top of page

Pera Müzesi'nde yeni sergi: Yüzleşme

Pera Müzesi, 7 Eylül-24 Ekim 2021 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi öğrenci ve mezunlarının üretimlerinden oluşan Yüzleşme adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğündeki sergi, doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açıyor


Rasim Aksan, İsimsiz, 2020-2021, Kâğıt üzerine sulu boya ve akrilik, 27,9 x 47,1 cm


Kuruluşundan bugüne yurt içi ve yurt dışından eğitim kurumlarıyla birlikte, genç sanatçıların yapıtlarının izleyiciyle buluşmasına katkıda bulunan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, bu sene, 25. yılını kutlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni konuk ederek, ulusal ve uluslararası eğitim kurumlarının iş birliğiyle genç sanatçıların ve tasarımcıların çalışmalarını izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor.


Hazal Fırat, Sanat Günlükleri Serisi, 2015 - 2019, Karışık teknik


Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunları ile öğrencilerinin üretimlerinden oluşan Yüzleşme başlıklı sergi, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf küratörlüğünde, alışılagelmiş öğrenci veya mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulandı. Doğa-kent ve birey-toplum arasındaki ilişkileri tartışmaya açan Yüzleşme, sanat ve tasarımın ontolojik varlığına dair konuları eleştirel bir bakışla ele alıyor.


Solda: Ayna, Sanat Güneşi, 2013 Fotoğraf kâğıdına baskı, 100 x 70 cm

Sağda: Mertcan Şen, Leafont, 2020 Dijital baskı, 50 x 70 cm


Profesyonel sanatçı ve tasarımcılar ile öğrencilerin üretimlerini bir araya getiren sergi, aynı zamanda fakültenin geçmişi ve bugünüyle yüzleştiği bir alan niteliği de taşıyor. İzleyiciye bugünün güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi, mutfak sanatları, sanat ve kültür yönetimi alanlarının etkileyici dünyasını keşfetme şansı veren sergi, 7 Eylül - 24 Ekim tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebiliyor.

Comments


bottom of page