müziğin kullanımı ve yapım süreci | Moderatör: Ahmet Kenan Bilgiç (besteci ve prodüktör) | Konuşmacılar: Çiçek Kahraman (editör), Diloy Gülün (yapımcı), Tolga Karaçelik (yönetmen)


İzlediğimiz birçok dizi ve film projesinde bazen ön plana çıkarılan, bazense arka planda gizlenen müzikler neye göre ve nasıl şekilleniyor? Yönetmen ve yapımcı sürece nasıl, ne kadar dahil oluyor? Kurgucu nerede devreye giriyor? Bu oturumda film ve dizilerdeki müzik kullanımını ve kimlerin işbirliğinin ürünü olduğunu bir editör, bir yapımcı ve bir yönetmenle birlikte konuşuyoruz.


2. Panel: Bilgisayar Oyunlarında Müzik Ve Ses Tasarımı | Moderatör: Tan Tunçağ (müzisyen) | Konuşmacılar: Başar Muluk (Peak Games Art Direktörü), Başar Ünder (besteci ve akademisyen), Uğurcan Orçun (Taleworlds Entertainment İşitsel Direktörü)

.

Müzisyenler için bilgisayar oyunu sektörü, sunduğu kariyer fırsatları açısından film sektörüyle yarışır halde geldi. Çünkü oyunların vazgeçilmez bir parçası da müzik ve ses tasarımı. Bu panelde müzisyenleri, Türkiye'de bilgisayar oyunu dünyasının önde gelen isimleriyle tanıştırmak istiyoruz. Portecho ve Cava Grande gruplarından tanıdığımız müzisyen ve 3B animasyoncu Tan Tunçağ’ın moderatörlüğündeki panelin katılımcıları, besteci Başar Ünder ile çok farklı tarzda oyunlar üreten Türk oyun yapım şirketi Taleworlds.


3. Panel: Bir Hit Nasıl Yaratılır? | Milyorlarca Şarkı Arasından Viral Olmak | Moderatör: Alper Bahçekapılı (gazeteci) | Konuşmacılar: Erkan Ünlü (TikTok Türkiye Operasyon Lideri), Jabbar (müzisyen), Nazan Hacıgüzeller (Universal Müzik Türkiye Genel Müdürü), Ünal Yüksel (CEO, GOVINET / M.O.B Entertainment)


Bu yılın başında açıklanan çok ilginç bir istatistiğe göre, dijital mecralara her gün yaklaşık 60.000 yeni müzik eseri yükleniyor. Bu, beraberinde müzisyenler ve müzik profesyonelleri için çok ciddi soruları da beraberinde getiriyor. Bir müzisyen, bir şarkı, bu yeni düzende nasıl var olabilir? Viral olmak tek çaremiz midir? 15 saniyelik şarkıların devri açılmış mıdır? Müzisyenler, plak şirketleri, yapımcılar ve sosyal medya platformları bu denklemin neresinde duruyor? İşte bu oturumda konuya en aşina ve uzman isimlerle, bu soruların cevaplarını arayacağız.


4. Panel: Müzik Sektöründe Ağlar Kurmak | Dayanışma, diyalog, destek | Moderatör: Emre Erbirer (kültür.limited Kurucusu) | Konuşmacılar: Gizem Gezenoğlu (Türkiye Caz Ağı Başkanı), Gülşah Görücü (shesaid.so Istanbul Direktörü), Reha Öztunalı (İstanbul Kültür Ofisi)


Bu panelde müzik, kültür ve eğlence sektörlerinde ağ kurma ve topluluk oluşturma modelleri, küreselleşme ve yerelleşme bağlamlarında masaya yatırılıyor. Panelde caz kurumlarını, mekânlarını, etkinliklerini ve destekleyici organizasyonları bir araya getiren Türkiye Caz Ağı'ndan, kültür-sanat ve eğlence sektöründe çalışan kadınları güçlendirmek amacıyla kurulan shesaid.so Istanbul'dan ve İstanbullu sanatçı ve sanat profesyonellerini uluslararası projelerinde destekleyen İstanbul Kültür Ofisi'nden temsilciler bir araya geliyor. Panelin moderatörlüğünü kültür.limited’ın kurucusu Emre Erbirer üstleniyor.


Nils Frahm’ın konser filmi Tripping With Nils Frah filminden kareler


Festivalde film gösterimi:

Tanınmış müzisyen Nils Frahm’ın konser filmi Tripping With Nils Frah ise, MUBI iş birliğiyle 28. İstanbul Caz Festivali’nde ilk kez beyaz perdede izleyiciyle buluşuyor. Victoria ve Manifesto gibi filmlerin müziklerine imza atan bestecinin canlı performansı, onu yakından takip eden el kameralarıyla izleyiciye farklı deneyim yaşatmayı hedefliyor. Benoit Toulemonde’un yönetmenliğini yaptığı Tripping With Nils Frahm, 17 Eylül Cuma günü 28. İstanbul Caz Festivali ve MUBI iş birliğiyle Müze Gazhane’de, açık hava sahnesinde ücretsiz olarak izlenebiliyor.Comments


bottom of page