top of page

Mixer'den çevrimiçi Printed Re-visited baskı seçkisi

Mixer'in bu zamana kadar gerçekleştirilen Printed sergilerinden bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyici ile buluşturduğu Printed Re-visited sergisi, çevrimiçi olarak Eda Kehale Argün, Prof. Dr. Marcus Graf, Doç. Ozan Bilginer’in konuşmacı olarak katılacağı, Hamit Hamutçu’nun moderasyonluğundaki bir etkinlik ile 8 Mayıs, Cuma günü açılıyor


Işıl Eğrikavuk, but you don't look turkish, fotoğraf, arşivsel pigment baskı, 2018

Mixer’in, ilki 2015 yılında gerçekleşen ve baskı sanatına odaklanan uzun soluklu sergi serisi Printed, bu yıl 6. edisyonu olan ve küratörlüğünü Kerimcan Güleryüz’ün gerçekleştireceği Printed’20 ile izleyici ile buluşmaya hazırlanıyordu. Covid-19 pandemisi nedeniyle Nisan ortasında gerçekleştirilmesi planlanan Printed’20 sergisini ileri bir tarihe erteleyen Mixer, bu zamana kadar gerçekleştirilen Printed sergilerinden bir seçkiyi çevrimiçi olarak izleyici ile buluşturuyor.

Baskının tüm özelliklerine yer veren ve beş senedir Printed sergilerine ışık tutan Printed Re-visited seçkisinde, daha önce Mixer’de görmüş olabileceğiniz baskı sanatına dair farklı medyumlar ve düşünce biçimlerinde üretilen işlere ek olarak kimi sanatçıların son dönem çalışmalarına da yer veriyor.

Baskı alanındaki geniş bilgisi ile Eda Kehale Argün, neredeyse imkansız görünen bir konuyu ele alarak Türkiye’de baskı üretiminin son 30 yılına ışık tuttuğu Printed’17: The Multiplier Effect sergisinin seçkisini yapmıştı. Eğitmen ve küratör Prof. Dr. Marcus Graf Printed’19: The Multiple Choice sergisi ile baskı üretiminin sınırlarını sorgulayarak, farklı fikir, estetik ve yöntemlerin harmanlanmış bir hali olarak çağdaş sanatın bugünkü çoğulcu tavrını izleyiciye yansıttı. Hacettepe Üni. Güzel Sanatlar Fak. Resim Bölümünde çalışan akademisyen- sanatçı Doç. Ozan Bilginer Printed’18 sergisinde yer almıştı.

Baskı teknikleri, bunun sanatçıların pratiklerindeki yeri ve edisyonlu işler ile ilgili konuların konuşulacağı etkinlik 8 Mayıs Cuma, saat 16:00’da Zoom üzerinden gerçekleşirken, kaydedilen yayının daha sonra Mixer’in Youtube hesabından yayınlanması planlanıyor. Ayrıca, önceki yıllarda hazırlanan ve baskı sanatının tarihini, gelişim sürecini ele alan Printed sergilerine ait görsel, dijital katalog ve röportajlar da Mixer’in web sitesinde erişime açık olan kaynaklar arasında yer alıyor.


Erinç Seymen, homo fragilis, litografi, 75x55 cm, 2016

Abidin Dino, Ali Şentürk, Arif Dino, Beyza Boynudelik, CANAN, Chiho Aoshima, Cins, Çağrı Saray, Deniz Köse, Desen Halıçınarlı, Doğu Özgün, Eda Soylu, Emin Mete Erdoğan, Erinç Seymen, Ferhat Özgür, Fevzi Tüfekçi, Funda Özgünaydın, Gülsün Karamustafa, Huo Rf, Ilgın Seymen, Işıl Eğrikavuk, İlkhan Selçuk Erdoğan, İnci Eviner, Kemal Yıldız, Kerem Ozan Bayraktar, Larissa Araz, Marc Quinn, Mediha Didem Türemen, Olivia Kemp, Orhan Cem Çetin, Ozan Bilginer, Ömer Uluç, Seçkin Pirim, Selma Gürbüz, Sinan Demirtaş, Takashi Murakami, Tracey Emin, Vahap Avşar'ın çalışmalarına yer veren seçkiyi hem Kunstmatrix üzerinden sanal tur ile gezebilir, hem de Mixer’in web sitesinden eserleri tek tek inceleyebilirsiniz.


8 Mayıs Cuma günü saat 16:00'da Zoom üzerinden gerçekleşecek etkinliğe, ZOOM ID: 821-4220-3479, Password: 528448 bilgilerini kullanarak katılabilirsiniz.

Comments


bottom of page