top of page

OMM’u Yapan İnsanlar’ın hikâyeleri


OMM’u Yapan İnsanlar kitap projesi, Eskişehir’de 2019 yılının Eylül ayında kapılarını açan Odunpazarı Modern Müze’nin (OMM) kurucusu Erol Tabanca’nın emeğe duyduğu saygının sembolü olarak müzenin inşaatında çalışan ve müzeye emek veren insanların gerçek hikayesini bir araya getiriyor


Fotoğraf: Doğan Kayacık


OMM Editoryal Direktör’ü Büşra Erkara ve İstanbul’da yaşayan gazeteci Paul Benjamin Osterlund’un röportaj sorularından oluşan bu eser, müzenin kuruluşundaki aynı samimi duygulardan yola çıkarak hazırlanarak, ilhamını OMM inşaatında formen olarak görevli olan Mehmet Akif Güler’in henüz “doğmamış” modern müzeyi yoldan geçen meraklı bir çifte sevgi ve heyecanla anlatmasından alıyor. OMM’u Yapan İnsanlar, tıpkı Mehmet Akif Bey gibi heyecanla müzeyi sahiplenen üç yüzü aşkın emekçiden bir grubun hikayesini okuyucular ile buluşturuyor.


Kitapta yer alan Ziya Kanbur, Ramazan Korkmaz, Eşref Koçak ve diğer 18 emekçinin yüzlerindeki çizgiler kadar gerçekçi monokrom portreleri, OMM’a emek verenlerin hikayelerini, zanaatlarına olan bağlılıklarını anlatıyor.


Fotoğraf: Emilio Hope


OMM emekçilerine kalıcı bir armağan sunmayı hedefleyen bu proje aynı zamanda sanatın ve mimarinin omurgasını oluşturan emekçilerin ve onların oluşturdukları, artık birer “özel mülkiyet”e dönüşmüş yapılara inşaat tamamlandıktan sonra bir daha giremeyişlerinin yarattığı haksızlığa dikkat çekiyor. Bu duruşu desteklemek üzere emekçilerin aileleri ile birlikte müzeye dilediklerinde girebilmeleri için inşaatta çalışmış ve emeği geçmiş herkese yaşam boyu ücretsiz müze giriş olanağı sağlayan müze kart, OMM’un hediyesi olarak paylaşıldı.


Fotoğraflar: Emilio Hope


İşleri, aralarında Grazia, Vanity Fair Italy, Vogue Mexico, Stella Magazine, Red, Financial Times, Sunday Times Style, iD, ES, Art Forum ve NyLon gibi dünyanın önde gelen dergi ve gazetelerinde yer alan, moda fotoğrafçısı Emilio Hope, kitapta portre ve editoryal çekimlerindeki kendine has tarzıyla öne çıkıyor. William Eggleston, Paolo Roversi ve Peter Lindbergh’den etkilenen sanatçının estetik algısında realizm ve ölçülü kompozisyonlar yer alıyor.


Emilio Hope’un hakkında müzeyi yaratan işçilerin yüzü ve sesi olmak amacıyla yola çıktıklarını ve müzeyi elleriyle yapan işçileri kitaba taşımanın OMM'un felsefesiyle birebir örtüştüğünü belirttiği OMM’u Yapan İnsanlar, Eskişehir’de OMM Dükkan şubelerinden ve İstanbul Akaretler’de yer alan Minoa kitabevinden satın alınabiliyor.

Comentários


bottom of page