top of page

Seçilmiş Cehalet sergisi, Akbank Sanat'ta açıldı

Akbank Sanat, 7 Aralık 2021 - 12 Şubat 2022 tarihleri arasında Ekmel Ertan küratörlüğündeki Seçilmiş Cehalet: Bilgi ve Bilmek İstemediğimiz Şeyler Üzerine başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor


Sanatçılar Morehshin Allahyari, Soheila Golestani, Mary Maggic, Jennifer Lyn Morone, Christoph Wachter & Mathias Jud ve Pınar Yoldaş’ın eserlerinin yanı sıra Tansu Açık, Zeynep Direk, Pascal Gielen, Güven Güzeldere, Anıl K. Jain, Ömer Madra, Renata Salecl ve Ebru Yetişkin’in de yer aldığı Seçilmiş Cehalet: Bilgi ve Bilmek İstemediğimiz Şeyler Üzerine sergisi bilgi ve bilmek istemediğimiz şeyler üzerinden şekilleniyor.


Küratör Ekmel Ertan’ın “Her şeyi bilemeyeceğimizi biliyoruz. Bildiklerimizin bir kısmını farkında olmadan, kaçınılmaz olarak öğreniyoruz. Bilmediklerimizin bir kısmını bilmemeyi tercih ediyoruz. Bu durumda bildiklerimiz kadar bilmediklerimiz de seçimlerimize dair. Bilgi evrenimiz bilmeyi seçtiklerimiz kadar bilmemeyi seçtiklerimizden de oluşuyor. Cehaletimizi de kendi tercihlerimizle oluşturuyoruz. Neyi bilmek istemiyoruz, neden bilmemeyi seçiyoruz?” Sözleriyle kavramsal düzlemini tarif ettiği sergi, yedi sanat işi ile sekiz video-konuşmadan oluşuyor. Sergide yer alan sanat işleri ve video-konuşmalar geniş bir çerçevede bilginin doğasına, bilmemeyi seçtiğimiz konulara ve bu seçimin nedenlerine değiniyor.


Seçilmiş Cehalet sergisi 12 Şubat 2022 tarihine kadar Akbank Sanat’ın Beyoğlu’ndaki mekânında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Commentaires


bottom of page