2018'in en çok okunan yazıları


Zamanı yıllara, aylara, dakikalara ayırarak kendi yarattığımız ve içerisine hapsolduğumuz bu tuhaf düzende/düzlemde bir yılı daha arkamızda bıraktık. 2019 için çalışmaya başlarken, geçtiğimiz yıl boyunca bizimle olan yazarlarımız ve okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Aşağıda, 2018 yılında en çok okunan yazılarımızı bulabilirsiniz​

İllüstrasyon: Caner Yılmaz

Sanata destek verir -miş gibi yapmak

Gökcan Demirkazık

05.07.2018

Gökcan Demirkazık, genç sanatçılara destek vermek konusunu geçmişteki örnekler ve günümüzün etkinlikleriyle birlikte değerlendirmişti.

Zeynep Sayın, Fotoğraf: Elif Kahveci

Bir ölü diğer ölüden daha değerli

Evrim Altuğ

10.04.2018

Evrim Altuğ, imgebilimin tanınmış kalemi, akademisyen Zeynep Sayın ile 2018 Ocak ayında yayımlanan kitabı Ölüm Terbiyesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Fotoğraf: Albert Fenn, 1950

Sen mutluluğu print edebilir misin Abidin?

Ömer Kanıpak

15.02.2018

Ömer Kanıpak, Design Unlimited’in dördüncü sayısının editosu için üç boyutlu yazıcılar, açık kaynak bilgisayarlar ve sayısız İnternet kaynağı ile tüm dünyada küresel üretici kurumların tahtını sarsmaya başlayan maker hareketi üzerine yazmıştı.

Jerry Saltz, otoportresi esas alınarak, Frida Kahlo, Dr Eloesser (1940) Fotoğraf: Marin Orenella Foto-illüstrasyon: Joe Darrow (New York Magazine için)

Nasıl sanatçı olunur?

Jerry Saltz

02.12.2018

Amerikalı sanat eleştirmeni Jerry Saltz’ın genç sanatçılara öğütler verdiği ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran makalesini Türkçeleştirmiştik.

Repair III, Kağıt üzerine suluboya ve altın, 145 x 110 cm, 2017

Minima Moralia, Zen ve varlığın dokusu

Ahmet Ergenç

18.01.2018

Ahmet Ergenç, Ahmet Doğu İpek'in bütünsel üretimini hareket noktasını sanatçının şeylere bakarken yakaladığı ontolojik geniş açının yarattığı yoğunlaşma haline sabitleyerek yorumlamıştı.

Sibel Horada, Bir İç Mekân Bahçesi, 2018, Fotoğraf: Yusuf Coşkun

Horada’nın bahçesinde yeşerme ve çürüme

Seda Yörüker

06.12.2018

Seda Yörüker, Sibel Horada’nın Depo’da gerçekleştirdiği, bitkilerin yeşerme ve çürüme gibi temel döngülerine odaklanan sergisi Bir İç Mekân Bahçesi’ni değerlendirmişti.

Andreas Gursky, Hayward Gallery, Yerleştirme görüntüsü, 2018, Fotoğraf: Ralph Goertz

Andreas Grusky fotoğraflarında değişim ve tutarlılık

Refik Akyüz

16.05.2018

Refik Akyüz, Andreas Gursky’nin Ocak ayının sonunda Londra, Hayward Gallery’de açılan ve sanatçının ikonik fotoğraflarıyla son on yıl içinde ürettiği çalışmalarını bir araya getiren ilk büyük İngiltere retrospektif sergisini yorumlamıştı.

Michelangelo, The Fall and Expulsion from Garden of Eden, 1509-1510

Bir direniş aracı olarak giysi

İlker Cihan Biner

05.10.2018

İlker Cihan Biner, geniş bir zaman çizelgesini kapsayan yazısında giysinin ve giyinmenin bir direniş aracına dönüşebilme potansiyelinin izini sürmüştü.