top of page

Müzeler Haftası’nda Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Uluslararası Müzeler Haftası’nı kapsamlı bir programla kutluyor. Pera Film, EYE Film Müzesi’nden özel bir seçkiyi gösterime sunarken, Pera Öğrenme çocuklar için müze temalı atölyeler hazırlıyor. Müzeler Haftası’nın başlangıç günü olan 18 Mayıs’ta ise Pera Müzesi ücretsiz olarak gezilebilecek


Sinematografik Hazlar, Eye Film Müzesi'nden Bir Seçki, 18 Mayıs - 4 Haziran 2023


Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Müzeler Haftası’nda Pera Film, yeni bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Elif Rongen-Kaynakçi’nin üstlendiği Sinematografik Hazlar: Eye Film Müzesi'nden Bir Seçki başlıklı program, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir yolculuğa davet ediyor. Avrupa’nın önde gelen film müzelerinden EYE Film Müzesi iş birliğiyle gerçekleşen program, 4 Haziran’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda devam edecek.


Pera Öğrenme, Müzeler Haftası’nda çocukları Pera Müzesi’ni eğlenerek keşfetmeye davet ediyor. Müzedeki ilgi çekici eserleri yakından tanıma fırsatı sunan Hayaller Müzesi adlı atölye 20 Mayıs Cumartesi günü, saat10:30’da gerçekleşecek. Pera Müzesi’nin ön cephesinin çiziminin bulunduğu şablonlar üzerinde çalışan 4-6 yaş grubu çocuklar, sergilerdeki eserlerin çıktılarını, boya ve süsleme malzemelerini kullanarak özgün müze tasarımları yaratıyor.


7-12 yaş grubuna yönelik Minyatür Müze Tasarımı atölyesinde, çeşitli malzemelerle maket müzelerini yaratan katılımcılar, daha sonra bu müzenin duvarlarını diledikleri eserlerle donatarak minyatür sergilerinin küratörü oluyor. Etkinlik, 21 Mayıs Pazar günü, saat 12:30’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Ci Demi, Her Şeyin Kötü Gittiğine Dair Emareler serisinden, 2016-2022,

duvar kağıdına UV baskı, 365x462.5 cm


Pera Müzesi’nin güncel sergisi Zamane İstanbulları, serginin küratörleri Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’ün anlatımıyla 24 Mayıs Çarşamba günü, saat 17:00’de ücretsiz düzenlenecek.


Pera Müzesi Artshop ve müzenin Artshop web sitesinde satışa sunulan yayınlarda Uluslararası Müzeler Haftası’na özel olarak yüzde 15 indirim uygulanacak. Tüm yayınlarda geçerli olan kampanyadan 18 Mayıs – 24 Mayıs tarihleri arasında yararlanabilecek.Comments


bottom of page